Naštvaní hráči zvítězili. Z Doom Eternal zmizí nenáviděná ochrana Denuvo

Foto: Doom Eternal

Velkým tématem minulého týdne byl na první pohled nenápadný update pro dosud největší herní hit tohoto roku – Doom Eternal. Kromě řady vylepšení a prvků ale přinesl i něco z hlediska hráčů dosti negativního. Do hry totiž implementoval kontroverzní a mnohými nenáviděnou ochranu Denuvo proti cheaterům.

Vlna kritiky ze strany hráčské komunity na sebe nenechala dlouho čekat. Kromě toho, že vše od Denuva je přijímáno problematicky, se navíc ve hře objevily nové problémy, které kazily zážitek. Vývojářské studio id Software se nějakou dobu snažilo odolávat, ale nakonec kapitulovalo a přislíbilo neoblíbený systém z Doom Eternal v dohledné době odstranit.

Hráči si v důsledku nového updatu stěžovali na hojný výskyt modrých chybových obrazovek či snížený výkon hry (málo fps, sekání, dlouhé nahrávací časy). Kromě toho hra přestala fungovat na operačním systému Linux a problémy hlásili někteří hráči i ve Windows. To vše vedlo k tomu, že v průběhu minulých dní se na Steamu v rámci takzvaného “review bombingu” nahromadilo 7000 negativních recenzí hry. Ty se přitom netýkají kvalit samotného produktu, ale právě problémů způsobených updatem.

Čtěte také: Recenze DOOM Eternal – lepší, delší a krvavější než kdy předtím

Navzdory našim nejlepším úmyslům nám daly ohlasy hráčů jasně na srozuměnou, že budeme naše rozhodnutí integrovat anti-cheatovací program přehodnotit. V příštím updatu bude tato technologie ze hry odstraněna,” uvedl výkonný producent hry Marty Stratton.

Chyby nemá na svědomí Denuvo

To ale v žádném případě neznamená, že by se multiplayerový mód stal rázem rájem pro cheatery. Podle Strattona pracují vývojáři na nové ochraně, která má být integrována ve vhodný okamžik, například spolu s žebříčky, případně soutěžním módem.

Stratton nicméně uvedl jednu zajímavou věc. “Bohužel mají mnozí problémy s výkonem a stabilitou, které vzniky v důsledku instalace Updatu 1, který je s anti-cheatovacím řešením spojený. Tyto problémy ale nesouvisí.” Jednoduše řečeno: problém je pravděpodobně v něčem jiném, ale hromosvodem kritiky se stalo právě Denuvo.

Je otázkou, zda Doom Eternal takovou ochranu skutečně potřeboval. Na rozdíl od jiných oblíbených akcí jde totiž primárně o singleplayerový zážitek. S tvorbou klasických multiplayerových módů se autoři vůbec nezatěžovali a coby bonus do hry přidali pouze asymetrický multiplayer pro ukrácení dlouhé chvíle.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na