Recenze Kao the Kangaroo – legendární klokan s boxerskými rukavicemi se vrací
Klokana v boxerských rukavicích můžeme označit jako jednu z ikon skákaček, i když se mu nedostalo tolik slávy jako červenému instalatérovi, nebo modrému ježkovi a jim podobným. V té době vyšlo mnoho legend a Kao je posledním, který se ještě neobjevil v moderním kabátku, což se právě nyní stalo.
Herní trh se neustále vyvíjí a možná více než v jakémkoliv jiném odvětví, se nejpopulárnější žánry mění. Hry jsou stále nejmladší odnoží zábavného průmyslu, ale na vrcholu své slávy se ocitlo nespočet žánrů, ale naštěstí ani žádný nezanikl úplně a stále se vyvíjí.
Skákačky jsou stále v kurzu
Sice do všeho hodně promlouvají technologické možnosti, jelikož se pomalu každý rok posouvají hranice a každý cyklus herních konzolí posune technologické možnosti a hry o mílové skoky. Ale je krásné, že i přes změny trendů a technologií se nezapomíná na žánry plošinovek, strategií, point and click adventur a izometrických RPG her, které mají svojí největší slávu již za sebou.
Nicméně se neustále vyvíjejí a přizpůsobují aktuální době. Přitom si zanechávají svoje staré kouzlo, některé hry dokonce nejdou ani směrem nějak výrazných změn a jen hru obléknou do lepší audiovizuální podoby, přizpůsobí několik drobných funkcí a jinak zanechají vše, co jsme na těchto hopsačkách tak milovali.
Jednou z takových her je právě Kao, který se vrací po dlouhých dvaceti letech a stále se jedná o plošinovku ze staré školy, jenž možná trošku více cílí na mladší publikum. Proto i hra dostala lokalizaci v podobě českých titulek, což rozhodně potěší mladší hráče. Společně s klokanem a jeho mentorem se vydáme po cestě za hledáním zmizelé sestry, a ještě déle zmizelém otci.
Bez boxerských rukavic to není ono
První kroky Kaa zavedou právě k boxerským rukavicím patřící původně jeho otci, které v sobě skrývají neskutečnou moc a díky nim dokáže nejen porazit spousty nepřátel, ale i překonávat strasti a překážky, jenž na cestě bude potkávat. Celý příběh vylepšuje i kompletní, a hlavně kvalitní dabing postav v cutscénách, což mi i u slavnějších konkurentů někdy velmi chybí.
Jak jsem zmínil, že se jedná o plošinovku ze staré školy to bylo hned z několika důvodů. Hra si zachovává koridorový arkádový postup. Tudíž žádné otevřené či polootevřené světy, ale čistý postup, překonávání překážek a trošku toho průzkumu za sběratelskými předměty a skrytými cestami bez nějakých větších odboček či hluchých míst.
Díky tomu se vývojáři mohli více zaměřit na různorodost level designu, jelikož každý svět je v něčem unikátní a díky neustálým změnám hra baví od začátku do konce. Dostatek sběratelských předmětů v podobě peněz, krystalů a diamantů hráče nutí prozkoumávat každý píď oblasti, aby na závěrečném hodnocení svítilo vše sesbíráno. Dokonce se můžeme těšit i na bonusová kola, do kterých je potřeba nejdříve najít vstup.
Hopsací překážky jsou asi to nejlepší, co od hry můžeme očekávat, a i jak to v hodně plošinovkách bývá, bohužel puzzle jsou dosti jednoduché a zas tolik jich není. No a nepřátelé jsou spíše takovou akční výplní než nějakou výzvou. To samé platí i o soubojích s bossy, které mají svoje kouzlo a nápad, ale výzva i pro mírně zkušené hráče je téměř nulová.
Zábava hlavně pro ty nejmenší
Je rozhodně škoda, že hra nenabízí více možností v obtížnosti, jelikož přiláká jak staré veterány, tak i mladší hráče, na které sice převážně cílí, ale mohla by zaujmout širší portfolio zájemců.
Vývojáři se neodtrhli od všech moderních trendů, a i zde v jednotlivých světech najdeme jakousi menší otevřenou centrální oblast, kde si odemykáme jednotlivé úrovně, nacházíme další krystaly na jejich zpřístupnění a můžeme zde utrácet nasbírané mince za doplnění životů či kosmetické doplňky.
Co se týče grafického zpracování, tak hra nijak nevyčnívá a neoslní, ale rozhodně se nejedná o nic špatného. Celkem grafické zpracování působí spíše roztomile a dětské fanoušky zaujme. Na nějaké velké technické problémy jsem u verze pro Nintendo Switch nenarazil.
Verdikt
Kao the Kangaroo je velmi dobrou plošinovkou ze staré školy zaměřenou na mladší publikum. Díky starým prvkům by mohla více zaujmout herní veterány, jen kdyby nabízela alespoň nějakou výzvu. Takhle můžeme svým ratolestem ukázat na jakých hrách jsme vyrůstali v tomto žánru. Ještě jednou připomínám, že hra obsahuje české titulky, což je pro mě velmi potěšující a důležité převážně u dětských titulů.
Komentujte