Recenze Pikmin 4 – záchranná mise ve společnosti roztomilých pomocníků

Foto: Nintendo

Letošní rok je, co se týče exkluzivit na všechny platformy velmi silný a ať se řadíte do jakéhokoliv tábora konzolistů, tak ve všech musí panovat spokojenost, nebo se na ní brzy dostane. Nintendo svůj letošní největší trumf v podobě The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom už vydalo, tak Microsoft a Sony se největších taháků teprve dočkají. Nicméně Nintendo po vydání Zeldy nespí a přináší další velkou exkluzivitu, kterou by měl mít každý fanoušek těchto her.

Řeč je o dlouho připravovaném pokračování úspěšné série Pikmin. První díl vyšel ještě na konzoli GameCube a v rychlém sledu následoval díl druhý na tutéž konzoli. Později ve verzi i pro veleúspěšné Nintendo Wii. Třetí pokračování vyšlo pak pro konzoli Wii U a následně na Switch.

Foto: Nintendo

Na pokračování v podobě čtvrtého dílu jsme čekali od vydání skoro deset let. Když nepočítám verzi pro Switch, která samozřejmě vyšla později. Přitom hra byla ve vývoji pěkně dlouhou dobu a vydání mělo přijít daleko dříve, ale konečně jsme se dočkali a jestli to stálo za to se dočtete dále.

Nový přátelé a hrdinové

V samotném úvodu hry se hráči ujmou role známého kapitána Olimara, který se dostane na planetu Zemi. Nicméně, tentokrát se dostane ještě do větší šlamastiky a po krátkém úvodu, kde nás hra seznámí se základním ovládáním je nucen vyslat nouzový signál a požádat o pomoc.

Foto: Nintendo

Poprvé v sérii, si tak hráči vytvoří svého vlastního hrdinu, který je členem záchranného týmu. Ani záchrana neproběhne dle očekávaní a sám tento tým na modré planetě ztroskotá. Tím začne v celku dlouhá záchranná pouť našeho hrdiny.

Ten kromě nalezení kapitána Olimara musí dát dohromady svůj tým a opravit loď. K tomu je opět potřeba najít dostatek artefaktů dané země a díky tomu, že se hra odehrává na naší planetě, tak se pro nás jedná o známé předměty.

Vývojáři se snažili, aby čtvrtý díl byl hodně přístupný nováčkům, a tak hra má velmi pomalý rozjezd. V úvodu je i dosti ukecaná, a to zrovna není silná stránka hry, takže první hodinka hry může být pro zkušené hráče trošku nudnější, ale pak se všechno rozjede a začnou se bavit i zkušení harcovníci.

Foto: Nintendo

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že hra je pro mladší publikum, tak opak je pravdou. Herní mechanizmy jsou komplexní a hra má striktní pravidla odvozené od různých druhů Pikminů a je potřeba správně využívat jednotlivé druhy a počty.

V zahradách číhá nebezpečí

Postupem hraní přibývá více druhů Pikminů a tím nabobtnávají i taktické možnosti. Červení jsou odolní vůči ohni, modří proti vodě, žlutím neublíží elektřina a bílí se nebojí jedovatého plynu. Kamenné dokáží rozbít to, co ostatní nedokáží a nový ledoví Pikmini dokáží zmrazit vodní povrch či nepřátele.

Foto: Nintendo

Do toho musíme myslet na populační limit a stále měnit svoji sestavu malé armády, aby hráč mohl překonávat další a další překážky, dostávat se na další místa hledat artefakty pro pohon své lodě, hledat ztracené členy posádky a další kořist pro zvyšování populačního limitu rozšířením cibule.

Pikmini nejsou žádní myslitelé a striktně se řídí pokyny hráče sami dokáží jen v dostatečném určeném počtu dotáhnout daný předmět buď do lodi, nebo cibule dle jejího využití, ale je potřeba jim dávat neustále příkazy pro boj, nošení a opět je svolat pro následování.

Foto: Nintendo

Hra je velmi svižná a je neustále potřeba přemýšlet nad tím jaké úkoly a kam budeme házet Pikminy. Na průzkum je vždy omezený čas, a tak není moc času na nějaké poflakování. Průzkum planety je totiž nejbezpečnější jen přes den a když se blíží noc, tak se musíte dostat se všemi Pikminy zpět k lodi jinak o ně přijdete. Získávání nové armády opět stojí čas a je potřeba dotáhnout další suroviny k cibuli. Díky surovinám je možné malé pomocníky i vylepšovat a velkou armádu vylepšených Pikminů rozhodně přijít nechcete.

Průzkum modré planety

Ve hře jsou i menší dungeony, naštěstí při vstupu do nich již čas neubíhá a zde máte čas na jejich průzkum a vypořádaní se se všemi nepřáteli. Což je příjemné zpestření, kdy nemusíte tolik spěchat a v klidu se vypořádat se všemi hádanky.

Foto: Nintendo

Kromě Pikmunů ještě našemu hrdinovi vypomáhá zvířecí pomocník připomínajícího psa Oatchi. Ten postupně roste a je větší hrozbou pro naše nepřátelé. Takého ho postupně učíme novým trikům vždy na našem stanovišti mezi jednotlivými expedicemi. Za získané suroviny lze vyrábět i nové předměty a tím získat další možnosti a schopnosti.

Oatchi se skvěle hodí pro boj proti větším nepřátelům, abychom zbytečně neztráceli Pikminy, ale po dosažení určité velikosti ho lze využívat i pro rychlejší přesun po mapě, jelikož je možné ho osedlat společně s malými pomocníky.

Postupně se otvírají i nové mapy na některé mapy se budete vracet, jelikož za časový limit lze prozkoumat jen malá část mapy a také nemusíme mít dostatek jednotek daného druhu či schopností, a tak se na určité místo vrátíme později. Celkem na hráče čeká šest takovýchto regionů.

Foto: Nintendo

Nově je možné se vydat i na noční expedici, která je daleko více nebezpečná. Nepřátel je více a jsou agresivnější. Noční expedice připomínají tower defense hry, kdy se brání hnízdo speciálních světélkujících pikminů, které tu používáte. Noční expedice jsou daleko větší výzvou. Přes den je to hlavně o překonávání překážek a průzkumu a v noci o boji.

Hra nabízí i kooperaci, ale to je pro mě skoro jediná oblast, kterou bych vývojářům vytknul. Jelikož kooperace je ve stylu asistence, kdy druhý hráč může pohybovat se zaměřovačem a tím pomáhat rychleji reagovat třeba v boji, nebo změřit na vyhazování Pikminů. Bohužel nelze aby druhý hráč ovládal dalšího trosečníka a společně brázdili světem.

Verdikt

Pikmin 4 je další skvělou exkluzivitou pro Nintendo Switch a opět vylepšuje zaběhlé herní mechanizmy známé z předchozích dílů. Fanoušci předchozích her budou opět spokojení a ve hře mohou strávit 20 až 30 hodin hraní. Nové hráče může odrazovat kreslený vzhled a působení hry, ale hratelnost je neskutečně chytlavá, a i když nejsem velkým fanouškem her na Nintendo Switch, tak tuhle hru jsem si užil stejně jako předchozí díly a čtyřka je opravdu vylepšená ve všech směrech. Jen je škoda nudnějšího úvodu hry a kooperace.

Pikmin 4

9

Hodnocení

9.0/10

Klady

  • Zábavná a chytlavá hratelnost
  • Vylepšení od předchozí verze ve všech směrech
  • Logické a taktické uvažování
  • Rozmanité prostředí

Zápory

  • Kooperační režim
  • Pomalý a ukecaný začátek
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na