Tour de France 2018 mnoho věcí nemění, pro milovníky cyklistiky je ale jedinou volbou – recenze

S příchodem července se blíží velkolepý závod profesionálních cyklistů Tour de France a s touto tradicí, která trvá už od roku 1903 k nám do našich herních zařízení přichází stejnojmenná hra nabízející požitek účastníka na dlouhých francouzských tratí. Cyklistickou hru má už od roku 2011 na starosti francouzské studio Cyanide a vydavatelem je Focus Home Interactive. Hra má tím pádem za sebou už několikátý díl a můžeme hovořit o dlouhodobé sérii (pod názvem Pro Cycling Manager), avšak dokázal nový nástupce pro rok 2018 upravit chyby z roku 2017 nebo jde o čistě marketingové pokračování beze změny?

Mnoho herních módů i pro kooperační hraní

Jak již bylo zmíněno, jedná se o již několikátý díl z videoherní série Tour de France. Vývojářské studio dokonce má dlouhodobou zkušenost s žánrem sportovní a jízdní hry. Čili v tomhle světě není žádným nováčkem a Tour de France 2018 proto nabízí základ z klasického závodu 21 různých etap ale i speciální druhy závodu. S tím přichází několik herních módů, které hru rozšiřují. Při zapnutí na nás vyskočí nově přepracované menu, ve kterém se snadno orientujete a je přehledné. Hned vám nabízí možnosti hraní Race, Pro Team, Pro Leader, Challenge ale i Trénink, Editor a Manuál. Mód Race nabízí možnost volného závodění za vámi vybraný team.

Mód Race vám odemkne i speciální závody v krásných oblastech Francie a odmění vás speciální várkou XP. Pro Team je mód, ve kterém řídíte svůj tým, se kterým získáváte body do světové tabulky, a pokud se dostanete do výších příček máte možnost zahrát si s opravdovými elitami cyklistického závodění. S Pro Leader je mód kariéry, kde máte i možnost vytvořit si vlastní postavu. Zde je ale tvorba značně omezená. Z počátku si vyberete dres týmu, poté vybíráte z pár přednastavených cyklistů. Sepíšete standardní údaje a hrajete. Nic víc a nic míň a kupodivu to hře stačí, protože povětšinu času uvidíte pouze záda vaší postavy. Poslední herní mód Challenge soutěží hlavně o medailové pozice, a to jak sólo nebo skupinově. Tour de France 2018 nabízí i možnost hru více hráčů jako týmoví společníci nebo proti sobě.  Nicméně tyto herní režimy nejsou žádnou novinkou, ale již zavedenými standardy v této sérii. Pokud jste ve hře Tour de France nováček nemusíte zoufat. V kategorii trénink jsou pro vás připraveny jednoduché a skvěle vysvětlené návody, jak hru správně hrát. Jedná se pouze o základní principy. Složitější taktiky a postupy si můžete prostudovat na webu videohry.

Moc se toho ale nezměnilo

Pokud se na hru podívám z grafické stránky, v porovnání s předchozím dílem je zde vidět zlepšení. V minulém ročníku okolí působilo papírově a uměle. Autoři hry trochu zapracovali a budovy a lidé okolí vypadají líp. Občas se stává, že někteří jezdci se srazí do sebe nebo skrze vás někdo projede. Bohužel tenhle defekt už je znám z předchozího dílu a celé grafické zpracovaní je jako z předešlého dílu. Nového grafického zpracování a uspořádání se dočkalo pouze úvodní menu, které mu svědčí a lépe se v něm orientuje. Když se ohlédneme za zvukovým zpracováním moc ho ve hře nenajdeme. Příjemnou melodii si užijeme pouze v menu hry. Při hraní závodu uslyšíte občasné výkřiky fanoušků nejen ve francouzštině. V navigaci vám pomůžou trenér a moderátor, kteří oba mluví jednoduchou a srozumitelnou angličtinou, což mnoha lidem může pomoci. Kdyby se přesto stalo, že byste nepostřehli nějakou hlášku, Tour de France 2018 vám ji ještě zobrazí v textové podobě vlevo dolní části obrazovky. Jinak máte čistý a tichý prožitek cyklistického závodu.

Hratelnost může některým hráčům udělat vrásky na tváři. Doba jednoho závodu může být i 3 hodiny reálného času, což ne každý hráč vydrží. Navíc ve hře se vyskytují menší chyby, které přetrvávají z předchozího dílu. Například smršťující se hráči. Tato situace vzniká hlavně tím, že hra absentuje možnost srážky s jiným jezdcem. Dále hra může odradit ovládáním. K ovládání vám stačí jen pár tlačítek. Zdá se to sice velmi jednoduché, ale držet jedno tlačítko déle než 1 hodinu může být náročné a otravné, to také zůstalo bez změny z Tour de France 2017. Hra se hlavně snaží abyste si užili co největší zážitek z okolí krásné Francie, ale za menší námahu. Jedině u taktiky se trochu zapotíte. Pokud přeceníte síly svého jezdce, snadno se můžete dostat až na konec pořadové tabulky. Dostat se zpátky nahoru mezi top 10 je opravdu dřina.

Verdikt

Autoři si s Tour de France 2018 moc nepohráli a spíše nechali vše při starém. To je velká škoda, protože přetrvávají chyby. Sice jsme se dočkali vylepšeného menu a drobné úpravy v grafice. Bohužel to nestačí a chtělo by to přidat například v pádech, které mohou při závodění nastat. Nebylo by na škodu udělat ovládání více záživnější. Přesto všechno hra nabízí skvělý zážitek v dobré grafice a jízdu si bohatě užijete. Hra určitě jen tak neomrzí díky bohaté nadílce herních módů a kooperačnímu hraní. Ztraceni ve hře nebudou ani hráči, kteří neumí dobře anglicky. Vše je jednoduše zpracované, aby to pochopil každý. Z těch to důvodu hru doporučujeme a rozhodně se u ní budete bavit. Pokud vydržíte dobu závodu dlouhou i 3 hodiny.

Hra byla testována na platformě Playstation 4 a vychází také ve verzi pro Xbox One. Na PC je k mání v podstatě totožný titul, jen pod jiným názvem – Pro Cycling Manager 2018

7

Hodnocení

7.0/10

Klady

  • Reální závodníci a týmy
  • Hezky zpracované tréninky a manuály
  • Spousta herních módů
  • Možnost kooperativního hraní

Zápory

  • Dlouhé závody
  • Téměř všechno při starém
  • Přetrvávající chyby z předchozího dílu
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

2
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
karel
Host
karel

Ani se nemusí držet hodinu jedno tlačítko, jak píšete …

karel
Host
karel

Dlouhé závody být nemusí, jde závod zrychlit :-).