RAM pro grafické karty je málo. Ceny vyskočily o 30 % a karty zdraží

Cena nejpoužívanějších pamětí v grafických kartách (GDDR) vystřelila vzhůru. Může za to omezení produkce tohoto typu pamětí a zároveň vyšší poptávka po nich. Tyto proti sobě jdoucí tendence znamenají, že cena pamětí pro výrobce hardware je v srpnu o 30,8 % vyšší než v červenci tohoto roku.

Za jednotku grafické paměti GDDR se v červenci platilo ještě 6,5 dolaru, v srpnu to bylo už 8,5 dolaru. Zlepšení situace je přitom v nedohlednu, protože výrobci jako Samsung s tržním podílem 55 % a SK Hynix se 35 % trhu své výrobní kapacity dříve určené pro produkci VRAM překlopily na produkci operační paměti pro servery a smartphony. Jen pro servery používá Samsung 27 % kapacit, které měl vyhrazené pro výrobu grafických pamětí.

Grafické karty znovu zdraží

Podle magazínu Digitimes bude růst cen pokračovat i v září a pravděpodobně dojde i k tomu, že někteří výrobci grafických karet nedostanou tolik pamětí, kolik by pro svou výrobu potřebovali.

Problém budou mít také výrobci herních notebooků. Ty v cenovém segmentu kolem 20 000 až 25 000 korun používají většinou Geforce GTX 1050 a čtyři VRAM čipy. Dražší modely mají Geforce GTX 1060 a šest čipů a Geforce GTX 1070 je doplněna dokonce osmi čipy RAM. To samé platí samozřejmě také pro produkty AMD a grafické karty pro stolní počítače. V tomto segmentu už přitom ceny vzrostly vlivem enormního zájmu těžařů kryptoměny Ethereum. Nyní grafické karty kvůli pamětem s největší pravděpodobností zdraží znovu.

Samsung chce podle neověřených zpráv rozšířit své kapacity pro výrobu čipů RAM. Stane se tak ale až ve čtvrtém čtvrtletí, takže se to nedotkne vánočního trhu, pro který se vyrábí už ve 3. čtvrtletí.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na