Závislost na hrách je psychickou nemocí, uvedla nově Světová zdravotnická organizace

Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila přepracovanou klasifikaci nemocí. Poslední verze přitom pocházela z roku 1990. V nové zprávě se hovoří také o závislosti na hrách, která nově spadá mezi psychické nemoci.

Závislost na hraní popisuje WHO jako vzor opakujícího se herního chování, a to jak online, tak offline, při kterém pacienti ztrácí kontrolu nad dobou, intenzitou a dalšími faktory hraní. Důležitým aspektem je také to, že hraní začíná převládat nad dalšími životními činnostmi, získává u postiženého na důležitosti a tento se mu věnuje i tehdy, kdy už pociťuje i jeho negativní důsledky.

Ne všichni mají stejný názor

Takové chování má potenciál silně ovlivnit osobní život, rodinné vztahy a sociální vazby. Symptomy mohou být kontinuální, ale také nárazové. WHO k diagnostice nemoci doporučuje sledování dotyčného po dobu dvanácti měsíců. V případě jasných symptomů je ale možné diagnózu vyřknout i dříve.

Ne všichni ale s takovou klasifikací souhlasí. Asociace amerických psychologů například tvrdí, že symptomy zatím nejsou dostatečně prozkoumány a jasné nejsou ani kritéria potřebná k diagnóze. Proto zatím s klasifikací hráčské závislosti jako psychické nemoci nesouhlasí.

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

3 Komentáře zapnuto "Závislost na hrách je psychickou nemocí, uvedla nově Světová zdravotnická organizace"

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Luboš
Host

Já to mam doma,svět okolo nich je úplně tabu. S ničím si nedovedou poradit,školu posouvají,domácích prací si nevšimnou. Už je berou za chudáky,musí,brát léky,aby měli snahu se zapojit. Na konec jsou ještě listování a že se s nima musí jinak mluvit.

Spekoun
Host
Tak vam gratuluju k tomu ze ste NESCHOPNY RODIC. ZAVISLOST NENI NEMOC je to simptom. Simptom vetsinou neschopne rodiny ktera dite psychologicky dozene k zavislosti je fuk jestli je to zavislot na hrach alkoholu nebo drogach. Ve funkcnich rodinach se tohle nestava. Nejenom ze se tet chudak dite musi lecit z zavislosti ke ktere ste ho dohnali ale jeste se bude muset lecit z vas!!! Protoze jako kazdy rodic samozrejme neuznate ze by mohla bejt chyba u vas ze!!! A jeste ste tak drzej a vyjadrujete se na socialnich sitich!! Co takhle radsi decku misto peskovani pomoct?? Co takhle misto… Číst vice »
Janoš
Host

Doporučil bych pro příště více studovat gramatiku….

TOPlist