Recenze The Settlers: New Allies – nový úsvit legendární strategie

Foto: Ubisoft

Je tomu téměř třináct let, kdy vyšel poslední sedmý díl slavné strategické série The Settlers. Tohle je jedna z několika sérií, která dostala společnost Ubisoft na vrchol. Je to ale již nějaký rok nazpět, kdy jsme se dozvěděli o pokračování, které postihl odklad na neurčito a samotné vydání vyšlo až v překvapivém tichu, bez větší marketingové podpory.

Foto: Ubisoft

Tyhle střípky značily nepříliš dobrou předzvěst a ta se bohužel z části naplnila, ale zase nebudeme hanit hned od začátku. I když hra většině fanouškům radost neudělá, tak se najdou zatvrzelý milovníci série, kteří se budou bavit i tímto dílem, nebo naopak nováčci hledající novou snazší strategickou hru.

Cesta do nového světa

Na první pohled to vypadá všechno růžově. Po grafické stránce je hra opět velmi pěkná. Sice je stále v kreslenější stylizaci, stejně jako sedmý díl, ale to k této sérii patří. I první krůčky působí velmi zajímavě. První kroky mě zavedli do tutoriálu, kde hra ukáže vše, co nabízí krok po kroku.

Foto: Ubisoft

Hezky se kouká, jak vesničani nosí suroviny ke stavbám a od skladu ke skladu. Po postavení dílny či nějaké výrobní budovy se z pár vesničanů stanou dělníci a hezky pracují. Lovci loví, dřevorubci kácí stromy, na pile řežou v kovárně buší do kovadliny a podobně.

V tomto pohledu je hra opět krásná a je radost se dívat na rozlehlou osadu ve které je opravdový život a pilně pracují. Bohužel to je asi všechno, co můžeme pochválit, a to je na dnešní dobu a množství vydávaných titulů hodně málo.

Foto: Ubisoft

Vlastně to, co ukáže tutoriál, který je možné splnit za dvě hodinky i s ukázkovou hrou nabídne vše co ve hře je možné dělat. Pak už hra nenabízí žádné překvapení, nebo rozšíření možností.

Cesta, která se zastavila na začátku

Základní principy jsou stále stejné a to vybudovat mocnou vesnici, expandovat průzkumem pro další území a suroviny a následný boj s ostatními osady. Stavební plocha je rozdělena do šestiúhelníků a některé budovy jako jsou obytná sídla lze napojovat.

Foto: Ubisoft

I v této části vše vypadá velmi dobře a s velkou dávkou trpělivosti dokáží hráči vykouzlit kouzelné vesničky a městečka. Ale bohužel budovy se stále opakují a žádný pokrok či vylepšování budov zde nečekejte.

Na stavbu je potřeba dřevo, kámen a případně prkna, takže jen neustále stavíte nové a nové dřevorubecké tábory, pily, a doly. Jídlo má pouze bonusový efekt, ale není zas tak extra potřeba. Některé výrobní budovy potřebují pro zrychlenou produkci ryby, jiné bobule a některé zase maso.

Zrychlení produkce je důležité, jelikož se hra nedá nijak zrychlit a dost často se dostanete do fáze neustálého čekání na suroviny, nebo až vaši stavitelé zaberou další území. Jinak je ekonomika vachrlatější než státní rozpočet.

Foto: Ubisoft

Vyprodukované přebytky lze prodávat v přístavišti a za mince si nakoupit jiné, které by mohli chybět, ale opět je možná rychlejší najít zdroj surovin, než si počkat až nosiči nanosí zboží pak, než odpluje loď, pak připluje další a mezitím nosiči odnesou peníze do skladu a pak zase zpátky kvůli nákupu. Prostě celá ekonomika nedává moc smysl a až přílišnou jednoduchostí potápí celý systém.

Boj za krále

Kromě toho je potřeba občas vytáhnout i do boje, ale opět hra nabízí jen několik jednotek a rozličné národy jsou jiné jen svými skiny. Jinak jednotlivé národy nenabízí žádnou výraznou odlišnost. Umělá inteligence vojáků a soupeřů je na úrovni houpacího koně. Hra inteligenci dohání švindlováním a naskriptovanému množstvím nepřátelských vojáků v kampani. Obrana se staví jen za pomocí obranných věží a návnad, ale budování nějakých hradů, či obraných hradem zde nečekejte.

Foto: Gamebro

Ani příběhová část není nikterak dobrá. Příběh je plytký, a kromě české lokalizace nenabízí nic zajímavého. Cut-scény jsou tuctové a po samotném dohrání kampaně jsem již neměl už ani zbytkovou motivaci hrát další hry proti počítači, nebo dalším hráčům.

Verdikt

Na The Settlers: New Allies jsem se opravdu těšil a doufal jsem v odpočinkovou a zábavnou strategii, která bude velmi podobná jako předchozí díly jen s nějakými novými prvky a hezkým vizuálem. Z tužeb se zhmotnil jen ten vizuál a určitá živost města. A ještě kromě hudby a způsobu stavění se na hře již nedá nic pochválit. Ubisoft nemá poslední dobou na růžích ustláno a snad se po nezdarech spíše odrazí ode dna.

The Settlers: New Allies

5

Hodnocení

5.0/10

Klady

  • Hezké grafické zpracování
  • Slušný hudební podkres
  • Česká lokalizace
  • Živost obyvatel

Zápory

  • Ekonomika nemá hlubší význam
  • Neférová a hloupá umělá inteligence
  • Na vše se dlouho čeká
  • Přiliž jednoduché
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na