Recenze EA Sports UFC 5 – vrchol MMA zápasů

Foto: Gamebro

Jste připraveni na další várku soubojů v kleci plné násilí, krve, ale také taktiky, nekonečného tréninku a příprav? EA Sports UFC 5 nabízí ten nejintenzivnější zážitek z bojů v UFC. Série UFC, jako jiné sportovní tituly od Electronic Arts, nabízejí asi ty nejlepší sportovní zážitky, které jsou na poli videoher dostupné.

Bohužel nedostatek konkurence může být někdy ku škodě. Nicméně Série UFC není klasickým sportovním titulem, který by vycházel každý rok. V této hře by bylo opravdu těžké každý rok přinášet dostatečné změny a novinky, proto jsem rád, že o to se EA v tomto případě ani nesnaží. Od předchozího dílu uběhli tři roky a stojí to za to?

Foto: Gamebro

Na tuto otázku neodpovím úplně, jelikož jsem předchozí ročník sám nehrál. Upřímně jsem hrál jen první a druhý díl, i když jsem fanoušek všemožných sportů, tak MMA není něco, co bych úplně hltal i když bojové sporty jsou mi velmi blízké.

Začátek cesty bojovníka

Hned při prvním spuštění jsem se dostal ihned do zápasu našeho českého gladiátora Jiřího Procházky, kterého mi hned hra dala do rukou. Je opravdu hezké vidět české zastoupení v takto prominentním vyobrazení na úvod celé hry. Hra hned v úvodním zápase demonstruje několik novinek, jako je zásah lékaře do zápasu, parádně zpracované deformace a zranění zápasníků a celkově povedený vizuál a atmosféru.

Foto: Gamebro

Po úvodu se dostaneme do relativně známého prostředí menu. Jako první je možnost si na vlastní kůži vyzkoušet reálné zápasy, které se odehráli, odehrávají, nebo v nejbližší době budou odehrávat a v tom i několik výzev. Tak aby se fanoušci sledování MMA mohli vyřádit i ve videoherní adaptaci a alespoň virtuálně si zkusit vyhrát zápas za svého favorita.

Dalším velmi důležitým módem je režim kariéry, což je asi ten hlavní mód, kvůli kterému si většina hráčů hru pořídí. V úvodu si vytvoříte svého bojovníka či bojovnici, nebo si zvolíte podobu nějakého reálného profesionála s kterým si vybudujete cestu od samotného začátku.

Samozřejmě jsou zastoupené všechny váhové kategorie od muší váhy po ty nejvyšší. Možností, jak si upravit svého bojovníka je velká spousta, jen příjmení si nemůžete zvolit, nebo spíše napsat jaké chcete, aby mohlo být ve hře komentováno a využívání, tak je potřeba si vybrat jedno z desítek připravených.

Foto: Gamebro

Obří výběr je u nástupních písniček, kde jich je připraveno hned několik stovek a poslouchat všechny a vybrat si tu nejlepší může zabrat opravdu hodně času. Osobně jsem šel po atraktivních názvech, a tak jsem si vybíral třeba z 30 songů místo z tří set. Pak na hráče čeká první zápas na nějakém dvorku v horní dolní, kde se díky nahrávce na sociálních sítí dostane naše postava do povědomí trenéra v gymu, kam pravidelně chodíme cvičit.

Ten si našeho hrdinu vezme pod svá křídla a začne jakýsi tutoriál úderů, kopů, kombinací, chvatů a boje na zemi. Pak už přijde řada amatérských zápasů, než se dostaneme k podpisu prvního profesionálního kontraktu v UFC.

Příprava je základ

V příběhu nečekejte nic okázalého. Do teď si pamatuji na hru Fight Night Champion, která měla skvělý příběh, a i karieru a ve hře jsem strávil spoustu desítek hodin. Zde je to dohromady, takže v průběhu kariéry máme různé cut-scény, ale žádné velké příběhové zvraty či větší dění mimo klec.

