Budoucnost autorů Mass Effect a Dragon Age visí na vlásku. Záležet bude na úspěchu akce Anthem

Slavné vývojářské studio Bioware má velmi nejistou budoucnost. Podle zdrojů přímo z firmy závisí na úspěchu jednoho titulu – chystané akce Anthem. Tedy žánru, se kterým autoři nemají žádné zkušenosti.

Podle stejných zdrojů se studio momentálně soustředí takřka výhradně právě na tuto hru a snaží se, aby online akce Anthem dopadla pokud možno co nejlépe. Kromě toho už se jen malý tým stará o provoz MMO Star Wars: The Old Republic a zároveň chystá další Dragon Age, jehož vývoj byl nedávno zrestartován. Oba velké týmy v Austinu a Edmontonu pak pracují právě na Anthem. Podle insiderů se ve firmě rozšířil nepříjemný pocit, že “jejich budoucnost přímo závisí na úspěchu Anthem“.

Hlavně vyhovět akcionářům

Podle hned tří zdrojů došlo navíc k odkladu Anthem, který byl na veletrhu E3 2017 oznámen s tím, že vyjde na podzim roku 2018. Byla to ale jen proklamace, nejspíš pro akcionáře – tento termín totiž nikdy nebyl realistický, protože vývoj hry v podstatě teprve začínal.

Bioware by si podle všeho představovalo mnohem více času než je jim jejich majitel Electronic Arts ochoten poskytnout. Podle všeho EA chce hru vydat nejpozději v březnu 2019. Tehdy totiž končí fiskální rok, pro který byl Anthem naplánován a firma kotovaná na burze potřebuje naplnit sliby akcionářům.

Anthem má být online akce ve stylu Destiny. S podobnými hrami ale Bioware nemá zkušenosti.

Agresivní Electronic Arts

Vývojářské studio Bioware je historicky známé fantastickými RPG tituly, které vždy měly skvěle propracované charaktery a příběh. Před lety však ztratilo nezávislost, když ho pohltil gigant Electronic Arts. Tento model geniálním tvůrcům zřejmě moc nesvědčí, protože naposledy připravili ne moc dobrý Mass Effect: Andromeda, kterým si de facto pohřbili jednu ze svých vlajkových značek.

Bylo to zřejmě EA, které Bioware předepsalo, že by bylo dobré, kdyby vytvořili hru, která by se podobala úspěšnému Destiny, pokud možno pro celou rodinu. Vznikl tak projekt Anthem, ovšem málokdo si uvědomil, že studio nemá s podobnými hrami zkušenost.

Už v minulém roce přitom EA provedlo v Bioware celou řadu zásahů. Například jeho montrealský tým rozpustilo v EA Motive – podle mnohých tak demontáž slavného studia už začala. V případě, že by Anthem nebyl hit, bude tento proces pravděpodobně pokračovat. Naplní se tak pravidlo, že legendární velká vývojářská studia pod EA nepřežijí – příkladem budiž Maxis, Bullfrog nebo Westwood.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

5
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Fefe
Host
Fefe

Dostal jsem ke grafické kartě cd key na Destiny 2,zahrál jsem si.a ted čumím na Anthem..Třeba to bude o příběhu..hahaha…to bylo ale sarkastický..hahahah….A voni to ti kluci myslej vážně??

eM
Host
eM

Série Dragon Age, originální Mass Effect trilogie, či dobrý Knights of the Old Republic bych stěží nazval špatný hry. O čem to meleš?
S Bioware to začalo jít z kopce až když je začalo pohlcovat EA, do tý doby patřili mezi špičku na poli RPG her.
Problém je, že hry se nedají dělat “on demand”, někdy to vyžaduje víc času všechno vyladit a EA prostě požaduje aby se dodržel termín za každou cenu. Andromeda je krásnej příklad že to prostě nefunguje.

Fefe
Host
Fefe

koukám reaguješš snad na něco jiného..

Kaktus_v_květináči
Host
Kaktus_v_květináči

Tak tak, EA s tou jejcih “průmyslovou” výrobou videoher podle předlohy “100+1 rad jak uspokojit hráče” nebo “Game developer for dummies”… od nich bych si nekoupil ani novej Fallout ( – fanda Falloutu)

Funboy
Host
Funboy

Když tohle studio zkrachuje ubude špatných her. Navíc to může trhu s hrami pomoci. Stačí se podívat na Interplay, když krachoval všichni plakali a vyrojilo se z jejich bývalých zaměstnanců snad tucet kvalitních studií.