Sapkowski získal za herního Zaklínače dodatečně více peněz. Požadoval 360 milionů

Foto: Zaklínač 3

Andrzej Sapkowski kdysi prodal CD Projektu práva na využití jeho románové ságy Zaklínač za 200 tisíc korun, protože nevěřil tomu, že by hra mohla být úspěšná a přinést mu více v nabízeném procentuálním vyjádření. O mnoho let později se ozval s tím, že za jeho podíl na úspěchu herní série The Witcher by si představoval částku vyšší – přibližně 360 milionů korun.

Sapkowski začal sumu požadovat v říjnu loňského roku a odvolával se přitom na speciální ustanovení polského zákona, ve kterém je uvedeno, že majitel duševního vlastnictví má právo zpětně požadovat vyšší částku za předpokladu, že původní prodejní cena neodpovídá užitku kupujícího. A ten byl skutečně značný. Hry na motivy Zaklínače vydělaly v přepočtu miliardy korun. Přesto však mnozí tento krok autora nedokázali pochopit a kritizovali ho za chamtivost. Bylo navíc velmi diskutabilní, zda se Sapowskému podaří nároky vymoci.

Nakonec byl alespoň částečně úspěšný. Jak nyní CD Projekt oznámil, s autorem se vyrovnal. Neposkytl mu sice požadovaných 360 milionů korun, nýbrž nižší sumu, ale zcela jistě šlo o výrazně větší částku, než kolik inkasoval před lety. Přesnou sumu ani jedna ze stran nezveřejnila.

Zároveň je třeba si uvědomit, že to byl s velkou pravděpodobností úspěch her, co přimělo internetový gigant Netflix, aby se pustil do seriálové podoby této oblíbené fantasy ságy. A zde se dá předpokládat, že si Sapkowski už na začátku řekl o citelně vyšší licenční poplatek.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 5 Prumer: 3.8]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

5
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
funboy
Host
funboy

Sapkowski postupoval dobře, fandím mu. Red Projekt uspěl díky němu, nikoliv naopak, to mějte na paměti.

Nemesis
Host
Nemesis

Ty jsi taky takový malý parazit, což? Red projekt uspěl díky svojí špičkové práci, Witcher I a II byli založené na práci Sapwkovske ku*vy a uspěch nic moc, až provedení III bylo plošný hit. Doufám že zhnije, stejně jako ty.

serepes
Host
serepes

spolu s Terry Prachettem patřil k my velkym oblibencum ted se nicmě zachoval jako většina postav z jeho světa

Skalgrin
Host
Skalgrin

Sapkowski se zachoval (velmi) nerozumně před lety při původním prodeji práv (on sám tehdy univerzum Zaklínače moc v oblibě neměl). V současnosti postupoval dle platného zákona. Je běžnou praxí si v zažádat o vyšší částku (často neúměrně) a obě strany se pak shodnou na kompromisním vyrovnání. Pokud vím, samotní vývojáři se nechali slyšet, že podobný krok čekali a udivilo je, jak dlouho to panu Sapkowskému trvalo – tzn byli si vědomi že práva pořídili pod cenou a vzhledem k platnému zákoníku očekávali férové vyrovnání. Hypotézou je, že pan Sapkowski si úspěch herní franšízy něuvědomil do chvíle, kdy za ním přišel… Číst vice »

SttX
Host
SttX

Ale taky by se nemělo zapomínat, že procentuální vyrovnání mu bylo nabídnuto již po relativním úspěchu Zaklínače I a poté mám pocit ještě jednou v době vydání Zaklínače II… V obou případech je poslal do háje…