Recenze Horizon Forbidden West – záchrana světa ještě neskončila

Foto: Sony

Svět ještě není zachráněn a Aloy čeká další velká výprava a pátrání, jak zabránit definitivní zkáze. Další dobrodružství naši hrdinku zavede do zapovězeného západu, který je ještě rozmanitější, ale také krutější. Jen Aloy dokáže zabránit postupnému vymření posledního života na planetě zemi a času je zatraceně málo.

Začátek roku je, co se týče očekávaných her opravdu nabitý. Hlavně her od Sony vyšlo a vychází docela požehnaně. God of War pro PC hráče, kompilace dvou dílů série Uncharted ve vylepšené verzi Uncharted Legacy of Thieves Collection. Nyní právě recenzovaný a velmi očekávaný Horizon: Forbidden West a za malou chvíli se přiřítí Gran Turismo 7. A to, kdybych měl vyjmenovat další velké hry, které nejsou exkluzivními tituly Sony tak to vydá na samostatný článek.

Většina z vás, ale čeká na to, jak dopadl druhý díl ze série Horizon. Nebudu dlouho chodit kolem horké kaše, jelikož to dopadlo, tak jak si většina fanoušků představovala. Opět před námi leží další klenot pro Playstation 5 a 4. Těmito slovy bych to klidně mohl ukončit. Jestli vás bavil první díl, tak i z druhého budete nadšeni. Všechno je větší, lepší a hezčí.

Foto: Sony

Osobně jsem první díl považovat za velmi dobrou hru, ale nebyl jsem tak unesen jako třeba u takového Days Gone, God of War, nebo Marvel’s Spider-Man. Tyto tituly mě bavili o poznání více. Proto moje očekávání bylo smírnější, ale o to víc jsem byl potěšen a neskutečně se bavil průchodem zapovězeného západu. Ve druhém díle se podařilo vývojářům vše dotáhnout k dokonalosti s bonusem českých titulků, které první díl neobsahoval.

Příběhová nálož

Nechci toho příliš prozrazovat z příběhu druhého ani prvního dílu, ale doporučuji si nejdříve zahrát Zero Dawn a pak až Forbidden West, jelikož příběh přímo navazuje. Sice si můžete pustit hodinové shrnutí příběhu přímo od Sony ČR, nebo i začátek druhého dílu vám prozradí to nejdůležitější, ale proč se ochudit o desítky hodin zábavy.

Ve druhém díle lidstvo ohrožuje neznámá nákaza, která požírá jak flóru, tak i faunu a časem se nevyhne ani lidem. Proto Aloy musí pátrat po záloze systému GAIA, který dokáže opět spustit obnovu života na planetě a po úvodní sekci se její kroky nasměřují mimo známé území. Více k příběhu prozrazovat nebudu a ani nechci, přeci jen je příběh jedním z největších taháků celé hry.

Foto: Sony

Kromě poutavého hlavního příběhu plného neuvěřitelných zvratů na hráče čeká opět i spousta vedlejších misí a tím i menších zajímavých příběhů. Dokonce oproti prvnímu dílu hra nabízí více kvalitních vedlejších postav, které dokáží upoutat pozornost a získat si nějaké sympatie.

Ona i samotná Aloy se řádně vyvinula i když jsme s ní prožili její dětství a dospívání, tak vždy byla klidnou a cílevědomou ženou, která ani na okamžik nezaváhala od svého úkolu. Zde je to všechno trošku jinak, a i přes svoji silnou pověst a dovednosti má někdy o sobě pochybnosti, ale také jí někdy ovládne vtek, beznaděj a další běžné lidské emoce.

Foto: Sony

Celková mimika a pohyby jsou někdy neuvěřitelně realistické, a i když se to může zdát jako drobné detaily a vylepšení, tak ve výsledku to dokáže více vtáhnout do jednotlivých situací a vžít se do kůže naší hrdinky. Tohle se prostě vývojářům neskutečně povedlo.

