Grafických karet je málo a jejich cena roste. Na vině je ethereum, zlepšení v nedohlednu

Co se ještě před několika týdny jevilo jako bezvýznamný problém dodávek některých grafických karet s čipy Radeon, nyní přerostlo ve vážnou obavu obchodníků i PC hráčů. Zejména lepší grafické karty v kategorii 5000 Kč a více nejsou k dostání nebo je jejich cena neúměrně vysoká.

Výrobci nestíhají

Nejvíce to postihlo grafické karty s čipy Radeon RX 570 a RX 580, stejně jako jejich takřka identické předchůdce RX 470 a RX 480. Momentálně ale v regálech nenajdete ani mnoho Geforce GTX 1060 od Nvidie a krize se týká dokonce modelů GTX 1070 a GTX 1080, které zdražily o několik tisíc.

Kdo si dnes skládá počítač, může při výběru grafické karty očekávat problémy. Pakliže jeho vysněný model patří do problematické kategorie, musí počítat s nejistým datem dodání, případně vyšší cenou než ještě před jedním, dvěma měsíci.

Tento stav je výsledkem obrovského boomu virtuální měny ethereum. Tu lze (kromě obchodování) získávat výhradně takzvanou těžbou, která je náročná na grafický výkon a které nejlépe vyhovují zmíněné grafické karty. Problém je v tom, že zatímco běžný hráč, pro kterého jsou grafické karty určeny především, použije jednu či dvě, v extrémních případech maximálně čtyři grafické karty, těžař etherea jich může ke své činnosti použít tolik, kolik si jich může dovolit. A na to výrobní linky AMD ani Nvidie zkrátka nejsou stavěné!

Nejlepší na těžbu jsou radeony

Grafické karty s čipy Radeon byly tímto fenoménem postiženy jako první, protože pro těžaře etherea nabízejí skvělý poměr cena/výkon, a to i s ohledem na spotřebu. Situace došla dokonce tak daleko, že stouply bazarové ceny starých generací radeonů – R9 300X a R9 200X, jejichž architekura nabízela ještě zajímavější výnosy etherea.

Grafické karty Nvidia měly tu “výhodu”, že se na těžbu etherea hodily o něco méně. Jenže trh udělal své. Hodnota virtuální měny stoupá natolik, že se vyplatí ji těžit i těmito kartami, obzvlášť když jsou radeony tak špatně dostupné.

Jedno je jisté – hráčům tento stav rozhodně neprospívá a lze tak jen doufat, že ethereum se zřítí stejně rychle jako stouplo. Pak by se na trhu mohly objevit zánovní grafické karty za pár šupů.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na