Akcionáři Activision Blizzard musí zuřit. Microsoft koupil firmu pod cenou

Foto: Shutterstock

Celý svět, a v tomto případě nejen herní, řeší obří akvizici vydavatele Activision Blizzard společností Microsoft. Ačkoliv to mnozí označují za překvapení, ve skutečnosti to zase tak nepravděpodobné nebylo, obzvlášť potom, co se Activisionu v poslední době přihodilo. Po vlně skandálů spojených s pracovními podmínkami a sexuálním obtěžováním se stal snadným terčem. Jeho hodnota na burze totiž v posledních měsících prudce klesla, což z něj udělalo zajímavý terč.

Dovolíme si několik postřehů:

  • Akcionáři Activision Blizzard nemají mnoho důvodů k radosti. Microsoft jejich podíly vykoupí za cenu 95 USD za akcii. To může vypadat jako zajímavá prémie oproti ceně, za kterou se akcie obchodovaly před oznámením obchodu, na druhé straně byly ale také považovány za prudce podhodnocené. Právě vlivem skandálu. Zkušení investoři dobře ví, že jakkoliv podobná obvinění nevypadají dobře, za pár měsíců by se na ně zapomnělo. A případná pokuta či vyrovnání by Activision přišly maximálně na stovky milionů dolarů, což by pohodlně pokryl jedním kvartálním ziskem.
  • Před rokem se akcie Activision Blizzardu pohybovaly nad 100 USD za kus a ještě v červnu to bylo lehce pod stovkou. Prudký propad začal až v listopadu a nějakou dobu to vypadalo, že už se akcie nadechují k dalšímu růstu. Finanční výsledky firmy totiž byly solidní a i za poslední kvartál dokázala vykázat lehký růst, a to vůči silnému roku 2020. Ten většina herních vydavatelů překonat nedokázala.
  • Odprodej Microsoftu ale znamená, že někteří investoři nedostanou ani to, za co akcie kupovali, obzvlášť pokud tak učinili v loňském roce. Další pak akcie mohli chtít držet dlouhodobě s vidinou budoucího růstu. Na své odvětví a růstový potenciál byl Acti Blizz dlouhodobě oceněn poměrně konzervativně.
  • Microsoft ukazuje velkou palebnou sílu. Celých 68,7 miliardy dolarů jde v hotovosti, žádné typické výměny akcií či vydávání nových pro získání kapitálu. Není divu. Jakkoliv je Activision obří společností, pro Microsoft je to stále drobek. Jeho tržní kapitalizace je totiž 2300 miliard dolarů. Takovouto akvizici si může dovolit z jednoho svého ročního zisku.
  • Microsoft říká, že ve svém Game Passu chce vybudovat nový Netflix. Může mu to vyjít, ale nutno dodat, že koncepce obou služeb se začíná výrazně lišit. Zatímco Netflix si část obsahu licencuje a svůj originální nechává natáčet externí tvůrce, Microsoft stále více spoléhá na obsah dodávaný interními studii, která si musí kupovat. To je docela drahé.
  • Okamžitě vylétly akcie velkých vydavatelů, které dosud málokdo považoval za akviziční cíle, ale po tomto se lukrativnost zvyšuje. Jde o Electronic Arts, Ubisoft a Take-Two. Především posledně jmenovaná může být skutečně zajímavá poté, co před pár dny sama akvírovala Zyngu.
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 2 Prumer: 5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na