Google se rozhodl změnit způsob hraní her. Jeho nová služba Stadia to může dokázat

Šuškalo se o tom poměrně dlouho a v posledních týdnech se náznaky prohlubovaly. A teď společnost Google na Game Developers Conference v San Franciscu konečně odhalila to, jak si představuje budoucnost hraní a jak k tomu sama přispěje. Stadia, jak se nový způsob hraní jmenuje, si okamžitě získal obrovskou pozornost.

Stadia v zásadě není ničím jiným než streamovací sítí, která má umožnit hraní bez downloadů, nahrávacích obrazovek a instalací. Má být kompatibilní takřka s každým moderním zařízením a kromě hráčů osloví také vývojáře a streamery.

Nejde o konzoli

Vyhledávací gigant si přitom vystačí bez jakékoliv hardwarové konzole. Vše, co je zapotřebí, má drtivá většina lidí už doma. Stačí totiž pouhý prohlížeč Google Chrome, který můžete spustit buď na počítači či notebooku, ale také na mobilním zařízení, případně televizi prostřednictvím Chromecastu.

Aby Google zajistil, že Stadia a s ní spojený obří přenos dat probíhal bezproblémově a takřka bez latence, využije společnost svou světovou serverovou infrastrukturu, která nemá konkurenci.

Dosud to přitom byla právě latence, která většině poskytovatelů zabránila tuto myšlenku, která se v době streamování hudby a filmů doslova nabízí, realizovat. Ačkoliv Google zatím neposkytl žádná data, je jasné, že pokud má tento úkol někdo zvládnout, je to právě tento internetový obr.

Výkonnější než PS 4 Pro a Xbox One X dohromady

Google na Stadii pracuje spolu se společností AMD, která pro streamovací síť vyvíjí speciální grafickou jednotku. Každá takzvaná instance bude obsahovat hardware od AMD a nabídne výkon o hodnotě 10,7 teraflopů. Pro srovnání: Playstation 4 Pro se dostane na 4,2 teraflopy a Xbox One X se může pochlubit 6 teraflopy. Vypadá to tedy, že se Stadia bude moct měřit i s příští generací těchto konzolí.

Google dosud neuvedl informace k platebnímu modelu, ovšem s velkou pravděpodobností půjde o nějakou formu předplatného. Vzhledem k zákonitostem herního trhu ale může být docela komplikované. Určité náznaky pak společnost poskytla, když hovořila o jednotlivých instancích Stadie, což naznačuje, že by si hráč mohl mít možnost pronajmout jednu, ale pro skvělý zážitek třeba i více najednou.

Vlastní ovladač

Přestože pro využití Stadie nebude nutné přikupovat žádný kus hardware, v čemž spočívá největší krása této technologie, Google přeci jen v souvislosti s ní kousek hardware představil. Je jím ovladač, takzvaný Stadia Controller. Pro hraní nutný nebude, ale nabídne zajímavé funkce, například tlačítko pro přímý streaming na Youtube, případně využít asistenta pro řešení náročné pasáže ve hře.

Kdy se Stadia spustí?

Společnost Google chce svou novinku spustit ještě letos. Jistotu mají Spojené státy americké, Kanada a Velká Británie, které by v první fázi měly doplnit ještě další evropské země. Je přitom spíše nepravděpodobné, že se Česká republika ocitne v první vlně.

Stadia – představení

https://www.youtube.com/watch?v=HikAuH40fHc

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na