Recenze Red Dead Redemption – westernová klasika zavítala na PS4 a Nintendo Switch

Foto: Rockstar

Red Dead Redemption je nesmrtelná klasika, která po boku GTA V byla jednou z her, která definovala generaci PS3. Ačkoliv je GTA V i přes další dvě generace konzolí stále na výsluní, tak Red Dead Redemption se již dočkal svého pokračování v minulé generaci. Nyní se první díl této westernové klasiky dočkal vylepšeného portu pro PlayStation 4 a Nintendo Switch.

Zrádný příběh bývalého psance Johna Marstona byl dost často přirovnáván ke GTA v období westernu, ale blíže měl ke GTA IV, než pak ke GTA V. Hovoříme-li tedy o technickém zpracování a možnostech. Nicméně toto označení bylo pro Red Dead Redemption neoprávněné, jelikož se jednalo a jedná o velmi originální hru, která je i přes zub času stále skvělou hrou.

Nový dech pro westernové dobrodružství

Dlouho se spekulovalo, na čem studio Rockstar Games kromě pokračování GTA pracuje a dost často se skloňoval remake či remaster právě prvního dílu Red Dead Redemption případně vylepšení druhé dílu pro aktuální generaci konzolí.

Foto: Rockstar

V případě druhého dílu by to bylo nejspíše zbytečně, jelikož kromě 30 snímků za sekundu a delším nahrávacím časům není na hře, co vylepšovat. Jelikož nabízí i přes těch pár let lepší grafické zpracování a možnosti než kde jaká hra na aktuální generaci konzolí.

Bohužel ani výrazně vylepšeného prvního dílu jsme se nedočkali. I když značné vylepšení zde je a nejedná se jen o čistý port, jak se před vydáním Rockstaru spílalo, že nasadili na obyčejný port prémiovou cenovku.

Hra se dočkala mnoha vylepšení, které jsou znát hned na první pohled. Hra z pochopitelných důvodů nenabízí multiplayer, který byl v originální verzi přítomen, ale vzhledem k RDR2, kde je online svět stále velmi živý by bylo zbytečné přinášet do světa opět horší a podobný online zážitek.

Foto: Gamebro

Na druhou stranu hra obsahuje výborné rozšíření Undead Nightmare, díky tomu se herní doba dokáže výrazně přehoupnout přes více jak 50 herního času. Přitom je hra po celou dobu hraní zábavná a nemá žádná hluchá místa.

Lepší vizuál na úkor menších chyb

Výrazného vylepšení dostálo rozlišení, díky kterému hra vypadá o hodně lépe a dá vyniknout drobný detailům. A i když hra působí stále jako hra z předminulé generace, tak vzhledem k tomuto vylepšení působí příjemně a kdyby vývojáři více vyladily chyby a přidali drobná vylepšení v hratelnosti, tak by se dalo hovořit o remasteru.

Foto: Gamebro

Zmínil jsem drobné chyby, ty se týkají různých animací a občasnému zasekávání. Nejedná se o nic drastického, ale tyto chyby neobsahovala ani původní hra, což je velká škoda, že si tohle vývojáři více nepohlídali. Také je velká škoda, že hra nedokáže běžet při 60 FPS a nabízí jen stabilních 30 FPS.

Osobně nepatřím k hráčům, kteří by ihned hudrují, když hra má jen 30 snímků za vteřinu, ale vzhledem k tomu, že 30 FPS zvládala i PS3, tak na PS4 a případně na PS5 díky zpětné kompatibilitě by to problém být neměl. U Switche je to pochopitelné, že více jak 30 FPS by nerozhýbalo.

Verdikt

Red Dead Redemption ve své vylepšené verzi je stále skvělou hrou, která díky drobnému vylepšení docela prokoukla. Sice to není úplně to, co fanoušci očekávali ale když se oprostíme od vyšší cenovky a očekávání, které bylo vyšší jsem s tímto portem výrazně spokojen a opět jsem si užil westernové dobrodružství s charismatickým hrdinou plného příběhových zvratů, přestřelek a jízdy na koni v otevřeném světě. Tento port může zajímavým i pro hráče, kteří nikdy první díl nehráli a zažít tak pokračování příběhu, který prožili ve druhém díle. První díl se totiž odehrává až po událostech toho druhého.

Red Dead Redemption

7

Hodnocení

7.0/10

Klady

  • Stále skvělá hra
  • Vylepšení v rozlišení
  • Včetně DLC Undead Nightmare

Zápory

  • Drobné chyby a záseky
  • Vyšší cenovka
  • Menší vylepšení
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na