Recenze The Lord of The Rings Return to Moria – budování trpasličí říše
Trpasličí národy se spojují za jediným účelem, a to je obnovení a dobytí ztraceného království trpaslíků. Moria jako jedna z největších říší trpaslíků padla jako první při opětovné válce se Sauronem. Rozhodně se nejedná o jednoduchý úkol, jelikož z celé kdysi velké říše jsou jen ruiny, a ještě je celá Morie prolezlá skřety a dalšími potvorami.
Kvalitních her ze světa Pána Prstenů je stále ještě málo. V letošním roce to měli zachránit dvě hry z tohoto světa. Z první se stal průšvih s názvem The Lord of the Rings: Gollum, kterému jsme sice nedali tak kritické hodnocení, ale rozhodně se nejednalo o dobrou hru. Nyní přichází na řadu Trpaslíci, kteří se snaží obnovit Morii v čele se známým hrdinou Gimlim.
Cesta za obnovou Morie
Hned na začátku mohu všechny fanoušky série uklidnit, že se o další průšvih nejedná. Naopak je Return to Moria velmi povedenou hrou, která potěší fanoušky budovatelských survival her, kteří hledají titul na pořádnou nálož hodin kutání, sběru surovin, craftnění, ale také trochu toho boje.
V úvodu hry si vytvoříme vlastního trpaslíka, který se přidá ke Gimlimu a jeho expedici, akorát dojde k explozi a náš trpaslík se propadne do temných chodeb Morie a je na všechno sám. Pokud tedy k sobě nemáte další hráče, jelikož v jednom světě se může pohybovat až osm trpaslíků v online multiplayeru.
Bohužel ke hraní ve více hráčů je potřeba poslat ostatním hráčům kód vašeho světa, nelze se jen tak připojit do jiného světa, což na jednu stranu chrání svět hráče, jenž ho založí, jelikož lze všechno ničit, a tak by mohli někteří hráči ničit celý svět jeho zakladateli. Ale vývojáři slíbili i další možnosti do budoucna.
Ale zpátky k začátkům. Vše se odvíjí, dle představ. Musíte sesbírat základní suroviny, vytvořit si pochodeň, primitivní krumpáč a sekery na obranu před vlky. Následně prozkoumáváte hezky zpracované doly Morie a objevujete vše co tento svět nabízí.
Parádní survival hra
V tomto směru hra nabízí vše, co by hráči mohli očekávat. Rozbíjíte staré bedny, sudy a skřetí stavby pro získání dřeva a kovových částí, kutáte kámen, uhlí, železo, sbíráte jedlé houby, lovíte zvěř kvůli masu a kůži. Následně si z tohoto všeho vyrobíte lepší vybavení, postavíte první menší základnu a opět pokračujete v hromadění zásob a prozkoumávání.
Postupně se odemykají nové a nové možnosti staveb, výroby předmětů, ale i nepřátel a možných surovin. Možností je opravdu nespočet a vyjmenovávat vše, co lze ve hře vyrobit či postavit by bylo na hodně dlouho. Ze začátku hry se může zdát, že toho hra moc nenabízí a nebude tak dlouhá, ale další lokací se otevřou desítky nových možností.
Ze začátku jsme přesouvali i nashromážděný materiál mezi starou a novou základnou, ale asi ve čtvrté části hry jsme měli možnost postavit objekt na rychlé cestování mezi objekty, což pak hodně usnadnilo cestování a přenos materiálu.
Některý materiál lze totiž také získat jen v jedné oblasti a pak se pěšky vracet trvá nějaký čas a při dělání velkého hluku hráči či hráčům hrozí útok hordy skřetů, což přežít lze jen v plné kondici, a ne unavenému trpaslíkovi, který půl dne kutal.
Naštěstí když umřete, tak o nic nepřijdete a stačí si dojít ke svým pozůstatkům a vše si sebrat zpět. Kromě budování základen, boje a sběru surovin je potřeba také obnovovat dávné sochy trpaslíků, sbírat nejrůznější deníky, a hlavně hledat cestu dál.
Stavění, progres a boj
Co se týče stavění, tak nemůžete stavět, co se vám namane, výrobních stanic a nejrůznějších skladišť na suroviny je dostatek, ale co se týče nějakých náročnějších staveb, tak se musíte omezit jen na nejrůznější podlahy, stěny, trámy, schodiště ve formě několika velikostí a materiálu.
To samé je s bojem, sice je zbraní a brnění vcelku dostatek, je zde systém poškozování zbraní a zbroje, kterou lze pak v základně u jednoho s výrobních objektů opravovat. Ale problém je v trošku jednoduchém bojovém systému, kdy zjistíte, jak daný nepřítel útočí už nepředstavuje skoro žádnou hrozbu, kromě hordy, která to trochu zachraňuje svým velikým počtem. On ani celkový zážitek z boje není nikterak záživný po pár hodinách hry.
Zatímco postupné objevování světa a receptů na výrobu předmětů, vaření jídla a budování objektů je dávkováno skvěle, tak nějaký progres našeho hrdiny tu není vůbec žádný. Přitom by stačilo třeba jednoduchý RPG systém, kdy bychom za úrovně získali třeba vyšší výdrž před tím, než budeme muset jít spát, větší výdrž bez jídla, nebo i nějaký speciální útok. Bohužel zde v tomto směru není vůbec nic.
Verdikt
The Lord of The Rings Return to Moria rozhodně nebudou hrou pro každého, ale fanoušci žánru survival her a světa Pána Prstenů budou ze hry nadšeni. Jako veliký fanoušek her jako byl Life is Feudal mě sice mrzí, že hra není více obtížnější a nenabízí ještě více možností, ale i tak jsem se bavil několik desítek hodin a věřím, že se ještě několikrát vrátím do Morie, abych vykutal všechny doly, rozbil všechny pozůstatky skřetů a obnovil všechny ruiny.
Komentujte