Fantastická ukázka Unreal Engine 5 a veškeré informace na jednom místě

Foto: Epic Games/Unreal Engine 5

Společnost Epic Games jsme si aktuálně už zvykli vnímat spíše jako prodejce díky jejímu Storu a skoro bychom zapomněli, že se výraznou měrou stará také o jinou důležitou složku herní branže. Unreal Engine používá díky jeho univerzálnosti stále větší množství her, přičemž jeho čtvrtá verze tu je s námi už drahně let. Když tak Epic Games představili Unreal Engine 5, mohlo to být pro někoho překvapivé. Podívejme se však na to, co tento grafický nástroj nabídne.

Kdy vyjde Unreal Engine 5

Přesný termín vydání Unreal Enginu 5 zatím neznáme. Společnost Epic Games nicméně už informovala o tom, že preview verze by měla být k dispozici na jaře příštího roku. S plnou verzí bychom tak mohli počítat koncem roku 2021. Tento engine tak nebude určený pro první várku her pro novou generaci konzolí. Je otázkou, kdy ho vývojáři budou moci začít používat, ale je pravděpodobné, že prvních her na UE 5 se nedočkáme dříve než za několik let.

Epic Games kromě toho vypustila verzi 4.25 stávající iterace Unreal Enginu, která v některých ohledech dává nahlédnout do kuchyně “pětky”. Tato verze poběží na next-gen konzolích a stejně jako 4.0 bude kompatibilní s novými verzemi. To znamená, že autoři budou moct vyvíjet hru v Unreal enginu 4 a pak zmigrovat na Unreal engine 5.

Demoverze Unreal Engine 5

Kdo by se chtěl na technologické demo Unreal Enginu 5 podívat, může tak učinit na tomto místě. Jde o trailer běžící na Playstation 5. Pokud byste si však tyto scény chtěli sami projít v herním módu, máte smůlu. Demo bylo vytvořeno pouze pro prezentační účely a jeho vydání do široké veřejnosti není v plánu.

Technologické demo nebylo vyrenderováno v rozlišení 4K. Podle tvůrců používalo dynamické rozlišení, které se většinu času drželo v oblasti 2560×1440 při 30 snímcích za vteřinu. Nebyl použit ani raytracing.

Bude Unreal Engine 5 také na PC?

Přestože v případě Unreal Enginu 5 budou důležitou roli hrát herní konzole příští generace, bude tato technologie dostupná také na PC.

Co znamená Nanite a Lumen?

Dva pojmy, které v kontextu Unreal Enginu 5 hrají velmi důležitou roli, jsou Nanite a Lumen. Jde přitom o techniky, které mají zajistit dlouhodobě fotorealistickou grafiku.

Nanite: Takzvaná “Nanite virtualized micropolygon geometry” slouží k přenosu a vyobrazení textur ve vysokém rozlišení a 3D modelů do hry. Odpovídající data jsou prostřednictvím rychlého PCI-Express SSD streamovaná do reálného času, kdy se Nanite stará o to, aby byly v dostatečné kvalitě zobrazeny miliony a dokonce miliardy polygonů.

Lumen: V případě Lumenu jde u UE 5 o speciální technologii osvětlení. Tato forba globální iluminace dokáže dynamicky a okamžitě reagovat na změny světelných podmínek a dovolí obzvlášť hodnověrný propočet světelných odrazů a zlomů v reálném čase na libovolnou vzdálenost.

Kdy vyjdou hry s Unreal Engine 5?

Vzhledem k tomu, že finální verze Unreal Enginu 5 vyjde až koncem příštího roku, je poměrně jasné, že na hry využívající této technologie si ještě počkáme. Studio Epic Games už oznámilo, že jeho online hit Fortnite dostane na všech platformách update na UE 5. K technologii se vyjádřil také Microsoft, který uvedl, že některé hry vyvíjení v interních Xbox Games Studios budou UE 5 používat.

Epic Games každopádně chce tvůrcům usnadnit přechod z Unreal Enginu 4 a 4.25 na verzi 5.0. Těchto updatů bychom se na next-gen konzolí mohli dočkat už koncem příštího roku. Velké hry vyvíjení primárně na UE5 však vyjdou zřejmě až v letech 2022 a 2023.

Jak důležitý bude pro UE 5 rychlý SSD?

Při představení Unreal Engine 5 mnohokrát padl důraz na rychlý přenos dat, který bude na Playstation 5 možný. Pro ty nejlepší optické výsledky budou podstatné vysoké objemy dat, ale obecně by měl být engine dobře škálovatelný a fungovat i na slabším hardware.

Vzhledem k tomu, že i po vydání nových konzolí bude spousta hráčů stále hrát na těch starých a PC, jež takové přenosy dat neumožňují, dá se předpokládat, že většina her na UE5 poběží i bez rychlého SSD disku.

Podle některých informací běžela demoverze UE5 dokonce na notebooku s grafickou kartou Nvidia Geforce RTX 2080 MaxQ a diskem NVMe-SSD 970 Evo, a to v rozlišení 1440p při 40 fps.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 1 Prumer: 5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na