Fortnite nejprve zlevnilo mikrotransakce na úkor Applu a Googlu. Oba giganti ho pak vyřadili ze svých obchodů

Foto: Epic Games

Kolem jedné z nejúspěšnějších her současnosti Fortnite se rozhořela opravdová bitva, která je svými rozměry bezprecedentní. Provozovatel hry, společnost Epic Games Store, se totiž rozhodla postavit gigantům v podobě Apple a Google. Jednoduše už nechtěla platit vysoký podíl ze zisku z každé mikrotransakce ve hře.

Vše začalo docela nenápadně včera. Epic Games oznámilo zlevnění mikrotransakcí ve Fortnite až o 20 % prostřednictvím devalvace herní měny. Zkrátka za skutečné peníze nakoupíte více takzvaných V-Bucks. Nabídka začala platit trvale pro PC, Playstation 4, Xbox One, Nintendo Switch a mobilní zařízení. Podmínkou bylo využití nové platební metody Epic Direct Payment. V pozadí se ale ukrývala snaha vyšachovat ze hry Apple a Google, respektive jejich podíly na každém prodeji, které dosahují 30 %.

Apple si to ale nenechal dlouho líbit a po několika hodinách odstranil Fortnite z nabídky svého App Storu. Google následoval jen o málo později a titul deaktivoval ve svém Play Store.

Epic Games na svém blogu upozornil, že jde o přímou reakci firem na snahu obejít jejich platební modely. Apple už tvůrce Fortnite vyzval, aby novou platební metodu odstranili. Epic je nicméně zřejmě odhodlán v boji vytrvat a podal na Apple žalobu za porušování hospodářské soutěže zneužíváním monopolního postavení. Zároveň také spustil kampaň FreeFortnite, a to spolu s vtipným videem, které odkazuje na slavnou reklamu Applu 1984.

Epic Games proti zneužívání moci dominantními distributory her brojilo už dříve, a to ještě předtím, než se mu podařil majstrštyk v podobě Fortnite. Tehdy se šéf studia Tim Sweeney nelichotivě vyjadřoval o Steamu, který si z každého prodeje hry ukrajuje rovněž 30 %. Poté, co vydělal velké peníze právě s pomocí oblíbeného battle royale, rozhodl se vybudovat vlastní obchod Epic Games Store. Ten láká tvůrce her tím, že si pere o poznání nižší podíl z každého prodeje.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 3 Prumer: 3.3]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na