Far Cry New Dawn příjemně navazuje na pátý díl – recenze

Přibližně 17 let uběhlo od událostí z Far Cry 5. Oblast Hope County se po odpálené atomové bombě pomalu dává dohromady, obyvatelé se znovu odvažují vyjít ze svých bunkrů na povrch a země neobvykle barevně kvete. Dokonce lidé ani zvířata netrpí žádnými mutacemi, které by se při podobné výchozí situaci daly očekávat. Vlastně by všechno mohlo být skvělé. Jen kdyby tu nebyla škodící skupina takzvaných Highwaymen pod vedením sester dvojčat Mickey a Lou.

Staré s novým

Far Cry New Dawn je sice marketováno jako samostatná příběhové rozšíření Far Cry 5, ale ku prospěchu mu musíme přiznat, že nebere jen stávající herní princip a nevrhá ho do nových kulis. Hráči předchozího dílu se však  budou do značné míry cítit jako doma a narazí tam či onam na známou tvář nebo povědomé prostředí. Setkáte se například s Nickem Ryem nebo pastorem Jerome, prozkoumáte centrum F.A.N.G nebo malý ostrov, na kterém začal boj proti sektě Eden’s Gate.

Asi nejvýraznější novinkou Far Cry New Dawn je odlehčený RPG systém, v rámci kterého jsou nepřátelé řazeni do čtyř úrovní. V závislosti na úrovni vaší zbraně tak můžete mít větší či menší problémy překonat příslušníky Highwaymanů nebo obyčejná zvířata. Je třeba dodat, že samotný hlavní hrdina po úrovních nepostupuje. Vaše síla je tak spojena výlučně s použitou zbraní. Zatímco vrhač pilových disků pohodlně pošle protivníky úrovně 2 na věčnost, proti nepřátelům na třetím levelu už se nadřete.

Výzvy a expedice

V podobě Prosperity se vrací mimo jiné základna z Far Cry Primal. Zde shromažďujete své spojence a vytváříte nové zbraně, výbušniny nebo vozidla. Kromě toho se tu dozvíte čerstvé informace a cíle misí. Abyste však rozvinuli plný potenciál svého útočiště, musíte nejprve najít pět v herním světě rozmístěných specialistů a přimět je k tomu, aby se k vám připojili.

Kromě příběhových misí se můžete pouštět do výzev ve stylu „zabij 5 nepřátel pomocí brokovnice“, čímž získáte bodíky, jež vám otevřou nové schopnosti jako je zvýšená kapacita munice nebo další sloty pro zbraně. Ačkoliv se dá Far Cry New Dawn dokončit i bez nich, získáte tak zkrátka výhodu. Novým typem misí jsou potom takzvané expedice, jejichž cíle jsou ale bohužel nepříliš nápadité. Odměnou vám každopádně budou materiály pro crafting.

Verdikt

Pokud jste si užívali Far Cry 5, měli byste být spokojeni také s Far Cry New Dawn. Popravdě, při prvním prozkoumávání jeho světa jsem byl okouzlen jeho barevností a různorodostí, prostředím ne nepodobným Mad Maxovi a zároveň starým dobrým pocitem z Far Cry. Ovládání je přesné a radost z přestřelek velká.

Co mi však trochu kalilo pocit radosti, byl nový RPG systém. Příliš nerozumím tomu, proč nyní musí mít nepřátelé a zbraně úrovně. Tedy kromě toho, že autoři chtěli představit nějakou novinku, která by se jim relativně snadno implementovali do osvědčeného modelu. Ačkoliv to není nic dramatického, v průběhu přibližně dvanáctihodinového zážitku narazíte na pár míst, která jsou zbytečně komplikovaná a nutící obstarat si lepší výzbroj. Kolem a kolem si ale užijete zábavných misí, motivujícího rozvoje základny, příběhu se zajímavými zvraty a spousty zbraní a vozidel.