Nový svět k objevování

Důležitou částí her s otevřeným světem, je samozřejmě samotné prostředí. A to je zde naprosto neskutečné, ale s tím jsme asi všichni počítali dle zveřejněných trailerů a ukázek ze hry. Ale nejde jen o grafické ztvárnění, které je plné nejrůznějších barev, přírodních jevů a nelze se na ně vynadívat. Nebo i přenádherné struktury ať minulého či aktuálního světa. Ale jde i o uvěřitelnost a život. Herní svět dokáže hráče naprosto pohltit, ještě díky novým způsobům pohybu, které zvyšují svobodu hráče a zcela nové vrstvě herního prostředí.

První z nového vybavení je přitahovací kotva. Sice je možné ji využít jen v určitých úchytných bodech, kde se lze zachytnout kotvou, a ne jak v Halo Infinite, že se lze zachytnout i na strmé skále. Kotvou jde také vytrhávat či posouvat některé předměty a překážky. Nicméně kotva je jen špička ledovce, jelikož více zábavy si hráči užijí s padákem.

Foto: Sony

Díky padáku si nejen můžeme prohlédnout úchvatné prostředí hezky z výšky při postupném sestupu, ale rychleji se dostaneme z vyvýšeného místa na nižší. Díky tomu se snáz dostaneme na kobylku některého z obřích mechů, nebo ochočíme některého bez nutnosti kradmého postupu. Padák lze používat buď manuálně, nebo si nastavit, aby se aktivoval vždy v určité výšce.

To nejlepší jsem s nechal na konec, a to je podmořský svět. Asi v žádné doposud vydané hře, které se nezaměřuje přímo jen na podvodní svět jsem neviděl tak kvalitně zpracované celé prostředí včetně nejrůznějšího života. Již v ukázkách byl vidět nádech tohoto světa, ale realita je ještě větší a lepší.

Foto: Sony

Sice kochání a neustálý průzkum podmořského světa trošku omezuje kapacita dechu a kyslíku, ale rychle se hráč naučí s kapacitou vzduchu pracovat. Pak lze vyrobit pořádnou kyslíkovou masku a je více či méně po problému. Dokonce i někteří roboti dokáží fungovat pod vodou, a tak ani tam není bezpečno.

Boj, vedlejší úkoly a fotorežim

Když jsem o u těch robotů a celkově nepřátel, tak na hráče čekají samozřejmě zcela nové druhy nepřátelských mechů. Není jich rozhodně málo a jsou daleko více pestřejší, různorodější, no a možná i více nebezpečnější. Opět je potřeba nejdříve prozkoumat své nepřátelé a zjistit jejich slabiny.

Kromě robotických nepřátel na hráče čekají i ti lidští, kteří jsou o něco chytřejší a dokáží také využívat mechy. Ze začátku hry Aloy opět disponuje lukem, ale postupem času svůj zbraňový arzenál rozšíří o další zajímavé kousky. Souboje jsou stále jednou z nejzábavnějších složek hry.

Foto: Sony

Za zmínku ještě stojí vedlejší úkoly, které nejsou jen generickým opakováním stále stejných činností, ale mají nějaký nápad. Náplň misí se neustále mění a při jejich plnění se hráčům nabízí nové možnosti, nebo alespoň informace o zapovězeném západu.

Fotorežim nabízí neskutečné množství možností od výrazu Aloy po desítky póz a v tak nádherném světě jaký je ve Forbidden West se hned od vydání objevují naprosto neuvěřitelné obrázky. Hry od Sony jsou fotorežimem trošku pověstný a stále se posouvá o malé krůčky vpřed.

Verdikt

Je až neuvěřitelné kolik skvělých her tu hned ze začátku roku máme a Horizon Forbidden West patří k těm nejlepším, a nejen co se týče dosud vydané v letošním roce. I když jsem nebyl žádný velký fanoušek prvního dílu a nepovažoval ho za jednu z nejlepších her, tak druhý díl klidně za jednu z nejlepších her považovat budu. Příběh je lepší a má spousty překvapivých zvratů, herní svět je k neuvěření, souboje stále zábavné, herní doba není tak velká, co se týče hlavního příběhu, ale kvalita vedlejší to vyvažuje. Hře prostě nemám co vytknout.

Horizon Forbidden West

9.8

Hodnocení

9.8/10

Klady

  • Parádní grafické zpracování
  • Zábavná hratelnost a boje s mechy
  • Skvěle napsaný příběh
  • Mimika, emoce a pohyby hlavní hrdinky

Zápory

  • Drobné detaily
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 2 Prumer: 3]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na