Doom Eternal – vše, co o hře potřebujete vědět

Foto: Doom Eternal

Doom Eternal je pokračováním legendární série, která založila oblíbený žánr stříleček z pohledu první osoby. I po téměř třiceti letech od vydání prvního dílu toto jméno stále táhne a novinka vývojářského studia id Software patřila k nejočekávanějším titulům tohoto roku. Proto jsme pro vás připravili podstatné informace na jednom místě.

Stojí Doom Eternal za koupi?

První otázkou pochopitelně je, zda se vám hru vyplatí koupit. Doom Eternal totiž neslibuje nic menšího, než to, že first-person akce posune na nový level. A podle prvních recenzí se dá říct, že se mu to daří. Recenzenti chválí skvělou a dynamickou hratelnost, prvotřídní návrh úrovní, špičkové grafické zpracování, ale také to, že jde hra proti trendu a v singleplayeru nabízí pořádnou porci zábavy na 20 až 30 hodin.

To, zda si Doom Eternal užijete, ale hodně záleží na vašich hráčských preferencích. Pokud máte rádi rychlé střílečky se spoustou nepřátel, určitě si ho nenechte ujít. V případě, že holdujete pomalejšímu tempu, asi vám hra k srdci příliš nepřiroste.

Od kdy je Doom Eternal možné hrát?

Doom Eternal vyšel v České republice v noci na 20. března 2020, a tak už je oficiálně k dispozici. Kdo si hru dopředu stáhl, mohl hrát již od půlnoci. Instalační balíček má 50 GB.

Co se skrývá v Year One Pass?

Pro Doom Eternal byly oznámeny dva singleplayerové přídavky, které mají vyjít v průběhu roku 2020. Oba jsou součástí balíčku Year One Pass. Ten si můžete koupit samostatně za 30 Euro, případně ho dostanete v rámci Deluxe Edition hry. Zatím není jasné, co přesně obě DLC nabídnou.

Speciální a sběratelské edice

Doom Eternal vychází v různých vydáních, z nichž některé už nejsou tak snadno dostupné.

 • Standardní edice (60 Euro) nabízí samotnou hru. Kdo si hru předobjednal, dostane bonusy ve formě zbraňových skinů, skinu Revenanta a Bonus Master Level.
 • Deluxe edice (90 Euro) obsahuje kromě samotné hry také Year One Pass s oběma singleplayerovými DLC. Dále pak Slayer skin a dodatečný zvukový balíček s klasickými zvuky zbraní.
 • Sběratelská edice (200 Euro) už je v případě PC verze nějakou dobu vyprodaná a obsahuje Slayer helmu v měřítku 1:1, artbook, kovový obal a další bonusy.

Minimální HW požadavky Doom Eternal

 • Procesor: Intel Core i5 3,3 GHz nebo AMD Ryzen 3 3,1 GHz
 • Grafická karta: Nvidia Geforce GTX 970, GTX 1060 nebo AMR Radeon R9 290, RX 470 (4 GB VRAM)
 • Operační paměť: 8 GB RAM
 • Pevný disk: 50 GB volného místa
 • Operační systém: Windows 7/10 (64bit)

Minimální HW požadavky Doom Eternal

 • Procesor: Intel Core i7-6700K  nebo AMD Ryzen 7 1800X
 • Grafická karta: Nvidia Geforce GTX 1080, RTX 2060 nebo AMR Radeon RX Vega 56 (8 GB VRAM)
 • Operační paměť: 16 GB RAM
 • Pevný disk: 50 GB volného místa
 • Operační systém: Windows 10 (64bit)

Jaké jsou potřeba ovladače?

Aby Doom Eternal naplno využil váš hardware, běžel plynule a nepadal, doporučují výrobci grafických karet nainstalovat nejnovější ovladače. Pokud máte s hrou problémy, nejprve se podívejte, zda máte aktuální verzi grafických ovladačů. Stáhnout si je můžete zde:

Pro grafické karty Nvidia: Game Ready Driver 442.74

Pro grafické karty AMD: Radeon Software Adrenalin 2020 Edition 20.3.1

Potřebuji Bethesda Launcher?

I když si Doom Eternal koupíte na Steamu, budete se muset registrovat do služby vydavatele Bethesda.net, ale není zapotřebí instalovat klient Bethesda Launcher. Při spuštění je třeba zadat jen login a nemusíte tak stahovat dodatečný software. Hra se na pozadí sama spojí s Bethesda.net, aniž by o tom kdovíjak dávala vědět.

Jak dlouhý je Doom Eternal?

Na poměry stříleček je Doom Eternal poměrně rozsáhlou hrou. Pokud budete hodně pospíchat, můžete ho dohrát za nějakých 15 hodin. Ovšem normální hraní si vyžádá spíše 20 hodin. Pakliže pak budete v úrovních opravdu šmejdit a hledat bonusy, zabaví vás hra klidně na 30 hodin. Pochopitelně záleží také na tom, jakou obtížnost zvolíte.

Foto: Doom Eternal

Co je třeba vědět o příběhu?

Pokud vás trápí, že jste nehráli předchozí Doom z roku 2016 a máte za to, že si novinku bez znalosti jeho příběhu neužijete, nemusíte si dělat starosti. Příběh Doom Eternal se dá více než dobře ignorovat. Ale pokud ho budete sledovat, je překvapivě komplexní a napínavý. Obstojí přitom i sám o sobě.

Na jaké platformy Doom Eternal vychází

Hra je k dispozici ve verzích pro PC, Playstation 4, Xbox One a Google Stadia. Výhledově se počítá také s portem pro Nintendo Switch.

Recenze Doom Eternal vyjde na Gamebro.cz v příštích dnech.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 1 Prumer: 5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na