LawBreakers – recenze

Představte si trh s multiplayerovými akcemi jako pomyslný milionový koláč. Je tak lákavý, že si z něj každý chce ukrojit aspoň malý kousek. U stolu je ale tolik strávníků, že zdaleka ne všem se to povede. Zdálo se, že slavný vývojář Cliff “CliffyB” Bleszinski bude mít dostatečně ostré lokty, aby si kus ukrojil. Nyní to ale vypadá, že ho k němu konkurence v čele s Overwatch a Quake Champions ani nepustí.

Jak se ukázalo, vydání novinky LawBreakers skončilo katastrofálně.

V LawBreakers si zahrajete výhradně partie pěti proti pěti, jako v žánru MOBA. Možnost hrát sólově zcela chybí a po nějaké příběhové lince také žádná stopa. Zvolit si můžete jednoho z osmnácti bojovníků, kteří se dělí do devíti tříd. Dva zástupci každé třídy se od sebe liší pouze vzezřením, pohlavím a příslušností k frakci. Mluvit v případě postav o hrdinech nebo dokonce charakterech bohužel nelze. Oproti špičkovému castingu Overwatch, ale i proti pestře působící skupině z Battlebornu, působí borci z LawBreakers nudně, jednotvárně, zkrátka papundeklově.

Na pohled nudné

V tomto podání se dobře hodí do do všeobecného designu hry, který svými generickými sci-fi prvky tvoří rychle zapomenutelnou šedavou kaši. Aktuálně osm map se zónami s nízkou gravitací mi v paměti zrovna neutkvělo – všechny vypadají tak nějak stejně. Velké paralely najdete i v pěti herních módech. Proti dvěma variacím Dominace s cílovými body, které je třeba kontrolovat, stojí dva módy, ve kterých je třeba přenést baterii nebo vysílač ze středu mapy do vlastního tábora a tam nějaký čas bránit.

Jedinou světlou výjimkou je takzvaný bleskový fotbal, při kterém je třeba do nepřátelského tábora donést míč a vsítit s ním branku. Přihrávky nejsou dovoleny, a když nosič míče zemře, míč padá na zem, kde vydrží nějakou dobu, než se teleportuje zpět na své původní místo. Zní to zábavně a někdy to opravdu zábavné je. Většinou vás však čeká hodně hektický a především neskutečně rychlý zážitek. Mapy jsou bez výjimky dost malé a postavy nadprůměrně rychlé. Od převzetí míče po branku vás dělí obvykle jen pár vteřin.

S tím se pojí docela vážný problém LawBreakers – hra je nevyvážená. Nejrychlejší, částečně poletující postavy, mají v této hektické akci velkou výhodu oproti těm pomalejším. Je to dáno tím, že oproti tankům nejsou o mnoho slabší. Všechny postavy mají dost vysoký TTK (time to kill, tedy čas potřebný k zabití při soustavné palbě). To vše v partiích 5vs5 eliminuje nutnost týmové práce a skutečně – taktického přístupu se tu příliš nedočkáte. Většina hráčů jede na vlastní triko.

Po technické stránce dělají LawBreakers dobrý dojem. Hru jsem testoval na dvou sestavách, jedné starší, druhé novější, a na obou nebyl problém rozběhnout ji v Utra nastavení a neklesnout přitom pod 60 fps. Navzdory absenci dedikovaných serverů nejsou problémy ani se spojením. Od kliknutí na matchmaking a samotné hry málokdy uplyne více než minuta. To je paradoxně pravděpodobně výhoda velmi špatného startu hry. Naopak naštve, že možné zvolit herní mód. Budete zkrátka vhozeni do některé z pěti variant. Zřejmě proto, aby se ještě více netříštila již tak malá komunita. LawBreakers při současných číslech bohužel hrozí, že se zanedlouho nesejde dost hráčů.

Zkuste to jako Free2Play

Lawbreakers stojí 29,99 EUR, což zdánlivě není mnoho, ale jak se zdá, za průměrnou multiplayerovou akci je to momentálně příliš na to, aby si získala signifikantní publikum. Od začátku nechybí in-game obchod, ve kterém naštěstí nelze kupovat věci relevantní pro hratelnost, ale pouze kosmetické prvky. S každým postupem na novou úroveň získáte lootbox, který obsahuje čtyři předměty v pěti stupních jedinečnosti. Co přesně získáte, závisí na náhodě. V případě zájmu si můžete koupit lootboxy za skutečné peníze – 50 kusů stojí 39,99 EUR.

Lze si jen obtížně představit, že by LawBreakers v současné podobě přilákali více hráčů. Tvůrci se musí pokusit se hrou něco udělat. Mohou zapracovat na vyvážení, ale obávám se, že ani to – vzhledem k přílišné generičnosti a zaměnitelnosti hry – nepomůže. Nejspíš to dopadne tak, že hra přejde zcela na Free2Play model a bude se snažit zachránit co se dá. Ohrožením pro úspěšnější konkurenci už ale nebude.


Vychází na: PC (testováno), PS4


Lawbreakers – trailer

https://www.youtube.com/watch?v=uFCLYEeKsVc

LawBreakers

0

Klady

  • vysoké tempo
  • hrátky s gravitací

Zápory

  • nevyvážené třídy postav
  • nemožnost vybrat mód
  • chybí deathmatch a capture the flag
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na