Far Cry New Dawn

7.5

Hodnocení

7.5/10

Klady

  • Barevný otevřený svět
  • Dobrý pocit z akce
  • Různorodé mise

Zápory

  • Zbytečný RPG systém
  • Horší umělá inteligence
  • Nevyužitý potenciál expedic
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 7 Prumer: 3.9]

8
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jirka
Host
jirka

Hrál jsem snad všechny díly A dohrál jsem far cry 1 a far cry 3 mam i far cry s mamutama 😀 4 a i 5 ku. Nic méně všechny rozehraný a nějak mě neláká se k nim vracet. Ale asi to už bude taky věkem. Nevím je mi 27 a popravdě… Na doby kdy jsem nelegálně stahoval hry vzpomínám velmi dobře, teď si je kupuji a ani je častokrát nedohraji. Vlastně si říkám že sem se dostal do fáze kde hry spíše sbírám. 😀 Ale docela se těším na borderlands 3 uvidíme 😀

funboy
Host
funboy

Far Cry 5 byl poslední ze série, kterou jsem koupil a jak jsem řekl tak na tom trvám, pětka byla totál shit a já debil si koupil edici s dlc, které někdo udělal všechna za jedno odpoledne. Takže co čekat od této hovadiny s názvem Far Cry ? já nic, bud se vrátí ke kvalitnímu enginu(který měla nejlepší dvojka) a fyzice, nebo ať jdou do prdele. Reskin textur me fakt nebere.

Kaktus_v_květináči
Host
Kaktus_v_květináči

Nejhorší hráč, jakého si vývojáři mohou přát. Lpění na zbytečnostech, které nikdo nedocenil dokavaď nevyšlo video na YT srovnání FC2 a FC5, nevyhnutelně vede ke zklamání. Pro Vaši informaci, vývojáři stojí při vymýšlení her před těžkým rozhodnutím. A tím je otázka, zdali chtějí hezkou grafiku, kvalitní AI, obrovský svět či propracovaný soubojový systém. Pokud by chtěli dát vše dohromady, hra by měla 1TB a minimální požadavky ekvivalentem čtyřech karet RTX 2080Ti.. Tudíž není možné uspokojit hráče po všech stránkách. Pokud jste hru prošel za 10 hodin, problémem může být nudná hra a nebo hráč, jehož očekávání se neztotožnují s dnešními… Číst vice »

Jirka
Host
Jirka

Dohráno a… taky jsem “skočil na špek” – ta repetitivnost je děs. Na silnicích stále tytéž hlídky – střílíte a padají čisélka. Spawnuji se jakmile odejdete 300m. Dobývání outpostů jen kvůli grindu? Polovinu hry čekáte, kde seženete něco co vám chybí (většinou ethanol). Umělé levelování protivníku je hnus – projedete celou mapu a udolá vás i jediný vlk level III. Dobudete všechny outposty, ale stále máte málo věci, musíte je dobýt podruhé nebo i potřetí!

Martin331
Host
Martin331

Ty posprejované místa a přílišná růžová barva, jak říkáte čísilka zásahů, mnohdy nesmyslny spawny, nutnost re-dobývání outpostů kvůli (jak říkáte správně) ethanolu… to vše hru kazí.
Far Cry je jedno a to samé to je pravda, podle mne 3ka byla nejlepší. Příchodem dalších dílů podle mě hra spadla do tuctovky.

Vojtěch H.
Host
Vojtěch H.

Vždyť je to furt dokola … lidem opravdu stačí málo a hezky se nechají podojit. 🙂

Hulibrk
Host
Hulibrk

Ano, přesně, stejně jak se sérií AC, osobně to vůbec nechápu, bohužel z prodejů to vypadá, že jsme, drahý Vojtěchu, taková slabá menšinka, nebo jen rozmazlení zmrdíci.

Vietrak
Host
Vietrak

Myslim, ze vetsinu kupujicich tvori lehce ovlivnitelne deti. Respektive jejich rodice u kterych, si to dite vyrve. Dospely clovek uz nema na hry tolik casu jako pouhym studiem povinny adolescent. Nedavno jsem se prostrednictvim jedne hry dostal do kontaktu s nactiletym hracem. Jeho nazory na nove vychazejici hry byly uplne scestne, mylne a hloupe. Zkratka reklamou vymasirovany nedospely mozecek. Jsem zvedavy jestli jednou tito jedinci dusevne dospejou nebo z nich nadosmrti zustanou blbci. Obavam se toho druheho.