Recenze X-Plane 12 – skutečný simulátor létání

Foto: Laminar Research

Na poli leteckých simulátorů není série X-Plane žádným nováčkem s nyní vyšel díl s číslovkou dvanáct. Ten na přímo může vyzvat Microsoft Flight Simulator, kteří se hřeje na výsluní popularity v tomto žánru. Zda se to vývojářům ze studia Laminar Research povedlo se dočtete v následujících řádcích.

Kdo by občas nesnil o tom si jen tak poletovat v oblacích ničím nerušeni a pozorovat nádherné scenérie pod námi, nebo jen plout v oblacích. Toto uklidnění nabízejí letecké simulátory, kterých nebylo přiliž a nyní si už můžeme vybírat.

Letecká příprava

Série X-Plane je u zapálených hráčů velmi dobře známá pro svojí silnou dávku realismu a širokým možnostem pro moddery. Ani dvanáctý díl v tomto směru nebude jiný. Práci vývojářů nevyužívají jen hráči, ale i amatérský letci či profesionálové, což je další úkaz tohoto, že Laminar Research jsou více než povolaní.

Foto: Laminar Research

Již při samotné instalace z diskové verze, která měla 10 DVD mě překvapil výběr částí země, které chci do hry nainstalovat. Což je fajn v tom, když si vystačíte jen z částí světa, ve které chcete létat a nemusíte si na disk instalovat velké množství dat. Případně, když chcete hrát co nejdříve, tak je možné si zbytek doinstalovat později.

Všem nováčkům v sérii rozhodně doporučuji si spustit jako první tutoriál, který vás naučí základní ovládání. Jak s letadlem vzlétnout přistát, jak se navigovat dle přístrojů v letadle a jak ovládat helikoptéru, které jsou také ve hře. Ani letecká škola vás nenaučí úplně všechno a na spoustu věcí hráči přijdou až samotný hraním.

Foto: Laminar Research

Bohužel hra nenabízí žádné scénáře, úkoly či mise a opravdu se zaměřuje čistě na realistický zážitek z létání. Hráči si mohou hned od začátku vybrat ze široké nabídky letounů, následně kde chtějí startovat a zde je opět výběr opravdu široký a nalezneme zde všemožná letiště z celého světa. Pak už si jen nastavit počasí, čas a nic nebrání v průzkumu celého světa.

Letecký simulátor, jak se patří

Letadlo si vybíráte z 23 nabízených modelů, jako je Airbus A 330, Boeing 737, Cessna Skyhawk, Cirrus SR-22 a dokonce i některé stíhačky, například F-14 Tomcat, ideální, pokud jste nabuzení po zhlédnutí nejnovějšího Top Gunu. Létat můžete také s vrtulníky, kluzáky a hydroplány. V budoucích aktualizacích nepochybně přibydou do již tak rozsáhlého seznamu další letadla. A to nepočítáme s komunitou, která již vytvořila spoustu letadel dostupných ke stažení.

Foto: Laminar Research

Kdybych měl použít nějaký příměr tak Microsoft Flight Simulator je Forza a X-Plane 12 je Gran Turismo, nebo Project C.A.R.S., či Assetto Corsa. Tím se dostáváme se k části, kde X-plane září. Práce, kterou vývojový tým odvedl na fyzice letadla, je ohromující, ať už jde o tah motoru, poryvy větru, nebo dokonce déšť, skutečně máte pocit, že máte vše pod kontrolou.

Skvělé také je, že každé letadlo a vrtulník se chová úplně jinak a od samotného startu jsou znát rozdíly mezi jednotlivými letouny. V tomhle hra svého konkurenta převyšuje extrémně. Zas na druhou stranu musím uznat, že ve hře chybí nějaké ty výzvy pro další motivaci hraní což konkurence má.

Foto: Laminar Research

Co se týče různých tlačítek a hejblátek, tak si můžete pohrát téměř ze vším, ale nevím, jestli se v tom kromě pilotů někdo vyzná, jelikož se mi povedlo něco namačkat, že jsem jednou ani nevzlétl. A po druhé při hraní s tlačítky jsem to poslal rovnou k zemi, jelikož se mi zastavil motor.

Nádherná podívaná

Po grafické stránce vypadá všechno naprosto úchvatně. Od modelů letadel a jejich kokpitů, až po přírodní jevy jako jsou husté mraky, noční obloha, deště, sněžení, dokonce i bouřky, člověk se nemohl ani vynadívat na tyto přírodní jevy, které jsou naprosto dokonalé.

Foto: Laminar Research

Velmi pěkně je zpracovaný i svět, nejrůznější velká města jsou velmi detailní, a dokonce je na nich celkem hustý provoz, a i to auto na zemi je v celku dobře zpracované a vypadá lépe než v nějaké budovatelské strategii. Samozřejmě nečekejte zpracování všech měst světa do detailu a ani světové dominanty nejsou zpracovány všechny. I Microsoft Flight Simulator vše přidává postupně kousek po kousku.

Ono, pokud bych měl srovnat čistě grafické zpracování tak simulátor od Microsoftu je na tom výrazně lépe, což zase X-Plane 12 dohání ve zpracování přírodních jevů, a hlavně realistického chování letadel. Ještě musím říct, že ovládání na myši s klávesnicí není žádné terno a pokud to s X-Plane myslíte vážně tak doporučuji nákup nějakého lepšího joysticku.

Verdikt

X-Plane 12 je skvělým simulátorem létání, který nemá konkurenci v ovládání a chování letadel. Škoda jen občasných technických chyb, trošku šílenému ovládání na klávesnici a myši, na což se dá zvyknout či přemapovat. Také mi chyběli nějaké výzvy a úkoly, nicméně hra je velmi otevřená módům a šikovná komunita vytváří stovky položek různého obsahu. Pro příležitostné hráče bych stejně asi doporučil Microsoft Flight Simulator, který je snazší na ovládání, ale pokud to s létáním myslíte vážně a chcete opravdový simulátor, tak jedině X-Plane 12.

X-Plane 12

8.5

Hodnocení

8.5/10

Klady

  • Skutečný pocit létání
  • Každé letadlo se chová jinak
  • Parádní zpracování živelných vlivů
  • Simulátor se vším všudy

Zápory

  • Ovládání na myši s klávesnicí
  • Neobsahuje žádné výzvy či mise
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 10 Prumer: 2.6]

1
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Rudolf Pokorný
Host

Udělali jsme do té hry český AI překlad. Čeština je již zdarma volně dostupná. Na editacích se neustále pracuje a do oprav se může zapojit přes náš Editační Systém Maruška úplně každý.