Virtuální realita pro Windows. Co si Microsoft představuje pod smíšenou realitou?

Virtuální realita, augmentovaná realita, smíšená realita – rozdíly mezi těmito pojmy jsou nezřetelné a obtížně uchopitelné. Tedy pokud jsou vůbec definovatelné. Opravdu tomu nepomáhá, že si pro tuto technologii Microsoft vybral výraz Mixed Reality, který do té doby nikdo nepoužíval, ba ani neznal. Co si pod tím vlastně samotný softwarový obr představuje?

Na jednom konci se nacházejí produkty pro augmentovanou (rozšířenou) realitu, která ukazuje především skutečný svět, ale s virtuálními prvky. Na druhé straně stojí virtuální realita, která zprostředkovává virtuální prostředí, ale částečně je ještě spojená se skutečným světem. Všechno mezi těmito dvěma póly označuje Microsoft jako smíšenou realitu (Mixed Reality).

Podle Grega Sullivena, který je ředitelem komunikace divize Mixed Reality, ani VR zařízení jako Oculus Rift a HTC Vive nespadají čistě do kategorie virtuální reality. A to z toho důvodu, že například využívají informace ze skutečného světa pomocí pohybových senzorů a poznají podlahu místnosti. Naproti tomu VR zařízení, které pracují pouze s pohybem hlavy – jako například Gear VR nebo Daydream – jsou už podle Microsoftu čistou virtuální realitou.

Promyšlená smíšená realita

Z toho všeho vyplývá, že Microsoft opravdovou virtuální realitu dělat nebude. Na říjen 2017 oznámené VR headsety tak budou spadat do ranku smíšené reality. Pracují totiž s kamerami a pohybovými senzory. Oproti konkurenčním headsetům jsou však tyto prvky zabudovány přímo v samotném headsetu. Takzvaný Inside-Out Tracking byl díky vývoji projektu Hololens významně vylepšen.

Software dokáže rozpoznat, zda lidé headsety používají s ovladači, které pohyby jsou v dané chvíli teoreticky možné a která data ze senzorů jsou proto důležitá a která je možné ignorovat.

Jak to vše bude fungovat v reálu, se již brzy dozvíme na základě testování hotových produktů. Ty chystají společnosti Acer, Asus, Dell, HP a Lenovo. Microsoft také přislíbil, že tyto headsety budou později kompatibilní se SteamVR.

Mixed Reality – jak funguje smíšená realita od Microsoftu

https://www.youtube.com/watch?v=QK_fOFDHj0g

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na