Zemi vážně hrozí srážka s asteroidem. Pravděpodobnost je vysoká: 1:152

Astronomům opět nedá spát jistý asteroid, který byl nedávno objeven. V tomto případě se jedná o 2019 SU3, jak zní jeho označení. Evropská vesmírná organizace ESA označila tento asteroid jako potenciálně velmi rizikový a zařadila ho na seznam objektů, které jsou pro Zemi nebezpečné.

Přeci jen jsou tu ale dvě uklidňující informace. Za prvé není vůbec jisté, zda asteroid Zemi skutečně zasáhne. Zadruhé do potenciální kolize zbývá ještě poměrně dlouhá doba, byť mladší ročníky by se jí ještě dožily.

Podle propočtů ESA se asteroid 2019 SU3 může se Zemí srazit nejdříve 16. září 2084. Pravděpodobnost je přitom poměrně vysoká – 1:152. Nejprve se k Zemi přiblíží na vzdálenost 120 000 kilometrů, což se zdá být jako hodně, ale ve vesmírných podmínkách to je velmi krátká vzdálenosti. Pokud by byl nějakým způsobem vychýlen ze svého kurzu, například gravitační silou jiných planet jako Venuše nebo Mars, mohlo by dojít ke katastrofě.

Podle vědců by však ani náraz asteroidu neznamenal konec života na Zemi. Naštěstí jde o poměrně malý kousek, jehož průměr činí 14 metrů. S naší planetou už se srazila větší tělesa. Na druhé straně, pokud by dopadl do nějakého města, mohlo by to mít vážné dopady.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 5 Prumer: 2]

2
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
ldx
Host
ldx

Pokud se podíváte do sledování NASA, tak těch asteroidů, které pravidelně prolétají blízko Země (tim myslím ve vzdálenosti blíže než Měsíc) je spousta a za poslední rok byly nejméně 4 s průměrem kolem 500m a zároveň vysokou rychlostí (kometární), což by v případě kolize způsobilo kontinentální katastrofu. Navíc větší část z těchto těles je do databáze zanesena až ex-post, což znamená až v době, kdy jsou zpozorované teleskopy a do průletu už zbývá jen několik týdnů. Takže v případě, že by se třeba od Slunce vyřítil nějaký nový asteroid, který by přilétl skoro vertikálně z mezihvězdného prostoru, ala Oumauma nebo… Číst vice »

Miloš
Host
Miloš

Jak říkal kdysi můj kolega: Konec světa ? Úúúž aby byl.