Grafické karty pro hráče by konečně mohly zlevnit. Díky speciálním čipům pro těžaře kyberměn

Propočty nutné pro těžbu kryptoměny Ethereum jsou jedním z důvodů toho, že v poslední době extrémně stouply ceny grafických karet, případně některé modely přestaly být zcela k dostání. To by se však mohlo v blízké době změnit, což by jistě přivítali hráči počítačových her, kterým se jejich koníček citelně prodražuje.

Společnosti Bitmain se totiž podařilo vyvinout ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) pro Ethereum. Podobné speciální procesory, které se hodí pouze pro tento účel, jsou už dlouhou dobu k dispozici pro kyberměnu Bitcoin. Zde má Bitmain tržní podíl dosahující 80 %.

Situace na trhu grafických karet by se měla vrátit do normálu

Společnost plánuje uvedení vlastního ASIC pro Ethereum už ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Podle informací analytika Christophera Rolanda navíc vlastní verzi speciálních procesorů pro tuto virtuální měnu vyvíjejí další tři společnosti. Vzhledem k tomu, že Ethereum je dlouhodobě druhou nejoblíbenější kyberměnou, mohlo by uvedení těchto komponent na trh výrazně snížit poptávku jeho těžařů po grafických kartách od AMD a Nvidie. ASIC je totiž v těžbě mnohem efektivnější a nespotřebovává tolik elektřiny.

Pokles zájmu těžařů Etherea se ve větší míře dotkne společnosti AMD. Až 20 % její produkce totiž připadá právě na minery, zatímco v případě Nvidie jejich podíl na celkových prodejích grafických čipů činí jen 10 %.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na