Bus Simulator 18 je pohodovým poježděním, ale schází mu hloubka – recenze

Při poznávání městečka Seaside Valley a jeho okolí v Bus Simulator 18 si budete připadat tak trochu jako Jack Nicholson v Přeletu nad kukaččím hnízdem. Vy coby Patrick McMurphy sedíte za  volantem autobusu a za vámi samí šílenci jako pasažéři. „Včera jsme projeli kolem růžové krávy,“ říká jeden. „Aaano, tu jsem také viděl,“ odpovídá mu druhá.

U některých dialogů budete mít sto chutí hodit po cestujících sedativa, aby vám dámy a pánové dále nekazili atmosféru. Spousta hlášek se přitom pohybuje na úrovni těch nejhorších TV reportáží. Bohužel jsou zkrátka nudné, natahované a nesmyslné. Přesto je Bus Simulator 18 docela zábavným poježděním.

Největší klenoty mezi autobusy

Ze všeho nejdříve vám padne do oka, že Bus Simulator 18 díky svému grafickému nástroji, kterým je Unreal engine 4, vypadá opravdu hezky, zejména pak efekty deště působí povedeně. Tedy nebudeme-li počítat postavy cestujících, které tak trochu připomínají chodící exponáty z muzea Madam Tussauds. Těch je navíc jen pět typů, což zážitek maličko kazí.

Hráč začne svou kariéru v Bus Simulator 18 s obyčejným strojem značky Mercedes Citaro K, pustí se do tutoriálu, vyjezdí si zkušenostní body a v průběhu přibližně patnáctihodinové kampaně si odemkne další autentické autobusy. Na konci na vás čekají takové kousky městské dopravy jako Iveco Urbanway 18 nebo Man Lion’s City GL A40. V obou případech to jsou pořádné stroje, z nichž každý stojí kolem patnácti milionů korun.

Svůj denní chlebíček si asi umíte představit. Na zastávce zablikat doprava, zastavit (samozřejmě ideálně dupnout na brzdu v poslední chvíli), otevřít dveře, nechat nastoupit ošklivé cestující, na palubním počítači navolit jízdenku, vytisknout potvrzení a vrátit pokud možno v pěticentech, aby se ti tupci konečně naučili přestat platit dvacetieurovkami. Nakonec zablikat doleva a jede se dál! Když se chce náhodou svést vozíčkář, začnou pořádné komplikace a vzrušení. Spustit rampu lze jen při aktivované zastávkové brzdě a kromě toho musí řidič pár vteřin držet tlačítko pro rampový mechanismus.

Motivace nade vše

Bus Simulator 18 se vybarvil jako opravdu motivující hra. Chválí každé blikání, i když je zrovna chybné, třeba na kruhovém objezdu. Bonusové bodíky získáte navíc na snížení autobusu. Děje se to sice automaticky, ale co už, bereme, co je k dispozici. Velmi realističtí jsou také pasažéři, kteří vás chválí za vynikající pozici při zastavení. Škoda, že si nepřistaví klavír a nezačnou hrát „Hallelujah“.

Je téměř nemožné zakončit cestu ztrátou. Bouračky, radary, díry v silnici nebo projetá červená se finančně kdovíjak neprojeví. Kdo přeci jen skončí v mínusu, musel přejet chodce nebo je slepý. Hodně se dá naopak vydělat o svátcích díky spoustě cestujících.

Nezůstanete ale jen u prostého ježdění autobusem. Bus Simulator 18 z vás udělá také manažera, který plánuje nové trasy na základě přání města Seaside Valley. Splněné mise vám přinesou zisk, důležitější je ale nabalovat nová území. Celý, 15 kilometrů velký svět je rozmanitý a vytvořený s láskou k detailu. Na konci se budete moct projíždět 12 městskými částmi, vesnicemi a mezitím ležící krajinou.

Zaměstnanci vám vydělají další peníze. Coby šéf je zaměstnáte a přidělíte jim autobus i trasu. Důležité je, abyste linky nepřehltili. Také zaměstnanci se rozvíjejí, což slibuje ještě vyšší příjmy. Hospodářský aspekt Bus Simulator 18 je příjemným zpestřením, bohužel však nemá potřebnou hloubku. Vždyť zde chybí dokonce konkurence.

Verdikt

Bus Simulator 18 není špatnou hrou, ale konkurenční OMSI 2, který už je nějakou dobu na trhu, dělá většinu věcí lépe, byť vypadá o něco hůře. Navíc je pro něj k dispozici obrovské množství bezplatných přídavků, jež nabídku hry rozšiřují do takových rozměrů, s nimiž se Bus Simulator 18 zatím nemůže měřit. Ten je na druhou stranu výrazně přístupnějším z této dvojice a zahraje si ho opravdu každý, kdo chce jen tak nějakou tu hodinku řídit autobus.

Bus Simulator 18

6.5

Hodnocení

6.5/10

Klady

  • Slušné vizuální provedení
  • Uvěřitelný pocit z řízení
  • Licencované autobusy

Zápory

  • Velmi osekaný hospodářský systém
  • Pouze jedna mapa
  • Nízká obtížnost
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 6 Prumer: 4.8]

3
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Daniel
Host
Daniel

85% (odblokovaných)zastávek má být na linkách, které generují příjem pomocí řidiču. — Prosim poraďte jak to mám udělat děkuji.

Patera
Host
Patera

Ahoj prosimtě ti je jezdíš ja mam problem ja sem si pořidil a mě to nechce uztat kot uměl bis mi stim poradit co mam dělat dyžtak mě najdeš na fejcbuku

Matyslan
Host
Matyslan

taky mám problém stím