Hodnota CD Projektu stoupla za deset let o 21 000 %

Zakladatelé polské společnosti CD Projekt se v těchto dnech mohou otočit za velmi úspěšným desetiletím. Podle zprávy agentury Bloomberg jsou právě autoři série Zaklínač a chystaného Cyberpunku 2077 jednou z nejúspěšnějších veřejně obchodovaných společností poslední dekády. Hodnota CD Projektu totiž stoupla o neuvěřitelných 21 000 %. Žádné jiné firmě, která je součástí indexu Stoxx Europe 600, se něco takového nepovedlo.

Aktuální hodnota firmy činí 7 miliard dolarů, tedy přibližně 161 miliard českých korun. CD Projekt tak má přibližně stejnou hodnotu jako francouzský Ubisoft. Jenže považte – Poláci vydali poslední velkou hru v roce 2015, zatímco Ubisoft jich každoročně vydává několik.

Zasaďme to ale do oblíbené hříčky. Pokud byste před deseti lety do CD Projektu investovali 1000 Kč, dostali byste za svůj podíl nyní 210 000 Kč.

Největším úspěchem v historii CD Projektu bylo jednoznačně vydání Zaklínače 3, který se stal komerčně extrémně úspěšnou hrou. Od svého vydání se konstantně prodává a přináší do firemní kasy potřebné prostředky. Nyní o něj vlivem nového seriálu opět razantně vzrostl zájem.

Spekulace, která nemusí vyjít

Aktuálně velmi vysoká hodnota firmy je přesto dána do značné míry spekulací a neodpovídá finančním výsledkům. Investoři totiž spoléhají na velkolepý úspěch Cyberpunku 2077, který vyjde 16. dubna 2020. Tento titul už je ve vývoji mnoho let a hráči do něj vkládají velká očekávání.

CD Projekt už je nicméně natolik velkou firmou, že nemůže sázet svou budoucnost na jediný titul. Již dříve jeho šéfové naznačovali, že mají rozpracováno více projektů. Ten další by se mohl točit opět kolem Zaklínače, protože se před pár dny podařilo uzavřít novou smlouvu s autorem předlohy, Andrzejem Sapkowským.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 10 Prumer: 4.2]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

1
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petr
Host
Petr

Když vydávají hry jako zaklínač 3 tak se ani nedivím.