Závislost na hrách je psychickou nemocí, uvedla nově Světová zdravotnická organizace

Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila přepracovanou klasifikaci nemocí. Poslední verze přitom pocházela z roku 1990. V nové zprávě se hovoří také o závislosti na hrách, která nově spadá mezi psychické nemoci.

Závislost na hraní popisuje WHO jako vzor opakujícího se herního chování, a to jak online, tak offline, při kterém pacienti ztrácí kontrolu nad dobou, intenzitou a dalšími faktory hraní. Důležitým aspektem je také to, že hraní začíná převládat nad dalšími životními činnostmi, získává u postiženého na důležitosti a tento se mu věnuje i tehdy, kdy už pociťuje i jeho negativní důsledky.

Ne všichni mají stejný názor

Takové chování má potenciál silně ovlivnit osobní život, rodinné vztahy a sociální vazby. Symptomy mohou být kontinuální, ale také nárazové. WHO k diagnostice nemoci doporučuje sledování dotyčného po dobu dvanácti měsíců. V případě jasných symptomů je ale možné diagnózu vyřknout i dříve.

Ne všichni ale s takovou klasifikací souhlasí. Asociace amerických psychologů například tvrdí, že symptomy zatím nejsou dostatečně prozkoumány a jasné nejsou ani kritéria potřebná k diagnóze. Proto zatím s klasifikací hráčské závislosti jako psychické nemoci nesouhlasí.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

3
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Luboš
Host
Luboš

Já to mam doma,svět okolo nich je úplně tabu. S ničím si nedovedou poradit,školu posouvají,domácích prací si nevšimnou. Už je berou za chudáky,musí,brát léky,aby měli snahu se zapojit. Na konec jsou ještě listování a že se s nima musí jinak mluvit.

Spekoun
Host
Spekoun

Tak vam gratuluju k tomu ze ste NESCHOPNY RODIC. ZAVISLOST NENI NEMOC je to simptom. Simptom vetsinou neschopne rodiny ktera dite psychologicky dozene k zavislosti je fuk jestli je to zavislot na hrach alkoholu nebo drogach. Ve funkcnich rodinach se tohle nestava. Nejenom ze se tet chudak dite musi lecit z zavislosti ke ktere ste ho dohnali ale jeste se bude muset lecit z vas!!! Protoze jako kazdy rodic samozrejme neuznate ze by mohla bejt chyba u vas ze!!! A jeste ste tak drzej a vyjadrujete se na socialnich sitich!! Co takhle radsi decku misto peskovani pomoct?? Co takhle misto… Číst vice »

Janoš
Host
Janoš

Doporučil bych pro příště více studovat gramatiku….