Pevné disky s 20 TB a více. Klíčem k vysoké kapacitě je sklo

Výrobci pevných disků jako je Western Digital a Seagate chtějí ještě letos začít s výrobou úložišť s kapacitou 12 terabajtů. Do několika let by však měly být možné také disky s kapacitou 20 TB a více.

Informuje o tom japonský web Nikkei Technology s odkazem na společnost Hoya Corp., která vyvíjí substráty skla, jež jsou základním kamenem datových kotoučů v pevných discích.

V současné době se tyto skelné substráty používají už v malých, 2,5palcových discích do notebooků, zatímco pro pevné disky do stolních počítačů se využívá zejména hliník. Ovšem 2,5palcové disky jsou stále častěji nahrazovány SSD disky o stejné velikosti. V případě 3,5palcových disků by sklo mělo zaručit další nárůst kapacity a tím pádem také udržení konkurenční výhody oproti SSD diskům ve stolních počítačích.

Vyspělejší technologie

Substráty skla mají oproti hliníku tu výhodu, že jsou tužší, a proto mohou být zpracovávány v tenčích vrstvách. Společnosti Hoya se podařilo vyrobit prototypy, u kterých má jeden kotouč tloušťku pouhého 0,381 milimetru. Do průměrného boxu harddisku o tloušťce 2,54 centrimetru by se tak vešlo až 12 datových kotoučů.

Aktuálně se do 12terabajtového pevného disku vejde pouhých osm hliníkových kotoučů o tloušťce 0,635 milimetru. Jen díky použití skla by kapacita mohla snadno vzrůst na 18 TB. V případě, že by se do hry zapojila ještě technologie SMR, připadaly by v úvahy i kapacity převyšující 20 terabajtů. S tím se počítá přibližně pro rok 2020.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na