Far Cry New Dawn slibuje barevnou postapokalypsu s novinkami – preview

Společnost Ubisoft je dobře známá tím, že své série vytěžuje do maxima. V předchozích letech se to týkalo zejména Assassin’s Creed, ale nakonec se to nevyhnulo ani Far Cry. To přitom byla série, jejíž první tři díly vznikaly pozvolna. Poté ale francouzský vydavatel objevil její potenciál cestování po všech možných koutek a pustil se do ní skutečně zevrubně. Far Cry 5 (recenze) přitom navzdory své úspěšnosti vykazovalo už jisté znaky opotřebovanosti a ohranosti. Ubisoft tak na další rok neoznámil rovnou Far Cry 6, ale alespoň spin-off Far Cry New Dawn.

Far Cry New Dawn – veškeré informace

Jak hráči Far Cry 5, kteří bojovali proti machinacím zlovolného spasitele Josepha Seeda, dobře vědí, závěr tohoto příběhu nebyl zrovna happy endem. Ve výsledku mezinárodního konfliktu došlo ke shození atomových bomb na různé země a svět, jak ho známe, v podstatě zanikl. Pokud jde o Hope County, tedy dějiště pátého dílu, zde zemřeli úplně všichni, tedy až na Josepha a hlavního hrdinu, kterého si „otec“ v bunkru zotročil a chce s ním založit novou civilizaci.

Válka o palivo

Ale tak úplně život na zemi a v Montaně jako takové zničen nebyl. To se dozvíte už krátce po začátku Far Cry New Dawn. Po atomové válce přišla nejprve nukleární zima, kdy dramaticky klesly teploty a bouře dokonaly zkázu. V dalších letech se nicméně svět opět trochu zregeneroval, slunko opět vysvitlo a život a příroda si opět našly své místo. Sedm posledních let před začátkem hry se v její historii nazývá jako „super rozkvět“. V roce 2035 tak vstupujete sice do zničeného, ale barvami překypujícího a divokými zvířaty zabydleného světa.

Ve Far Cry New Dawn se vžijete do role pomocníka, který do oblasti přicestuje z jiné části Spojených států amerických, aby zde pomohl vyřešit konflikt mezi různými frakcemi. Jak to tak vypadá, svého hrdinu si na začátku hry opět budete moct vytvořit k obrazu svému. Tradice série Far Cry tomu tak chce, že váš vlak do Montany bude přepaden a vy se ocitnete uprostřed pro vás nebezpečného a cizího světa.

Jak už jsme uvedli, svět Far Cry New Dawn nebude pro hráče Far Cry 5 žádnou neznámou. Jistě, 17 let po apokalypse se mapa dramaticky proměnila, vznikly nová místa, zatímco ta stará zanikla a původní areály vypadají často k nepoznání. Kolem a kolem je to ale stále Hope County a tvůrci si pochopitelně nechtějí nechat ujít příležitost, aby hráčům představili nové verze známých lokalit.

Co jsou vlastně vůbec zač ty frakce, kvůli kterým jsme se v první řadě museli přicestovat? Jednoduše řečeno se přeživší atomového holocaustu dělí do dvou skupin: na jedné straně to jsou původní obyvatelé Hope County, kteří se takřka všichni živí jako zemědělci a říkají si Survivors. Proti nim stojí takzvaní Highwaymen, tedy moderní piráti, kteří táhnou z místa na místo podle motta „žádný zítřek nebude, užívej dneška“. Tento svébytný motorkářský gang vede dvojice sester-dvojčat, které se jmenují Mickey a Lou. Jde o dcery vůdce gangu, kterého společnými silami zabily a převzaly jeho vládu. Tato skupina pochopitelně baží po nejdůležitější surovině, kterým je palivo. Ve světě, kde ještě existují staré stroje, ale nikdo už nestaví nové, existuje tradiční benzín, který však po dlouhém skladování ztrácí svou účinnost, nebo nový standard – etanol, jenž je získáván ze zeleniny.

