Ceny grafických karet Nvidia stoupají. Není paměť

Foto: Nvidia Geforce

Nejenom AMD se u svých grafických karet potýká s příliš vysokou cenou. Zatímco v jejím případě za tím stojí zájem o karty ze strany těžařů kryptoměn a stoupajících cen pamětí HBM2, v případě konkurenční Nvidie je to dáno rostoucími cenami pamětí GDDR5X.

Paměti GDDR5X Nvidia používá v aktuálních modelech jako je Geforce GTX 1080 Ti. Zdálo se, že těchto pamětí se celosvětový nedostatek nedotkne. Avšak není tomu tak a výrobci grafických karet Nvidia hlásí nedostatečné dodávky a rostoucí ceny pamětí. Jen k začátku září to bylo o 10 %.

Důvodem je podle všeho rozhodnutí velkých výrobců pamětí, jimiž jsou především společnosti Samsung a SK Hynix, snížit výrobu GDDR5 pro grafické karty a zároveň zvýšit jejich cenu. Podle některých zdrojů je navýšení ceny o 30,8 % okamžité. Výrobci pamětí chtějí co nejvíce kapacit uvolnit pro výrobu standardní operační paměti, protože poptávka po ní roste, zejména od výrobců mobilních zařízení.

Situace se v příštích měsících nezlepší

Spolu s vysokou poptávkou po grafických kartách povede zvýšení ceny pamětí k navýšení cen samotných karet nebo horšímu zásobení obchodů. Situace se v příštích měsících s největší pravděpodobností nezlepší, a tak je možná vhodný moment pro pořízení grafické karty Nvidia. Čekat na snížení cen by se totiž nemuselo vyplatit – nastane spíše pravý opak.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

1
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
PaerisKiran
Host
PaerisKiran

já jsem tak rád že se mi povedlo ulovit vegu 56 za pouhých 450 USD 😀

(ta HBM2 opravdu funguje… jen na načítání XCOM2 to z nekonečně udělalo instatní 0 při misích) GDDR5 na předchozí grafice byla pekelně pomalá proti tomu.