Subnautica je atmosféricky úžasným výletem pod hladinu – recenze

Asi byste čekali, že největším nebezpečím v nečekaně oblíbené hře Subnautica bude voda. Jenže tomu tak není. Mnohem horší je oheň. Když se vaše vesmírná loď Aurora dostane do atmosféry planety 4546B, je najednou sestřelena energetickým bleskem a stává se neovladatelnou. Nezbývá než se dostat do záchranného modulu a rozpadající se vrak co nejrychleji opustit. Už tady ale začíná boj o přežití, který je pro žánr survival her, kam se Subnautica hrdě řadí, typický. Je třeba uhasit plameny v záchranné kapsli. Pakliže se vám to nepodaří, končí vaše dobrodružství už po několika málo minutách. Ale nebojte, tato počáteční výzva není kdovíjak složitá. Přijdou větší.

Subnautica nepatří v survivalovém žánru k nejtvrdším titulům. Na rozdíl od řady ostatních, které vám boj o přežití maximálně ztěžují, zde dostanete k ruce celou řadu tipů a nástrojů, které vám v cizím prostředí pomohou přežít. Titul představuje vskutku jedinečný mix aktivit, kterému vévodí prozkoumávání flóry a fauny exotické planety, následované budováním soběstačné základny a pochopitelně rozkrýváním tajemství, jež hlubiny vod ukrývají.

Začátek je pozvolný

Planetu 4546B budete prozkoumávat z pohledu vlastních očí neznámého hrdiny, kterého uvidíte maximálně jako stín nebo odraz ve skle. Po ztroskotání je třeba se nejprve rozkoukat a překvapeně zjistit, že situace zdaleka není tak bezvýchodná, jak by být mohla. Záchranná kapsle pluje nedotčená na vodě moře nebo obřího jezera (zpočátku to tak úplně nevíte). Po ruce máte několik láhví pitné vody, výživné tyčinky, pár dalších věcí a především takzvaný fabrikátor, což je svého druhu velmi pokročilá 3D tiskárna, která vám pomůže vyrábět nástroje, vařit jídlo a rafinovat suroviny. Kromě toho se můžete obrátit na svůj tablet, ve kterém se ukrývá mluvící asistent se spoustou užitečných rad.

To neznamená, že vás Subnautica bude vodit za ručičku. Bez snahy něco objevit či prozkoumat, bez vlastní iniciativy se rozhodně neobejdete. Na druhé straně vám asistent poradí s netradičními věcmi, na které byste jinak museli přicházet skutečně dlouho. V příběhovém módu je Subnautica jednoznačně přístupnější než většina survival her. Jenže je tu také hardcore mód, ve kterém vám asistent poskytne mnohem méně užitečných rad a kromě toho v něm funguje permanentní smrt, takže už se neprobudíte zpět v kapsli jako v příběhovém módu. Kromě těchto dvou módů nabízí hra ještě sandboxovou variantu, kde se můžete věnovat prozkoumávání a budování bez jakýchkoliv omezení.

Možná nejvýraznější herní náplní Subnauticy je crafting, tedy vyrábění různých pomocných předmětů, od nožíku po ponorku. Abyste něco mohli a dokázali vyrobit, potřebujete v zásadě tři věci: příhodný fabrikátor, plán a správné suroviny. Základní produkční nástroje v záchranné kapsli vám umožní například ogrilovat rybu nebo si vyrobit plaveckou ploutev. Vaším největším cílem v první fázi hry přitom bude vyrobit potápěčský oblek včetně dýchacího přístroje. Do té doby se musíte smířit s tím, že vaše výlety pod vodu budou probíhat na nadechnutí, které je pochopitelně časově velmi omezené. Později se budete pouštět do stále složitějších projektů, jako je třeba konstrukce vlastního příbytku. Pro to budete potřebovat vyspělejší produkční nástroje a především více vzácnějších surovin. Ty najdete jednoduše v okolí, přičemž s tím, jak si budete vyrábět stále pokročilejší vybavení, se dostanete dál a dál.

Subnautica klade důraz na příběh

V porovnání s jinými tituly žánru vypráví Subnautica netradičně silný příběh. V průběhu vašich výprav budete neustále nalézat audiology nebo zápisky, které vám prozradí více o herním světě, misi vesmírné lodi Aurora, stejně jako o osudech dalších členů posádky. Skvělou atmosféru podporují skriptované sekvence, které se spustí ve chvíli, kdy se dostanete na určité místo, vracející se vize a krátké neherní sekvence. Poměrně brzy zjistíte, že Aurora nebyla první lodí, která na planetě 4546B ztroskotala a že tu nejste zase tak sami, jak jste si zprvu mohli myslet.

O příběhu nechceme prozrazovat zbytečně mnoho, protože rozkrývání mysteriózního pozadí planety patří jasně k největším motivačním motorům Subnauticy. S tím se pojí i lehce negativní skutečnost, a sice, že míra znovuhratelnosti není taková jako v případě jiných, třeba náhodně generovaných titulů. O co silnější je první průchod hrou, o to méně budete překvapeni při druhém, kdy už budete vědět, co vás kde čeká. Temný svět Subnauticy je mimochodem tak působivý, že by na některé hráče, kterým pracují nervy více než ostatním, mohl hloubkou a osamělostí působit nepříjemně tíživě. Ale to už je na vašem zhodnocení, zda vám takové tituly vyhovují nebo nikoliv. Vše je ještě dokresleno vynikajícím, místy až snovým soundtrackem a zvuky typickými pro podmořský svět a používání potápěčských obleků či ponorek.

