Hráči proti těžařům. Analytici varují, Nvidia omezuje prodeje a TSMC sází na kryptoměny

Společnost Nvidia požádala obchodníky, aby její grafické karty Geforce GTX do odvolání prodávali jen v omezených množstvích. Většina z nich uposlechla a větší množství už neprodávají, někteří umožní koupi maximálně dvou Geforce karet najednou.

Zástupci společnosti Nvidia pro server Computerbase uvedli, že toto opatření zavedli proto, aby především zajistili dostupnost karet pro hráče. To je naprostá priorita, protože právě gaming je dlouhodobě jednou z největších cílových skupin společnosti a ta se o něj chce opírat i do budoucna. Nvidia však uvádí, že jde o pouhé doporučení obchodníkům, které je nezávazné. Konkurenční AMD vyrábějící karty Radeon podobné doporučení podle všeho nevydala, přesto někteří obchodníci omezili i prodeje těchto karet.

Mnoho hráčů je zároveň minery

Problém je ale mnohem komplexnější. V případě některých zákazníků, kteří se prohlašují za hráče, jsou grafické karty následně používány jak pro hraní, tak pro těžbu kryptoměn. Podle analytika Christophera Rollanda je celý fenomén kolem kryptoměn pro AMD a Nvidii také velkým rizikem, protože momentálně velká část prodejů těch nejvýkonnějších karet připadá právě na těžaře. Málokdo však dokáže odhadnout, jaká by byla skutečná poptávka bez nich, a tak je pro obě společnosti velmi těžké plánovat produkční kapacity do budoucna, kdy mánie kolem Bitcoinu či Etherea může opadnout.

ASIC je pro TSMC důležitější než Nvidia

Dlouhodobý propad ceny kryptoměn může výrazně snížit příjmy obou firem, zejména pak AMD, které je u těžařů oblíbenější. Stejně tak pro hráče je nevypočitatelnost cen grafických karet velkým problémem.

Situace už je teď velmi obtížná a jak se zdá, do budoucna to může být ještě horší. Podle bývalého zaměstnance Nvidie Jamese Wanga momentálně společnost TSMC, která vyrábí na zakázku části karet, prodala velkou část kapacit společnosti Bitman, která vyrábí ASIC – a to na úkor Nvidie.

ASIC jsou čipy, které při těžbě kryptoměn poskytují mnohdy lepší výkon než grafické karty. Pokud TSMC rezervuje velké kapacity pro něj, zůstanou jen menší části pro ostatní výrobce, což povede k opětovnému zdražení. Zároveň však existuje řada kryptoměn, které jsou proti těžbě pomocí ASIC chráněny, tudíž ani neklesne poptávka po klasických grafických kartách.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na