Kolaps Venezuely. Lidé přešli na virtuální měnu hry v internetovém prohlížeči

Venezuelská měna bolívar je aktuálně sužována hyperinflací, což vedlo k jejímu masivnímu znehodnocení. Lidé už se na ní absolutně nemohou spolehnout, a tak stále více obracejí svou pozornost k nejrůznějším virtuálním měnám. Nejoblíbenější jsou z tohoto pohledu různé hry v internetovém prohlížeči, například německá Tibia z roku 1997, která už je ve světě dávno zapomenutá, ale v Jižní Americe stále velmi oblíbená.

Namísto toho, aby se Venezuelané spolehli na své výplaty, raději se věnují “farmaření” herního zlata v oblíbených hrách. Představte si přeplněné internetové kavárny, ve kterých rodiny tráví až 11 hodin denně plněním úkolů, zabíjením monster a vývojem vlastních charakterů. Ty pak mohou prodat za americké dolary nebo bitcoiny.

Dlouhodobě to nepomůže

Obchoduje se ale i se samotnými virtuálními měnami, které jsou mnohem spolehlivější než státní bolívar. Ve Venezuele se etablovaly celé start-upy, které ve velkém na burzách jako je třeba Mercadolibre.com prodávají mince a zlato ze hry Tibia. Většina lidí, kteří se této činnosti věnují, si takto vydělá jen pár dolarů denně, ale i to je více, než kdyby chodili do jiné práce. Inflace se tak svým způsobem přelévá i do hry, protože se jí věnuje stále více hráčů s cílem vydělat co možná nejvíc virtuální měny. Její hodnota pak také klesá.

Tato aktivita krátkodobě pomáhá lidem, které sužuje ekonomický kolaps země, v dlouhodobém hledisku ale Venezuele dále škodí. Směna virtuálního jmění za skutečné peníze se totiž v podstatě rovná tištění peněz, které provádí centrální vláda, a celkovou situaci tak jenom zhoršuje.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na