Recenze Bang-On Balls Chronicles – bláznivé koule v zajímavém indie titulu

Foto: Untold Tales

I když je v běhu hlavní herní sezóna a vychází jedna velká hra za druhou, tak i přes to jsme si udělali čas na zajímavý nezávislý titul. Někdy je příjemné strávit čas v nějaké menší hře plné bláznivých nápadů, jednoduššího herního stylu bez hromady zahlcujících mechanizmů. Jednou takovou hrou je Bang-On Balls Chronicles.

Bang-On Balls Chronicles je šílenou 3D plošinovkou ve které hrají hlavní roli barevné míčky od vývojářů z Exit Plan a vydavatele Untold Tales. Hlavním tahákem hry je relativně jednoduchá zábava, dokud nenarazíte na bossy s velkým důrazem na fyziku a destrukci prostředí.

Filmová hvězda

Hra je v předběžném přístupu od roku 2021, takže na internetu lze dohledat recenze, které jsou z doby, kdy hra ještě nebyla zcela vyladěná a nedostála plné verzi, což se nyní již změnilo a hru si už může užít úplně každý. Hra vyšla na všechny hlavní platformy, tedy PC, PS5, PS4, Xbox Series a Nintendo Switch.

Foto: Untold Tales

Začátek je prostý a nečekejte žádné příběhové pozadí. Ani samotná recenze nemusí být příliš dlouhá, jelikož hra má jen pár skvělých mechanizmů, parádní sandboxový svět, respektive čtyři plus centrální hub a jen několik úkolů a vše pak záleží na hráčově chuti prozkoumávat a ničit.

Do ruky se vám dostane žlutá koule, která se nachází ve filmovém ateliéru, kde se seznámíme se základními prvky. Za prvé je potřeba naší kouli pořádně vyfiknout, a kromě různých barevných variací, může nést koule i vlajku dané země. Výběr je opravdu rozsáhlý a mezi vlajky najdeme i tu naší, tedy vlajku České republiky.

Foto: Untold Tales

Následně se naučíme, jak naší kouli dát nějaké vybavení jako je helma, zbraň či vrhací předmět. Následně jak skákat, ničit svým skokem a překonávat nejrůznější překážky. Následně si v ateliéru vybereme jeden ze čtyř světů, kde začneme svoje putování.

Ničitelské nájezdy

Do světů se dostaneme prostřednictvím obrazovek. Po vstupu do světa dostaneme sérii úkolů a po jejich splnění na plac přiběhne naštvaný šéf, který asi dostal špatné kafe a na našeho Boba je šíleně naštvaný. Ten mu za odměnu musí nakopat zadek a tím můžeme scénu neboli svět považovat za ukončený.

Foto: Untold Tales

Každý svět je úplně jiný a nabízí různorodé úkoly. Někdy je potřeba zničit vikingské lodě, někdy nakopat žáby, vyklízet římské lázně, řešit nejrůznější hádanky a bojovat s bossy. Hádanky jsou skvělé a někdy dají opravdu zabrat. Stejně tak některé souboje jsou opravdovou výzvou, že by i Dark Souls mohl blednout závistí.

Kromě toho, že se jednotlivé světy odlišují herní náplní, tedy úkoly, tak každá etapa vychází z nějakého historického bodu. Míče s více vlajkami nejsou jen na efekt. Navštívíte vikingy, zúčastníte se vesmírných závodů, prozkoumáte pirátství a vyřídíte konkvistadory a navštívíte několik časových období ve světě s japonskou tematikou.

Skoro všechno v daných světech lze rozbít nebo nechat vybouchnout. Takže naše filmové scény můžete roztřískat na maděru a možná proto je šéf na našeho kulatého kamaráda tak naštvaný. Rozdílní jsou i nepřátelé, některé jdou porazit obyčejným naražením či skokem na jiné je potřeba využít větší porci vychytralosti.

Foto: Untold Tales

Existuje však také dobrý výběr zbraní, kterými se můžete vybavit a které vám mohou poskytnout převahu, například mrazicí paprsek, ruční dělo, meč, nebo rajče. To se skvěle hodí na chvilkové oslepnutí nepřítele. Vše je potřeba si ve světech najít a hra vám nedá nic jen tak. Takže kdo má rád prozkoumávání světů, tak si přijde na své a získá značné výhody do těžkých soubojů.

Dvě koule jsou více než jedna

Ovládání Boba je jednoduché a přesné. Skáče, jak má a má svoji váhu. Útoky jsou přesné a různé předměty dopřávají občas nějakou tu schopnost. V tomto směru se jedná o dokonalou plošinovku, které nemohu nic vytknout.

Foto: Untold Tales

Celou hru je možné projít v lokálním nebo online multiplayeru. Jelikož jsem hru hrál ještě před oficiálním vydání, tak online hru jsem neměl možnost vyzkoušet. Když jsem zapojil ethernetový kabel do zásuvky, tak se prostě nikdo nepřipojil. Takže zbývala lokální hra, ve které je celá hra ještě lepší, a hlavně se lepe zvládají těžké souboje a hádanky. Díky tomu vymizí frustrace a zábava stoupne o příčku výše.

Hru bych opravdu výrazně doporučil hrát ve dvou. Lokálních her moc není a Bang-On Balls Chronicles bych k nim zařadil hodně vysoko. Akorát to více odhaluje častý problém s kamerou. Když máte celou obrazovku pro sebe, tak se to snadno překoná, ale ve dvou kamera více pokulhává.

Verdikt

Bang-On Balls Chronicles je zářnou ukázkou toho, že indie tituly nabízejí něco, co si velké společnosti nedovolí a bez nich by herní průmysl byl daleko chudší o zajímavé a zábavné tituly. Hra ultimátní kombinace těch správných prvků sandboxové plošinovky a nabízí pořádnou zábavu jak pro sólo hraní, tak kooperaci. Za pravdu mi dávají i první uživatelské recenze třeba na Steamu, kde hru hodnotí extrémně kladně a není se čemu divit. Díky tomu zapomeneme i na větší počet chyb a neposlušnou kameru.

Bang-On Balls: Chronicles

9

Hodnocení

9.0/10

Klady

  • Parádní otevřené světy
  • Jednoduchá a chytlavá hratelnost
  • Lokální multiplayer
  • Svoboda a prozkoumávání světů

Zápory

  • Občas šílená kamera
  • Větší počet technických chyb
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na