Bakala s Vávrou prodali Warhorse stojící za Kingdom Come: Deliverance. Dostali za něj více než miliardu

Na české herní scéně se právě odehrál gigantický obchod, v rámci kterého investor Zdeněk Bakala zmonetizoval svůj podíl ve vývojářském studiu Warhorse, které loni přišlo na trh s povedeným RPG Kingdom Come: Deliverance a aktuálně pracuje na dalším, dosud neoznámeném projektu.

Warhorse koupila vydavatelská společnost THQ Nordic, která je známá tím, že v posledních letech kupuje vše, co je k dispozici. Za celou společnost zaplatila 42,8 milionů EUR, což je v přepočtu 1,1 miliardy korun. Dodejme, že 70 % studia držel český finančník Zdeněk Bakala a zbylých třicet procent připadalo na zakladatele, kterými jsou Daniel Vávra a Martin Klíma. Ti přitom ve firmě nadále zůstávají, stejně jako její ředitel Martin Frývaldský, kterého na pozici dosadil právě Bakala.

Warhorse Studios jsou jedním z předních nezávislých studií v Evropě a my jsme hrdí na to, že se stávají součástí skupiny THQ Nordic. Kingdom Come: Deliverance, kterého se prodalo více než 2 miliony kopií, zaznamenal od chvíle, kdy přesně před rokem vyšel, velký úspěch. Těším se na další spolupráci se zakladateli, kteří zůstávají součástí studia a bude jim ponechána značná tvůrčí svoboda,” uvedl k obchodu Lars Wingefors, CEO společnosti THQ Nordic AB.

Velmi výnosný obchod

V rámci obchodu vyplynulo na povrch několik zajímavých čísel. Byly tak potvrzeny odhady prodejů Kingdom Come: Deliverance, které přesáhly 2 miliony kusů. Warhorse přitom v loňském roce mělo obrat 42 milionů eur (1,08 miliardy korun) a zisk ve výši 28,4 milionů eur (730 milionů korun). Ten si majitelé z větší části rozdělili, protože ve firmě dle finanční zprávy zůstalo jen 9,6 milionů eur, tedy 247 milionů korun. Kumulovaný výnos z vydání Kingdom Come: Deliverance a následného prodeje proslaveného studia představuje přibližně 1,5 miliardy korun.

Dodejme, že majitelé Warhorse dostanou sice většinu kupní ceny v hotovosti, ovšem obdrží také akcie THQ Nordic v hodnotě 2,4 milionu eur. Ačkoliv to nebylo specifikováno, týkat se to nejspíše bude právě Daniela Vávry a Martina Klímy, kteří se stanou akcionáři společnosti, což vzhledem k jejich setrvání ve Warhorse není zase tak překvapivé. Pro Zdeňka Bakalu bude investice s největší pravděpodobností zcela uzavřená.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 2 Prumer: 4.5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na