Prodej her v Česku není příliš výnosný byznys. Druhý největší obchod zaznamenal za loňský rok zisk 124 tisíc korun

Pokud byste náhodou koketovali s myšlenkou založit si vlastní obchod s hrami, raději si to alespoň dvakrát dobře rozmyslete. Jak se totiž ukazuje, podnikat v této branži v této konkrétní době není zase tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Druhý největší prodejce her v České republice, společnost Xzone s.r.o., zaznamenala v loňském roce tržby ve výši 110 milionů korun, jak vyplývá z účetní závěrky zveřejněné na portálu Justice. To na první pohled není špatné. Ovšem samotný zisk, tedy to, co podnikatele ve výsledku zajímá nejvíce, činil pouhých 124 tisíc korun. Na jednu stranu je samozřejmě úspěch, když podnikání v daném roce neskončí ztrátou, ale přeci jen – optimální ziskovost se u zdravých firem pohybuje kolem 10 % obratu. V případě Xzone by tak zisk v ideálním případě měl činit 11 milionů korun. Do hry samozřejmě může vstupovat i snaha o daňovou optimalizaci, kdy je teoreticky výhodné držet zisk nízko a prostředky odčerpávat jinými kanály.

Proti prodejcům klasických fyzických kopií her dnes hraje stále sílící digitální distribuce, které se kamenné obchody a eshopy snaží čelit důrazem na doplňkový prodej, například merchendisingu, případně tím, že ke hrám připojují různé bonusy. Xzone také vlastní dva internetové herní magazíny – Hrej a Zing, čímž optimalizuje náklady na svůj marketing. Trend je ale neúprosný a podíl digitální distribuce se každým rokem zvyšuje, navíc se začíná projevovat také na konzolích. Přitom to byly dlouhou dobu právě prodeje konzolových her, co tradiční prodejce drželo nad vodou.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 1 Prumer: 5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

14
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jakub
Host
jakub

Myslím, že to je tím, že hry jsou dražší a dražší a kvalita her je nízká. Udělaj hru poloviční a pak vám hru prodají ještě s DLC. Druhá věc je kupuju hry přes STEAM a mám možnost hru vrátit. Dneska se vyplatí hru koupit ve slevě.

Milan
Host
Milan

Než si hru koupit, to si ji radši stáhnu. Mám to zadarmo a stejně časem většinu her mně přestane bavit, protože už to není to, co to bývalo.

divi
Host
divi

bože ty jsi socka a trapák… to fakt není možné

Tom
Host
Tom

Looooooool 😀 😀 😀

Hans
Host
Hans

Zbytek šlo na jiný účet

ApolloFX
Host
ApolloFX

reknu jen jedno ….. Steam

zog
Host
zog

Zcela nic neříkající číslo.

Jajajo
Host
Jajajo

Boooze to je zase slint! To opravdu myslíte vazne?

Jaj
Host
Jaj

Co je to za hru na obrázku ?

Tevv
Host
Tevv

Kingdom come

Lunaxx
Host
Lunaxx

Vyborna zprava pro konkurenci 🙂 Vubec nevime jak firma hospodari, ale je idealni kdyz je na konci zuctovani prebytek 0, protoze maji vydelat lidi ve firme, ne firma. Dokud tedy nevidime do ucetnictni kolik vydelali celkem a kolik utratili a na co, je tato zprava nicnerikajici zed textu.

Jack
Host
Jack

Jestli to nebude tím že hra na x zone stojí v průměru o sto korun více než kdekoli jinde.

pidalin
Host
pidalin

Tim ziskem myslej přímo to co jde majiteli do kapsy? To je míň než minimální mzda, proč se na to nevykašlou?

Majk
Host
Majk

Možná proto, že pan majitel je přímo ve firmě a své peníze dostává na výplatě?