Microsoft hasí katastrofu Xboxu, chce koupit Electronic Arts. Prsty v tom má Donald Trump

Podle několika zdrojů společnost Microsoft vážně zvažuje koupi jednoho z největších herních vydavatelů – Electronic Arts. Podle serveru Polygon totiž nevidí jinou možnost, jak zachránit svou herní konzoli Xbox One, případně její následovníky.

Jak známo, Xbox One se potýká s nezájmem hráčů, a to zejména proto, že Microsoft pro konzoli takřka nenabízí exkluzivní obsah, na rozdíl od konkurenčního Sony, které na Playstation 4 pravidelně vydává tituly, které si jinde nezahrajete. Microsoft již oznámil změnu kurzu – chce prý otevírat vlastní studia a zároveň kupovat již existující. Tento proces však není dostatečně rychlý na to, aby nepříznivý stav zvrátil v nejbližších letech.

Pomohla Trumpova daňová reforma

Xbox je přitom jedním z pilířů, o které by se transformovaný Microsoft do budoucna rád opíral. Je tedy logické, že jeho představitelům došlo, že v této věci musí něco podniknout.

Dejme si to do souvislosti s daňovou reformou, kterou ve Spojených státech amerických provedl Donald Trump jako jeden ze svých největších politických kroků. Jedním z hlavních příslibů reformy totiž je, že velké americké společnosti převedou finance, které mají uloženy v zahraničí, do USA a zde je jednorázově zdaní pro ně výhodnou sazbou.

Pokud by Microsoft skutečně koupil Electronic Arts, bude FIFA a další hry k mání exkluzivně pro Xbox One.

Vtip je v tom, že Microsoft takto převede a de facto zlegalizuje 142 miliard dolarů (je druhý po Apple). Jsou to peníze, které nepotřebuje na svůj organický rozvoj, a tak má v zásadě několik možností. Buď zahájí zpětný odkup akcií, zvedne dividendu nebo bude investovat. Jistě, pravděpodobná je kombinace všech přístupů, otázkou je, v jakém poměru se tak stane.

Electronic Arts rozhodně není levné. Jeho tržní kapitalizace aktuálně činí 36 miliard dolarů. Pokud by Microsoft chtěl celou firmu odkoupit, musel by akcionářům nabídnout dostatečně lákavou návnadu. Počítat lze přinejmenším s 20% přirážkou, s níž by se hodnota EA vyšplhala někam ke 45 miliardám dolarů. To by si Microsoft s naditým měšcem mohl hravě dovolit, obzvlášť když se mu každoročně daří dosahovat slušných zisků.

Konec herní globalizace

Softwarový moloch by tak jednoznačně potvrdil roli jednoho z nejdůležitějších aktérů v herním průmyslu, kterou v posledních letech trochu ztrácel. Electronic Arts disponuje dostatkem zajímavých značek, aby to pro Microsoft bylo zajímavé. Nutno dodat, že série jako FIFA, NHL, Need for Speed, Dragon Age, Star Wars: Battlefront nebo Battlefield by v takovém případě vycházely exkluzivně na konzole Xbox (a možná Windows 10).

Microsoft by tak sice přišel o příjmy z jiných platforem, které EA generuje v současné podobě, na druhé straně by ale hráče jednoznačně motivoval ke koupi konzole Xbox, což by pro něj mohlo být dlouhodobě výhodnější.

Horší by to samozřejmě bylo pro hráče samotné, protože ti by částečně přišli o produkci potentního vydavatele. Byl by to jednoznačně úkrok od světa multiplatformích titulů směrem k ochranářské exkluzivitě. Hráčům by nezbylo než se smířit s herní produkcí pro jejich konzoli nebo si pořídit obě (případně všechny tři včetně Nintenda Switch, které však po stránce herního obsahu stojí stranou už dnes).

Ptáte se, jaké vidíme šance, že Microsoft si Electronic Arts opravdu koupí? Popravdě, docela vysoké, kolem 70 %. Mimochodem – pokud tomu také věříte, můžete si trochu zaspekulovat, nakoupit akcie EA a počkat si na onu 20%+ přirážku.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 1 Prumer: 5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

6
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jéňa
Host
Jéňa

Me se libi jak MS hazi vinu na vsechny okolo a nedokaze priznat ze nejvetsim problemem je on sam.MS nenabizi hracum nic kloudneho jiz radu let.Hlavne ze vydali superultra nadupanou konzoli, nakterou jim zapomeli vydat hry. MS ma vrukou obrovsky potencial ale nevi co snim a koupi EA si myslim moc nepomuzou ,pac ti tezi hlavne stoho ze vydavaj hry na vsechny platformy

Ensferi
Host
Ensferi

No doufám že na to EA nepřistoupí, ať táhnou s tim jejich Xboxem a nekurvěj tím ostatní vydavatele, když mají tolik peněz tak ať si udělají vlastní studio a dělají vlastní hry..

sonyk
Host
sonyk

No jako hrace na pc s win by me dost naštvalo kdyby fifa nebo battlefieldy byly jen pro x box. snad se to tak nestane a i kdyz to odkoupi budou nabizet i na pc.

A konecne by mohli na pc po 9 letech udelat zas i nhl 😀

Jéňa
Host
Jéňa

Tak na PC bych se nebal,pac kdyby sli jen na Xbox bude to jejich smrt. EA je gigant i diky tomu ze je multiplatformni. Treba v USA si myslim ze FIFA moc nefrci spise NFL atd

Paeris Kiran
Host
Paeris Kiran

mno… po tom jak EA zničilo Command and Conquer… Mass Effect… si skoro říkám že horší už to být v podstatě nemůže…

o nových debaklech typu Star wars raději nemluvě…

jinými slovy – jen do toho… Zhoršit už se to nedá.

Wikidy
Host
Wikidy

Vždycky je co zkurwit… jsou lidi doyebou i kovadlinu 🙂