Pure Farming 2018 se povedl a po herní stránce překonává konkurenci – recenze

Bylo jen otázkou času, kdy Farming Simulator dostane vážně míněnou konkurenci. Tento německý počin se totiž stal nečekaným hitem, který prodává miliony kopií po celém světě a kancléřce Angele Merkelové byl představen jako výkvět německé herní produkce, takže si ho sama chvíli zahrála. Na trhu je zcela jistě prostor pro další zemědělský simulátor a šance se tentokrát chopili vývojáři z další agrárně silné země – Polska. Pure Farming 2018 od vývojářského studia Ice Flames toho sliboval spoustu a v recenzi se podíváme na to, jak se mu to vše podařilo splnit.

Na začátku je třeba si vytvořit vlastního farmáře, což spočívá pouze ve volbě barvy pleti a oblečení. Následuje pravděpodobně nejdelší tutoriál na světě. Zábavná kampaň, ve které jde o dědictví zemědělské usedlosti, funguje coby začátečnický kurz pro farmáře. Tam, kde ve Farming Simulatoru hráči z města tápou a pracně se učí, co to vlastně starost o farmu znamená, je Pure Farming 2018 skutečně přístupný a vedoucí hráče za ručičku. Nejde jistě o jedinou přednost hry oproti konkurenci, trochu překvapivě je ale tou největší.

Pure Farming 2018 vám umožní farmařit po celém světě

Skutečnost, že je příjemný nástup do hry největší devizou Pure Farming 2018, je překvapivá především z toho důvodu, že tvůrci předem lákaly na jiné přednosti. Především lokality umístěné v pěti odlišných zemích s typickými úkoly, exotickými zemědělskými stroji a plodinami. V Kolumbii se nebudete věnovat pouze kávě, ale také kanabisu, a pokud budete chtít své pole působnosti rozšířit, můžete se vrhnout třeba do Itálie nebo Japonska, kde na vás čekají další specifické výzvy. Jednotlivé pobočky propojíte pomocí logistických center a můžete dokonce převážet stroje a příslušenství.

Kampaň Pure Farming 2018 nabízí logicky jen velmi rámcovitý příběh, který v podobně laděném titulu stejně nikdo příliš neočekává, a soustředí se na různorodost, což se jí docela daří. Obhospodařujete pole, chováte dobytek, zřizujete solární a větrné elektrárny šetrné k životnímu prostředí, staráte se o skleníky a plantáže a přitom všem si užíváte zemědělského porna v podobě monstrózních mašin, o něž postupně rozšiřujete svůj vozový park. Jedinou vadou na kráse příběhového módu, který zahrnuje také zkušenostní systém včetně postupu na další úrovně, je fakt, že se týká pouze americké Montany. Ta je se svými 25 kilometry čtverečními zároveň největší herní lokalitou. Za trochu neférový krok považuji oddělení lokality Německa z hlavní hry do samostatného přídavku. Ten dostanou zdarma ti hráči, kteří si Pure Farming 2018 předobjednali. Ostatní musí zaplatit 5,99 euro, tedy přibližně 150 Kč, navrch.

Na hře je bohužel docela vidět, že autoři chtějí v této strategii pokračovat. Rozsah Pure Farming 2018 je totiž oproti Farming Simulatoru 17 určitým zklamáním. Nabízí dvanáct traktorů, osm kombajnů, 16, přívěsů a po dvou autech a kamionech. V tomto ohledu se dalo určitě přidat. Studio Ice Flames už teď slibuje další obsahové přídavky. Nelze se však ubránit dojmu, že hlavní hru z toho důvodu poněkud osekali, aby následně mohli náruživým virtuálním zemědělcům prodávat další stroje. Zpravidla jde totiž o příležitostné hráče, kteří jsou za svůj oblíbený titul utrácet více.

Záchrana úrody z hořícího lesa

Farmářská činnost je pořádná řehole a až potom trochu zábava. To vám dá pocítit i Pure Farming 2018 a těžko mu vyčítat, že počáteční obdělávání políček trvá desítky minut, což čítá i dotankování strojů a podobné nutnosti. Jakmile se vám však začne trochu dařit, můžete přibrat do stavu zaměstnance, kteří za vás to nejhorší oddřou. Potěší také možnost připojit do hry libovolné webové rádio, což často monotónní práci za volantem traktoru osvěží.

Ovládání Pure Farming 2018 funguje docela dobře na klávesnici a myši, tedy pokud pomineme poněkud zvláštní fyziku strojů, která nepůsobí úplně autenticky. Hra podporuje také gamepady a volanty, ale v diskuzních fórech se množí hlasy, že přimět tyto ovladače ke správné spolupráci je poměrně obtížné. Tvůrci prý už ale pracují na nápravě. Příjemnou funkcí je použití dronu, kterým získáte přehled ze vzduchu a přitom  můžete nakupovat nová pole, stavět nemovitosti apod.

Vedle povedené kampaně fungující coby velký tutoriál a volné hry, která je hlavním lákadlem pro všechny amatérské zemědělce, protože se v ní mohou vyřádit podle libosti, nabízí Pure Farming 2018 ještě třetí mód a tím je dvacítka výzev spočívajících v nejrůznějších záchranách. Například v Kolumbii budete muset zachránit úrodu z hořícího lesa.

Po grafické stránce zaujmou především hezky vymodelované stroje a atmosférické efekty světel, stínů, případně špíny. Naopak kulisy na horizontu příliš detailů nepobraly a svou neostrostí působí jako by je někdo vyfotil přes akvárium. Lidé, kterých je v Pure Farming 2018 obecně velmi málo, se pohybují tak trochu jako zombíci a celkově vypadá herní prostředí sterilně – trochu jako po apokalypse.

Verdikt

Přesto všechno působí Pure Farming 2018 moderněji než konkurenční Farming Simulator 17. Také po herní stránce se mi zdá vyzrálejší a lépe fungující, což se možná tak úplně nečekalo. Z toho vyplývá také to, že úspěch zemědělského prvotiny nebyl dán ani tak kdovíjakými kvalitami hry, ale především tím, že našel díru na trhu. Poláci ke své práci přistoupili zodpovědně a zejména přístupnost pro nováčky je velkým tahákem hry. Za poměrně významné mínus naopak považuji omezený rozsah hry, který počítá s připlácením za pravidelně vydávané přídavky. Pure Farming 2018 se ale strefil do příhodného období, kdy je Farming Simulator 17 už nějakou dobu na trhu a není tak lákavý a Farming Simulator 19 vyjde až na podzim tohoto roku, takže má čas a prostor zaujmout milovníky tohoto typu her.

Pure Farming 2018 vychází na PC (testováno), Playstation 4 a Xbox One.

Pure Farming 2018 – trailer

 

Pure Farming 2018

0

Klady

  • Čtyři odlišné lokality
  • Hra je velmi přístupná a vše naučí

Zápory

  • Omezený rozsah hry
  • Za Německo se od začátku připlácí
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Redaktor a hlavní recenzent serveru Gamebro.cz. Jinak vášnivý sběratel starých herních konzolí a her.

1
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
be-da
Host
be-da

Farming simulator je ze Švýcarska.

GIANTS Software GmbH
Rütistrasse 18, 8952 Schlieren (Zurich), Switzerland