Tvůrci herní série Zaklínač podepsali novou smlouvu s autorem předlohy. Pokračování je tak pravděpodobné

Foto: Zaklínač 3

Historie kolem Zaklínače, který je nyní opět v kurzu díky novému seriálu od Neflixu, je plná kuriozit. Jednou z těch největších je první smlouva mezi vývojářským studiem CD Projekt RED a autorem románové předlohy, Andrzejem Sapkowským. Ten před přibližně patnácti lety odmítl podíl z budoucích zisků hry (respektive série) a dal přednost pevné, dopředu vyplacené částce, která nebyla nikterak vysoká, protože šance celého projektu byly ve hvězdách.

Když v roce 2007 vyšel první díl Zaklínače, mohl už Sapkowski tušit, že odmítnutím procentuálního podílu neudělal nejlépe. Po vydání dvojky to bylo v podstatě jasné a dosud poslední, třetí díl, mohl klidně způsobit, že si slavný polský spisovatel začal vzteky trhat vlasy na hlavě. Zaklínač 3: Divoký hon totiž prodal celosvětově více než 20 milionů kopií.

Sapkowski se nesmířil se smluvní platbou

Asi i to bylo důvodem, že Sapwkoswki neudržel nervy na uzdě a v roce 2018 CD Projekt prostřednictvím svého právního zástupce požádal o další kompenzaci ve výši 60 milionů zlotých (přibližně 360 milionů korun), na kterou však neměl smluvní nárok. Přesto mu společnost – pravděpodobně v rámci uchování dobrých vztahů – vyšla vstříc a došlo k narovnání vztahů za nezveřejněnou sumu.

Tip na článek:  Andrzej Sapkowski je nevděčný trotl, když chce za Zaklínače víc peněz, tvrdí spisovatel Gluchovskij

To bylo základem pro uzavření nové smlouvy, kterou nyní CD Projekt Red oznámil. “Vždy jsme obdivovali práci pana Andrzeje Sapkowského, která byla velkou inspirací našeho týmu.” uvedl šéf CD projektu Adam Kicinski. “Věřím, že dnešek odstartuje novou fázi našeho vztahu.

Co přesně je předmětem smlouvy, nebylo oznámeno. CD Projekt však udržel práva na využívání značky Zaklínač (The Witcher) ve “videohrách, komiksech, stolních hrách a merchandisingu”.

Další díl Zaklínače je prakticky nevyhnutelný

Z tiskové zprávy je stále patrná zvláštní oddálenost CD Projektu a autora předlohy, který se o hry, jež podle jeho díla vznikaly, nikdy nezajímal. Tedy dokud nezjistil, jak moc výdělečné ve skutečnosti jsou. Mezi řádky je patrné, že především došlo k definitivnímu urovnání vztahů, jejichž rozháranost předtím mohla CD Projektu bránit v práci. Je také velmi pravděpodobné, že se studio k Zaklínačovi vrátí. Obzvlášť teď, když stejnojmenný seriál začal slavit úspěchy a popularitu značky tak ještě navýší.

Tip na článek:  Scénárista naznačil příběh Zaklínače 4. Souvisí s tetováním Ciri
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 17 Prumer: 4.1]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

1
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petr
Host
Petr

Na novou hru o zaklínači se těším pokud to bude kvalitou jako trojka tak super.