Recenze Farming Simulator 23: Nintendo Switch Edition – kapesním farmářem

Foto: Giants Software

Opět je potřeba vytáhnout těžké pracovní stroje, jelikož letošní sklizeň nepočká. Znova budeme orat, sít, ošetřovat, hnojit, sklízet, ale i kácet, sekat, řezat a mnoho dalších činností, které hráči farmářského simulátoru moc dobře znají.

Série Farming Simulator je takovým hegemonem ve světě simulátorů a byl to právě on, který rozjel asi tu největší poptávku po tomto žánru her. Vývojáři z Giants Software již dlouhá léta vydávají hry do této série s jasným algoritmem. Jeden rok je velká hra pro hlavní herní konzole a PC a druhý rok menší verze pro méně výkonné herní zařízení, jako jsou mobily a handheldy.

Foto: Giants Software

Letošní rok je právě rokem menšího titulu, který kromě mobilů míří na Nintendo Switch, a právě tuto verzi jsme pro vás řádně otestovali. Musím se přiznat, že předchozí verzi s číslovkou 20 jsem vynechal a co se týče těchto kapesních verzí, tak jsem hrál Farming Simulator 18 na Nintendo 3DS a verzi 16 na PS Vita, takže mohu srovnávat s předchozími verzemi, ale s tou poslední ne.

Switch na úrovni mobilů

Úplně si nejsem jistý, zda bylo správné rozhodnutí verzi pro Switch zařadit mezi ty menší. Ještě Farming Simulator 17 byl jak pro PC, PS4, Xbox One, tak i Nintendo Switch, takže dříve tato konzole zvládla velkou verzi hry. Nicméně od verze 20 sklouzla k těm menším, respektive se z ní stala verze pro Switch a mobily, jelikož ostatní přenosné konzole již nejsou podporovány.

I když je Switch již zasloužilou konzolí, tak stále má ještě nějaký výkon, aby dokázala utáhnout hry jako je The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, Metro Last Light a mnoho dalších skvělých a v celku náročných her. Proto jsem čekal, že Switch verze bude lepší než ta mobilní, ale jedná se téměř o identickou verzi hry.

Samozřejmě na Nintendu Switch celá hra běží daleko plynuleji, máte větší obrazovku a lepší ovládání, ale co se týče obsahu, herních mechanizmů a možností, tak jsou stejné. Což nedělá z této verze příliš dobrou volbu vzhledem k poměru cena vs. výkon.

Farmaření, chovatelství a lesnictví

Hra opět nabízí dvě mapy. První z nich je inspirovaná americkým venkovem, jedině na této mapě je na úvod připravený velmi stručný tutoriál, který ukáže jen nejnutnější základy. Druhá mapa je inspirována německým venkovem.

Foto: Giants Software

Obě mapy nabízejí relativně slušnou rozlohu, dostatek polí k obdělávání, a i vícero míst pro prodej vašich produktů, abyste nebyly ochuzeni také o sledování vývoji cen na různých místech. Hra má zakomponované střídání ročních období a tím se nejen mění krajina vzhledově, ale také vývojem cen jednotlivých plodin.

Proto je dobré někdy jen uskladnit a začít prodávat ve správný čas, kdy je cena vyšponovaná nahoru. Nicméně roční období nemají velký vliv na samotné činnosti na polích, takže v zimě můžete klidně sklízet. Ono to střídání probíhá velmi rychle, jelikož jeden herní den je jeden měsíc a herní den má 24 minut, což kolikrát defacto za měsíc nestihnete ani obstarat sami jedno pole.

K najímání pracovníků jsem se většinou uchýlil až v době, kdy jsem měl pořádně rozjetou farmu a přikoupil již několik polí. Zde jsem výpomoc využívat téměř od začátku hraní, jinak se to nedalo vše stíhat.

Pro nové hráče ano, zkušení zůstanou u staršího dílu

Celkově se hra dost zrychlila a zjednodušila. Přišlo mi to, že se vývojáři zaměřili na co největší masu hráčů na mobilech a pro ně tento titul připravili. Ovládání, všechny různé mechanizmy, jako je obyčejné ovládání strojů, růst plodin, připojování strojů k traktorům vše je o dost snaží a rychlejší, což může být asi lepší pro dotykové mobilní telefony, ale rozhodně ne pro konzoli Nintendo Switch.

Foto: Giants Software

Hráči, kteří měli možnost hrát nějaký z větších dílů, rozhodně z této verze nebudou nadšeni a pro ně bude až příliš jednoduchá. Což na druhou stranu nemusí být špatné, a tato verze může sloužit jako vstupní brána pro nové hráče. Nicméně to by zase potřebovala pořádný tutoriál, a nejen vyzkoušení základních úkonů na poli.

Verdikt

Farming Simulator 23: Nintendo Switch Edition není verze, kterou by měli chtít hrát staří harcovníci této série, a to snad ani na cestách. Pro nové hráče to může být přijatelná cesta do světa farmářského simulátoru, ale stále možná bude lepší volbou rovnou sáhnout po velkém předchozím díle a trošku se potrápit, než se všechno naučíte. Pokud vlastníte jen konzoli Nintendo Switch a láká vás farmaření, tak ano hra dokáže stále zabavit jako předchozí díly, ale rozhodně zde není žádný výrazný posun.

Farming Simulator 23: Nintendo Switch Edition

0.00
5

Hodnocení

5.0/10

Klady

  • Dvě rozsáhlé mapy
  • Spousta farmářských strojů
  • Rychlý růst plodin je lepší pro příležitostné hráče

Zápory

  • Pro zkušené hráče až moc snadné
  • Osekané možnosti oproti hlavní hře
  • Skoro žádný posun oproti předchozím verzím
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na