Foto: Gamebro

Nejdříve je potřeba přijmout soupeře, lze ho také odmítnout a bude nabídnut jiný, ale to lze jen v omezené míře. Pak je potřeba si zvolit délku přípravy, někdy je omezena, někdy jí je možné využít v maximálním rozsahu několika týdnů. V daném týdnu pak hospodaříte s časem. První v nabídce je klasický trénink, a to buď sparing v boxu, Muay Thai, Wrestlingu, nebo Jiu Jitsu, také lze zvolit trénink na boxovacím pytli, který není tak výživný, ale není zde riziko zranění.

Zranění v přípravě stojí buď nějaký obnos peněz, kterých ze začátku není moc nebo drahocenný čas v přípravě. Další možností je si pozvat zkušeného bojovníka, který vás naučí či vylepší nějaký úder či chvat, což je velmi nákladnou srandou. Také je možné skautovat protihráče a v poslední řadě zvyšovat „hype“ před zápasem pomocí sdílení na sociálních sítí, který zabere nejméně času, nebo třeba rozhovoru v rádiu či televizi.

Foto: Gamebro

Takto se snažíte zvýšit svojí kondiční přípravu, která se před každým zápasem měří, nebo zmíněný „hype“. Všechny tréninky také přidávají dle úspěšnosti body na vylepšování vašeho zápasníka a možností kam body investovat je opravdu velká spousta Celkem jsou tři stromy. Jeden pro boj na nohách, druhý na zemi a třetí pro fyzičnost našeho bojovníka.

Bohužel příprava po desítkách zápasů začne spíše unavovat a simulovat trénink lze jen občas, což je asi jediná slabina celkového kariérního režimu.

Kariérou to nekončí

Samozřejmě je možné si dát zápas ve dvou na jedné konzoli. Pak je tu několik online režimů. Kromě online kariéry, která je podobná té v offline verzi je dále na výběr hodnocené zápasy, kdy mohou hráči postupovat v žebříčkách až se poprat o účast v té nejvyšší divizi, ale dá to opravdu zabrat. Ještě když v době vydání měl online režim svoje mouchy.

Foto: Gamebro

Blitz Battles je příjemný osvěžením, kdy se různě mění pravidla hry. Třeba kdy je možné používat jen ruce, nebo nohy či zápas jen na jedno kolo a podobně. Nechybí ani rychlí zápas po poměření sil v online prostředí.

Pro pravidelné hráče série UFC je ve hře jen málo změn a vylepšení. Samozřejmě po grafické stránce je hra lepší, přeci jen běží na novém enginu a je vyvinuta jen pro aktuální generaci konzolí. Skvělá je také atmosféra. Ale vylepšeních v hratelnosti moc není. Zmíněný doktor občas do zápasu zasáhne a někdy i když drtíte svého soupeře a pak vám dá nešťastný úder, tak může zápas skončit ve váš neprospěch, což může být frustrující, ale to se stává i v reálných zápasech.

Souboj na zemi pro mě byl v prvních dílech hotové peklo, proto jsem uvítal jeho změnu, a i když pro pravidelné hráče může být stále nudnější, tak pro mě byl více uchopitelnější. Velmi jsem ocenil i možnost úplně vypnout tyto souboje na zemi s tím, že se bojuje pouze na nohách.

Verdikt

EA Sports UFC 5 je nejlepší možnou hrou se zápasy MMA, o tom není pochyb. Je lepší než předchozí díl, ale pro fanoušky nepřináší ani po těch třech letech žádné výrazné změny, které by přiměli všechny hráče čtvrtého dílu přejít na ten nejnovější. Ale pro hráče, kteří třeba hráli jen nějaký jiný díl v sérii, nebo třeba vůbec může být pátý díl ideálním vstupem.

EA Sports UFC 5

8

Hodnocení

8.0/10

Klady

  • Ideální vstup pro nováčky v sérii
  • Hezké grafické zpracování a atmosféra
  • Režim vylepšování svého bojovníka
  • Spousta obsahu a možností nastavení

Zápory

  • Pro pravidelné hráče málo výrazných změn
  • Drobné chyby v online režimu
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 8 Prumer: 2.1]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na