Hráči se radují. Ceny grafických karet po dlouhé době padají a jejich dostupnost stoupá

Ten, kdo se přizpůsobil trendu minulých měsíců, tedy neustálému zdražování a zhoršování dostupnosti grafických karet, například tím, že koupil tento kus hardware s vidinou toho, že ho později prodá ještě dráž, bude touto zprávou zřejmě zklamán.

Všichni ostatní, a zejména pak hráči, mají ale velký důvod k radosti. Zdá se totiž, že zdánlivě nekončící spirála neustále zdražujících grafických karet nejenže končí, ale dokonce nabírá opačný směr. Podle několika průzkumů se totiž v březnu snížily ceny grafických karet s čipy společností AMD a Nvidia, tedy těch určených pro hráče, až o 25 %.

Jaké jsou důvody obratu?

Důvodem dosud stoupajících cen byl zájem těžařů kryptoměn o vybrané modely grafických karet. Ten byl ale tak velký, že vykoupením těchto vybraných modelů v podstatě ovlivnil celý trh.

Zatím není zcela jasné, proč ceny grafických karet začaly opět klesat. Možná se AMD a Nvidii podařilo zásobovat trh konečně takovým způsobem, jaký si zvýšená poptávka žádá. Pravděpodobnější je ale kombinace dalších faktorů, kterým je pokles hodnoty kryptoměn (oproti žhavé fázi před několika měsíci) a uvedení specializovaných čipů právě pro jejich těžbu.

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

11 Komentáře zapnuto "Hráči se radují. Ceny grafických karet po dlouhé době padají a jejich dostupnost stoupá"

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Kamen
Host
Pokles cen karet v březnu o 25%? Kde? Ceny docela sleduju protože už od podzimu si chci koupit novou kartu. U těch o který mám zájem (GTX 1060 6GB nebo R9 580) za poslední cca dva měsíce sice ceny trochu klesly, ale bylo to tak z 11 tisíc na 10, čili necelých 10%. U těch samých karet si lidi už v říjnu stěžovali, že jsou předražené. Tehdy stály 7-8 tisíc. Takže na nějaké normální ceny si ještě chvilku počkáme. Uznávám teda že nevím, jak to vypadá u jiných karet. Možná těch 25% fakt někde bylo. Ale třeba nvidia 1070(TI) i… Číst vice »
max
Host

a není to náhodou tím, že nedávno bylo oznámeno, že se chystají speciální GK pro težbu? Tyhle herní pro to přecijen nejsou úplně stavěný.

Lornus
Host

Když píšeš článej tak si zjisti fakta, prostě už to přestává být rentabilní, za elektriku už dáš víc než vyděláš. (stále těží na kolejích protože tam neplatí elektřinu)

Pefa
Host

Roku 2018 někdo ještě hraje na PC ??? To snad ne. Jako proč??:))))

Texx
Host

Protože nejsme console peasanti 🙂

Lornus
Host

tak ty máš IQ tak 50 🙂

kec
Host

Třeba proto, že s vyjímkou pořizovací ceny je PC ve všem lepší?

njn
Host

Třeba proto, že na konzolích moc práce neuděláš. To ty ale jako dělník u pásu nepochopíš, protože i CV píšeš ručně.

Honza
Host

koukám každý je tu odborníkem….tak zaprvé, sám těžím, takže ohledně kurzu bitcoinu to není pane Michale, většina lidí ví, že grafickou kartou se bitcoin netěží, těží se s ní jiné kryptoměny. Ale důvod je přeci jednoduchý, chýlí se čas nástupu nových modelů grafických karet, přinejmenším od výrobce nVidia, takže nač kupovat starý model, když nový výjde už “za pár”.

Michal
Host

Nemají jich více. Celé je to o tom, že cena Bitcoinu pod $8500 není pro těžení rentabilní a tak logicky se cenou teď okolo $6000 nikdo nové karty nekupuje a naopak už začínají na bazarech prodávat ty které už doma měli.

ppp
Host

Apríl už byl.

TOPlist