Takřka vše při starém

Vzhledem k tomu, že jste staří dobráci, postavíte se na stranu Survivors a v průběhu hry se dostanete až do jejich domovské pevnosti Prosperity, jež se brání proti masivním útokům Highwaymens. Na rozdíl od řady jiných míst v USA se totiž jihozápad a tím i Montana navzdory katastrofě drží docela dobře, což znamená, že je tu spousta surovin, které invazory lákají. Ve Far Cry New Dawn se tak budete snažit zajistit Prosperity, k čemuž vám pomůže nacházení a lanaření přeživších, jejichž vědomosti jsou pro obranu důležité. Jak přesně to bude probíhat, zatím není známo. Pravděpodobně ale v rámci pevnosti budete moct budovat nové stavby, což otevře cestu k novým předmětům.

Jednotlivé suroviny budou ve Far Cry New Dawn hrát vůbec velkou roli. Po vzoru Falloutu budete moct rozebrat všechno, co není napevno připevněné. S pomocí železa, šroubků a dalších propriet budete moct pracovat na svém vybavení a sestavovat jedinečné zbraně. Jsou to právě ony, co bude do značné míry v popředí hratelnosti nového dílu. Skvěle vypadá například Saw Launcher, který pálí kotoučové pily a stejně jako další zbraně ho můžete postupem času „individualizovat“.

Přestože se Far Cry New Dawn posunuje lehce směrem k survivalovému pojetí hratelnosti, nemusíte se bát toho, že byste snad museli hledět na dostatek stravy, pití nebo spánku. New Dawn zůstává plnohodnotným zástupcem své série a crafting tak navzdory vylepšením zůstane poměrně jednoduchý.

Hratelnost Far Cry New Dawn by se od předchozích dílů neměla zásadně lišit. Kromě hlavní příběhové linky budete opět hledět na mapu plnou symbolů vyzývajících k aktivitě. Chybět nebudou četné nepřátelské tábory, které můžete vyčistit a obsadit. Tentokrát však s jednou novinkou. Ve chvíli, kdy je obsadíte, zajistíte si jednorázově velkou porci paliva a dalších surovin. Další možností ale je pouze suroviny vykrást a tábor neobsazovat. Tímto způsobem se můžete v jednom táboře obohatit hned několikrát. Připravte se ale na to, že čím častěji tak budete činit, tím silnější bude hlídka při dalším pokusu.

Atraktivní expedice

Na dobývání či kradení naštěstí nebudete sami. Na svou stranu můžete povolat celou řadu pomocníků, ať už lidských nebo zvířecích. Mezi druhými jmenovanými nebude chybět pes Timber ani gigantické a mocné divoké prase jménem Horatio. Lidští pomocníci se pak vyznačují tím, že si s sebou táhnou svůj příběh spojený s vedlejšími misemi. Komu by to bylo málo, může vyrazit bojovat s kamarádem. Stejně jako Far Cry 5 bude možné projít New Dawn kompletně v kooperativním módu.

Novinkou ve Far Cry New Dawn jsou takzvané expedice. V tomto případě jde o malé otevřené světy rozmístěné na různých místech USA. Myšlenka za těmito omezenými výlety spočívá v tom, ukázat hráčům dopady atomových bomb na další části světa. Podíváte se tak do Grand Canyonu, na západní pobřeží nebo do Bayou v Lousianě. Tyto expedice je možné opakovat a měly by mít vždy náhodně generované cíle i rozmístění zajímavých předmětů. Zato však ve hře bude chybět oblíbený arkádový mód, který si získal ve Far Cry 5 značnou oblibu, nebo alespoň samostatný editor úrovní.

Shrnutí

Oznámení nového dílu Far Cry přišlo poměrně překvapivě. Přeci jen se mělo za to, že dá Ubisoft sérii zaslouženou pauzu. Far Cry New Dawn přitom nepřináší tak kreativní zázemí jako Far Cry: Primal – postapokalyptický svět už je vcelku ohraným místem. Na druhé straně je třeba autorům přiznat, že ho chtějí pojmout trochu jinak a veseleji než třeba série Fallout. Jinak se ale nemohu ubránit pocitu, že půjde jen o přebarvené Far Cry 5 a opět se nedočkáme opravdu čerstvé hratelnosti, jakkoliv nové prvky slibují určité zpestření.

Far Cry New Dawn – trailer

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 1 Prumer: 5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

1
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tomáš
Host
Tomáš

To vypadá že se někdo snaží mocně povozit na vlně FORTNITE. Protože takový barevný paskvil, jsem od FarCry ještě neviděl.