CD Projekt se stal nejdražší herní firmou v Evropě

Foto: CD Projekt

Společnost, která zatím vytvořila jednu jedinou herní sérii, se stala nejhodnotnější ve svém oboru v evropském měřítku. I tak překvapivé mohou být křivky na akciových trzích. Jsou to totiž právě ony, co určuje aktuální hodnotu té které firmy. V případě herního průmyslu v poslední době tolik nezáleží na fundamentu, jinak by cennějšími než CD Projekt byly pravděpodobně francouzský Ubisoft nebo severský THQ Nordic.

Jenže tak tomu není. Zatímco Ubisoft má aktuální tržní kapitalizaci ve výši 8,12 miliardy euro, polský CD Projekt ho s 8,13 miliardami poprvé v historii překonal. Jde pochopitelně jen o kosmetický náskok, přičemž zítra může být vše jinak. Přesto by tento milník neměl zapadnout. Vždyť CD Projekt není vydavatelem, ale stále “jen” středně velkým vývojářským studiem, byť počty jeho zaměstnanců rychle rostou. Ještě zajímavější pak je, že svou poslední velkou hru – Zaklínače 3 – firma vydala přesně před pěti lety.

V současném úspěchu se ale sešlo hned několik různých faktorů. V první řadě si Zaklínač díky loňskému seriálu od Netflixu zažil další období své slávy, kdy výrazně stoupla také poptávka po herní sérii, zejména pak třetím díle. Dále tu je dokončovaný Cyberpunk 2077, který je zřejmě nejočekávanější hrou současnosti. A zapomínat nemůžeme ani na koronakrizi, ve které se jako jedny z mála osvědčily akcie firem ze zábavního průmyslu, zejména pak těch herních.

Právě pád jiných akcií v době koronavirové krize přispěl k tomu, že se CD Projekt stal nejhodnotnější firmou v celém Polsku.

CD Projekt slaví velké úspěchy i navzdory tomu, že se nesnaží vést na vlně trendů slibujících rychlé zisky, ale vyznačuje se poctivou prací. Autoři už před časem uvedli, že ani v Cyberpunku 2077, který vychází 17. září, nechtějí mít otravné mikrotransakce.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na