Osm let starý Radeon HD 7970 rozběhl Doom Eternal v 60 fps. Oproti konkurenci jde o dvojnásobný výkon

Foto: Doom Eternal

Kolem hardwarových požadavků nejočekávanější střílečky tohoto roku – Doom Eternal – proběhlo mnoho horečnatých diskuzí ještě před vydáním. Nejprve se zdály být posazeny příliš vysoko, načež společnost Bethesda reagovala a upravila je směrem dolů. Podle všeho jsou ale stále předimenzované.

Foto: Radeon HD 7970 GHz Edition

Ukázalo se totiž, že Doom Eternal běží i na velmi obstarožních konfiguracích. Magazín Hardware Unboxed provedl velmi zajímavý test, kdy si vzal na paškál výkon starších grafických karet v této hře. V tomto testu pak excelovala především osm let stará karta AMD Radeon HD 7970 GHz Edition. Ta totiž Doom Eternal rozběhla v 65 snímcích za vteřinu, a to v rozlišení 1080p na nízké detaily.

Oficiálně si přitom Doom Eternal žádá alespoň kartu Nvidia Geforce GTX 1050 Ti z roku 2016, případně AMD Radeon R9 280 z roku 2014. Velmi překvapivě přitom vychází srovnání i s těmito kartami. Obě jsou totiž ve hře pomalejší než Radeon HD 7970.

Grafická karta od AMD však představuje velkou výjimku. Pokud vezmeme jejího dobového konkurenta, kterým byla zejména Nvidia Geforce GTX 680, zjistíme, že v Doom Eternal nedosahuje ani polovičního výkonu – konkrétně 29 fps. I to by ale umožnilo ještě relativně pohodové hraní.

Jak si tyto rozdíly vysvětit? Podle Hardware Unboxed je tajemství především v ovladačích. AMD je známo tím, že pod heslem “AMD Fine Wine Technology” podporuje své grafické karty výrazně déle.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 5 Prumer: 3.2]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

2
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Naplavený Brňák
Host
Naplavený Brňák

Mohu jedině potvrdit. Mám AMD 7870 a Doom Eternal mi chodí naprosto skvěle.

Xspy
Host
Xspy

No podporuje ….jak kdy a jak u čeho . U AMD jsem se taky několikrát spálil a bez debat skončil na letitých legacy driverech .Tyhle ostrovní kousky AMD mají ještě dnes výhodu , že z nich vývojově vzešly další generace AMD karet a stále jsou ve vývojové větvi . Ale uvědomte si tu spotřebu , proti těmhle kartám je i RX580 úsporný beránek .