Radeon RX Vega 56 a 64 nemají pro Ethereum takový výkon, jak se čekalo

AMD Radeon RX Vega 64 - neskutečný výkon v těžbě kryptoměny Ethereum

Před oficiálním představením AMD Radeon RX Vega 64 kolovaly zvěsti, že grafický čip postavený na nové architektuře ohromí těžaře kryptoměn, z nichž nejvíce vyčnívá Ethereum a kteří už tak rádi používali starší grafické čipy AMD pro jejich výhodný hashrate. Poté, co se každý den dá na Ethereu vydělat mnoho milionů dolarů, se těžaři doslova zbláznili a hledají co možná nejvýhodnější grafické karty v maximálním množství a nejkratším možném čase.

Server Legitreviews se podíval na Radeon RX Vega a slabší a levnější Radeon RX Vega 56 právě optikou minerů. Podle spekulací měly karty dosahovat hashrate od 70 do 100 MH/s. Proto musí být výsledky 34,4 MH/s pro Radeon RX Vega 64 a 32,4 MH/s pro Radeon RX Vega 56 pro těžaře velkým zklamáním. Nejsou to sice špatné hodnoty, ale Ethereum by se získávalo mnohem lépe, kdyby odpovídali těm spekulativním. Třeba taková Geforce GTX 1070 G1 Gaming disponuje ve standardním nastavení hashrate 26,39 MH/s.

Ovladače by mohly výkon zvýšit

Přestože AMD tvrdí, že se na minery virtuálních měn nezaměřuje a stále cílí na hráče, není to tak docela pravda. Proto mohou těžaři doufat alespoň v optimalizované ovladače, které by výkon mohly o něco zvednout. AMD už pro grafické karty Vega vydalo speciální ovladač pro propočty technologie Blockchain, ten však zatím nevylepšuje výkon, ale pouze řeší problém s propadem výkonu v určitých situacích, který postihuje všechny aktuální Radeony, tedy i starší modely jako Radeon RX 480.

AMD má z hlediska těžby kryptoměn před sebou ještě dost práce. Například Radeon RX Vega 64 začíná těžit výkonem 38,5 MH/s, pak ale rychle klesá k 34,4 MH/s. Důvod zatím není známý, ale dalo by se zapracovat na jeho odstranění.

Pro hráče by to samozřejmě nebyla dobrá zpráva, protože už teď je Vega 64 velmi nedostatkovým zbožím, které se navíc prodává nad doporučenou cenou. Tedy docela jasný důkaz toho, že už se na něm Ethereum těží o sto šest. Pokud by AMD vydalo ještě optimalizované ovladače, které by výkon dále zvedly, mohla by se situace rychle stát kritickou, a to i pro slabší Vega 56, která teprve přijde na trh.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na