Apple platí Googlu ročně 67 miliard. Ale za co?

Společnost Google platí každoročně jednomu ze svých největších konkurentů Apple neskutečnou sumu. Podle zprávy skupiny Bernstein jsou to miliardy dolarů ročně.

Důvodem je přitom zdánlivá banalita. Google tyto enormní částky hraní proto, aby Apple na iPhonech a iPadech používal jeho standardní webový vyhledávač, který přitom lidé na celém světě používají úplně běžně, protože k němu není rozumná alternativa.

Ze soudních dokumentů vyplývá, že už v roce 2014 zaplatil Google Applu miliardu dolarů. Podle analytiků Bernsteinu se tato suma za letošek vyšplhá na tři miliardy dolarů (67 miliard korun) a do budoucna dále poroste.

Pro Apple jde o milý bonus, kterým notně vylepšuje své účetnictví. Celou tuto částku totiž může vykázat jako zisk. Z toho vyplývá, že Google se jen touto platbou stará o 5 % ročního zisku Apple. To není vůbec málo, vezmeme-li v potaz, že Apple je dlouhodobě nejziskovější firmou světa.

Google se může kdykoliv rozhodnout z tohoto obchodu vystoupit. Musel by si ale být jistý, že si Apple nemůže dovolit použít konkurenci, například Bing. Apple přitom (zjevně strategicky) využívá Bing ve své virtuální pomocnici Siri.

Google Apple potřebuje

Google sice provozuje svou vlastní mobilní platformu Android, kterou používá drtivá většina mobilních telefonů. Jenže z telefonů s operačním systémem iOS pochází přibližně 50 % reklamních příjmů Googlu z mobilního vyhledávání. Z tohoto důvodu si Google pravděpodobně od dohody ustoupit netroufne.

Stále se přitom objevují spekulace o tom, že Apple pracuje na vlastním internetovém vyhledávači. Z hlediska ekonomického potenciálu jeho zákazníku by to dávalo jedině smysl. Pokud by dokázal Google odkrojit alespoň část z těch 50 % reklamních příjmů, které mu generuje, byl by to velký finanční přínos. Zde ale bude zřejmě zase pro Apple velmi obtížné Googlu s jeho dlouholetými a nepřenositelnými zkušenostmi konkurovat. Horší vyhledávač by jeho zákazníky mohl naštvat.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na