Z výše uvedeného by mohlo vyplývat, že je Subnautica atmosféricky silnou, ale v zásadě mírumilovnou hrou. Samozřejmě tomu tak není. V hlubinách čekají mnohá nebezpečí a zatímco zpočátku vás hra nechává spíše rozkoukávat a posílá proti vám poměrně jednoduché nepřátele, časem přeci jen přitvrdí, a to tak, že se střetů s divokými rybami, parazity nebo chobotnicovými kreaturami budete obávat. Čím hlouběji se ponoříte, tím větší nebezpečí na vás čeká.

Hloubky jsou nebezpečné i z dalšího hlediska. Přestože budete mít dýchací přístroj, musíte si dát pozor na dostatečnou kapacitu kyslíku. Pakliže se ale pustíte dál od základny a do větší hloubky, můžete poměrně rychle ztratit orientaci a kyslík vám dojde. Je třeba se starat také o základní potřeby jako je žízeň a hlad. Zatímco ten v prvních fázích hry ukojíte vařenými rybami, časem se dostanete třeba i k pěstování rostlin.

Nádherný podmořský svět

Po ztroskotání v záchranném modulu uvidíte v dálce vrak Aurory, což pochopitelně indikuje, že byste se k němu měli vydat. Přestože je planeta 4546B z drtivé většiny pokryta vodou, narazíte i na místa, kde se lze pohybovat po svých. Právě Aurora přitom při svém pádu trefila jedno z takových míst. Loď je v první fázi samozřejmě zajímavým zdrojem surovin, takže nezbývá než ji náležitě prozkoumat. Obří exploze motorů vás rychle přesvědčí o tom, že to nebude zcela bezpečné, obzvlášť když zjistíte, že následkem výbuchu dochází k úniku radioaktivity. K průzkumu plavidla si tak nejprve budete muset opatřit oblek proti radioaktivitě, jenž vám pomůže také v tom, abyste později zamezili šíření záření a tím i zkázy do podmořského světa. Aurora je také prvním místem, kde narazíte na příjemně koncipované hádanky. Jak otevřít dveře do nákladního prostoru? Jak se vyhnout plamenům? A jaký je sakra kód od toho terminálu? Nebojte, Subnautica není žádnou adventurou, ale podobné puzzly hratelnost vhodně zpestřují.

Pakliže by se cizácká planeta tak urputně nesnažila nás zabít, byla by vlastně úžasným místem na potápěčskou dovolenou. Svět Subnauticy je nádherný a je v něm neustále co objevovat. Například množství světélkujících druhů rostlin a ryb, které vám zejména v hlubinách ukazují cestu. Nebo doslova umělecká podmořská flóra sestávající třeba ze stovky metrů dlouhých rostlin, jež se nechají lehce unášet proudy. Podíváte se k horkým pramenům na dně moře, budete se potápět skrz jeskynní komplexy a nedaleko místa ztroskotání objevíte dokonce plovoucí ostrůvek. Po technické stránce, kterou obstarává engine Unity, možná Subnautica nepatří ke špičce. Její svět je ale vytvořen s tak láskyplně a s takovým citem pro detail, že vám to vůbec nebude vadit.

Je těžké říct, jak dlouho vám dohrání Subnauticy zabere. Příběh lze dohrát přibližně za dvacet hodin, což vůbec není špatná doba. Ve hře ale můžete trávit mnohem více času a vybudovat si opravdové podmořské sídlo, což vám zabere klidně dalších deset dvacet hodin.

Verdikt

Ačkoliv nejsem kdovíjakým fanouškem survivalových her, Subnautica mě nesmírně bavila. Na hře je dobře patrné dlouhé testování, protože takřka všechny její prvky působí perfektně vyladěným dojmem. Zároveň vám nehází samoúčelné klacky pod nohy jen proto, aby byla více hardcore. Mnohem více si zakládá na působivé atmosféře a dobře vyprávěném příběhu. Sice tím výrazně ztrácí v hodnotě znovuhratelnosti, ale zmíněnými aspekty to plně vynahrazuje.

Subnautica

0

Klady

  • Fantastická atmosféra podmořského světa
  • Zajímavý a působivý příběh
  • Zábavná a motivující hratelnost

Zápory

  • Na žánr nízká míra znovuhratelnosti
  • Menší problémy ve vyvážení
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 2 Prumer: 5]

3
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Rose
Host
Rose

Určitě to nehraju a určitě jsem tomu nepodlehla!! A určitě nemiluji Blacka!
R.I.P. Black 2018 (*,..,*)

PS: Pribináček válí!

rare
Host
rare

tak jo, klido si tu mazte komentare,cco se vam nehodi 😀

David Sillmen
Admin

Komentáře podléhají schválení, a pokud jsou vulgární, do diskuze vpuštěny nejsou. Od vás však jiný komentář neevidujeme.