AMD Radeon RX Vega 56 – podařilo se mu překonat Geforce GTX 1070?

Zcela obecně se dá říct, že Radeon RX Vega 56 a Geforce GTX 1070 jsou dva kohouti na jednom kolbišti a čeká je pěkně tvrdá výměna úderů s tím, že tu bude mít na vrch jedna, pak zase druhá grafická karta – samozřejmě v závislosti na hře a nastavení.

Z hlediska výkonu je to opravdu zajímavé, protože Geforce GTX 1070 se momentálně může opřít o velmi vyzrálé ovladače, zatímco grafické karty Vega budou do začátku potřebovat ještě nějakou tu optimalizaci. Co se dnes může zdát jako nevýhoda novinky od AMD, se později může proměnit v pěkného žolíka. Radeon RX Vega 56 má zkrátka větší potenciál svůj výkon do budoucna navýšit a nechat konkurenci ve většině testů za sebou.

Na druhé straně však AMD při relativně srovnatelném výkonu potřebuje více energie, což však testerům zase tolik nevadilo a lze předpokládat, že se s tím bez větších problémů smíří i samotní hráči.

A jak dopadly testy?

Magazín Techspot si vytvořil testovací pole z 25 her a konstatuje, že Geforce GTX 1070 a Radeon RX Vega 56 při Full HD rozlišení podávají prakticky totožné výkony. Při 1440p je Radeon o něco vpředu, při 4K už je rozdíl opravdu minimální. Také PC World vidí jako vítěze Radeon RX Vega a chválí nižší teploty při lehce vyšší spotřebě.

Gamersnexus má problémy s volbou vítěze a uvádí, že při totožných výkonech bude záležet především na ceně. Geforce GTX 1070 se (alespoň v USA) momentálně prodává za vyšší než doporučenou cenu a Radeon se do obchodů teprve dostane.

Testeři z Computerbase volí za vítěze Radeon RX Vega 56 v referenčním designu, která poráží přetaktovanou Geforce GTX 1070 a ještě lepší výsledky očekává od řady partnerských modelů. Také zde se objevuje upozornění na ještě ne zcela optimalizované ovladače, které zatím nepodporují dlouho očekávané funkce jako High Bandwith Cache Controller (HBCC) nebo Primitive Shader.

Anandtech dochází k závěru, že Radeon RX Vega 56 poskytuje 90 % výkonu Radeon RX Vega 64, ale za pouhých 80 % ceny. Geforce GTX 1070 je poražena v průměru o 8 % a Radeon RX Vega 56 je pro testery docela jasným vítězem v tomto tržním segmentu.

Těsné vítězství Radeon RX Vega 56

Výsledky mluví poměrně jasnou řečí. Až na výjimky vede grafická karta od AMD, byť ve většině případů jen lehce. Můžeme namítnout, že po roce, kdy je Geforce GTX 1070 na trhu, srovnává Radeon v podstatě pouze skóre. Na druhou stranu, ani Nvidia zatím neplánuje náhradu tohoto modelu, takže jde spíše o filozofickou debatu. Nyní už alespoň máme v této cenové třídě alternativu.

Výkon Radeonu RX Vega 56 se bude do budoucna – s příchodem optimalizovanějších ovladačů – zlepšovat. Pokud by se grafické karty skutečně prodávaly za avizovaných 10 000 Kč, byla by to pro řadu hráčů velmi zajímavá možnost. Těžko však odhadnout, zda těžaři kryptoměn reálné ceny nevyženou vzhůru. Na trhu by se Radeon RX Vega 56 měl objevit koncem srpna.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na