O prodejích her už se nic nedozvíme. Společnost Valve znemožnila fungování službě SteamSpy

Společnost Valve je známá svým tajnůstkařením, což se projevuje mimo jiné tím, že nezveřejňuje údaje o prodejích jednotlivých her prostřednictvím své služby Steam. Ta přitom dominuje distribuci PC her a statistiky by se proto velmi hodily.

Velmi kvalitní prodejní údaje přitom začala přinášet neoficiální služba SteamSpy, která využívala otevřených uživatelských profilů na Steamu, ze kterých získávala data. Její statistiky byly velmi přesné a umožňovaly určovat a porovnávat úspěšnost her.

Služba SteamSpy ale teď v podstatě končí, protože Valve znemožnilo třetím stranám přístup k datům z otevřených profilům. Jde o jednoduchou technickou úpravu, ale s obrovskými důsledky.

Zatlačili vývojáři a vydavatelé?

Provozovatel SteamSpy, Sergej Gljonkin, už oznámil, že díky tomu jeho služba nebude moct dále poskytovat statistiky. Podivil se také nad tím, proč Valve k takovému kroku přistoupilo, když si na nedávné Game Developer Conference jeden z jejích představitelů SteamSpy pochvaloval.

Vypadá to tedy, že se opět vrací doba temna, kdy nebudeme o prodejích her vědět takřka nic, tedy až na to, co odhalí sami vývojáři a vydavatelé. Možná to byli právě oni, kdo na Valve zatlačili, protože se jim nelíbilo, že data o prodejích jejich titulů jsou veřejně dostupná a nekontrolovatelná.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na