Ceny grafických karet Nvidia stoupají. Není paměť

Nejenom AMD se u svých grafických karet potýká s příliš vysokou cenou. Zatímco v jejím případě za tím stojí zájem o karty ze strany těžařů kryptoměn a stoupajících cen pamětí HBM2, v případě konkurenční Nvidie je to dáno rostoucími cenami pamětí GDDR5X.

Paměti GDDR5X Nvidia používá v aktuálních modelech jako je Geforce GTX 1080 Ti. Zdálo se, že těchto pamětí se celosvětový nedostatek nedotkne. Avšak není tomu tak a výrobci grafických karet Nvidia hlásí nedostatečné dodávky a rostoucí ceny pamětí. Jen k začátku září to bylo o 10 %.

Důvodem je podle všeho rozhodnutí velkých výrobců pamětí, jimiž jsou především společnosti Samsung a SK Hynix, snížit výrobu GDDR5 pro grafické karty a zároveň zvýšit jejich cenu. Podle některých zdrojů je navýšení ceny o 30,8 % okamžité. Výrobci pamětí chtějí co nejvíce kapacit uvolnit pro výrobu standardní operační paměti, protože poptávka po ní roste, zejména od výrobců mobilních zařízení.

Situace se v příštích měsících nezlepší

Spolu s vysokou poptávkou po grafických kartách povede zvýšení ceny pamětí k navýšení cen samotných karet nebo horšímu zásobení obchodů. Situace se v příštích měsících s největší pravděpodobností nezlepší, a tak je možná vhodný moment pro pořízení grafické karty Nvidia. Čekat na snížení cen by se totiž nemuselo vyplatit – nastane spíše pravý opak.

Související články

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

1 Komentář zapnuto "Ceny grafických karet Nvidia stoupají. Není paměť"

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
PaerisKiran
Host

já jsem tak rád že se mi povedlo ulovit vegu 56 za pouhých 450 USD 😀

(ta HBM2 opravdu funguje… jen na načítání XCOM2 to z nekonečně udělalo instatní 0 při misích) GDDR5 na předchozí grafice byla pekelně pomalá proti tomu.

TOPlist