Recenze Call of Duty: Modern Warfare 3 – svět opět potřebuje zachránit

Foto: Activision

Svět je opět na pokraji další světové války a jen tým složený ze členů speciálních jednotek z celého světa může tuto hrozbu odvrátit a zastavit staronového záporáka Makarova. Alespoň, co se týče příběhové složky, ale samozřejmě nechybí ani stovky hodin v multiplayeru, nový mód DMZ, nebo návrat zombíků ve velkém stylu.

Po pár desítkách hodin v multiplayeru, zombie módu a samozřejmě dohrání kampaně vám přinášíme náš pohled na další díl ze slavné série Call of Duty, který navazuje na předchozí díl z loňského roku. Aktuální díl má nestarosti studio Sledgehammer Games, které předtím dělalo hůře přijatý díl Vanguard. Oproti předchozímu dílu MW II, které dělalo studio Infinity Ward, které bylo přijato velmi kladně.

Foto: Gamebro

Osobně mě Vanguard velmi bavil a díky němu jsem se opět vrátil k sérii a odehrál i zpětně předchozí dva díly, které jsem již vynechal. Původně to vypadalo, že letos žádný nový díl ze série nevyjde, pak přišli spekulace, že Activision vydají jen rozšíření pro předchozí díl, aby další díl ze série mohl nabídnout výraznější změnu.

Nakonec z toho všeho vyšlo pokračování Modern Warfare. Proto se začali šířit spekulace, že hra měla být původně jen rozšíření, ale vydavatel chtěl vydělat plnou částku, tak z toho nakonec udělali samostatný díl. I když tohle vývojáři rozporovali, tak je trošku zarážející, že se po aktivování kódu pro MW III se hra spojila s předchozím dílem. Což byl první náznak, že tady něco úplně nehraje, ale to není důvodem hru hned zatracovat.

Cesta za zastavením největšího záporáka všech dob

Call of Duty většinou nabízelo velmi intenzivní, ale také velmi krátkou kampaň pro jednoho hráče, což mi vždy trošku vadilo, jako hráči převážně singleplayerových her. Ale délka kampaně u aktuálního dílu je až přehnaně krátká a pokud bych vůbec nehrál multiplayer, tak bych i zvažoval, jestli kvůli kampani si hru kupovat i s výraznou slevou.

Foto: Gamebro

Herní doba je okolo čtyř hodin a přes tuto hranici se hráč dostane asi jen, když hraje hru na nejtěžší obtížnost a otevřené mise hrajete vícekrát dokola. Kromě klasických dynamických misí, jak je známe jsou zde mise, kde máme otevřenou oblast s několika úkoly jako umístit GPS lokátor, něco najít, nebo zničit.

Akorát tyto mise neobsahují žádné checkpointy, takže když vás nepřítel udolá jedete znova od začátku. Sice by mohli být tyto mise příjemným zpříjemněním, kdyby celková kampaň byla delší, a hlavně kdyby se tyto mise až příliš nepodobaly multiplayerovému módu a Warzonu. Kvůli tomu nepůsobí kampaň přiliž dobře, což je veliká škoda, jelikož příběhový základ je kvalitní.

Foto: Gamebro

Navazuje na konec druhé dílu, akorát vše začne útěkem Makarova z Gulagu, o čemž se dozví celý tým z předchozích Modern Warfare a kapitán Price, Soap, Ghost a další jdou opět do akce. Na Makarova čeká opět jeho oddaná armáda vojáků a jeho první cíl je opět Urzikstan a Americké rakety, které se nachází na území tohoto fiktivního státu.

Kampaň má své světlé momenty a je velká škoda, že není více rozvleklá a hlavně delší. Nemohu říct, že bych se při hraní nudil, nebo by mě nebavila. Osobně jsem si kampaň užil podobně jako u předchozích dílů, ale je tu trošku pachuť, že to nějak není všechno.

Klasika, která stále baví

Nicméně, asi většina fanoušku Call of Duty hraje hru pro její zábavný multiplayer. Ten nabízí všechny oblíbené herní módy, které by si fanoušci mohli přát. Další várka nových i staronových map nabízí dostatek hřišť pro další hraní na desítky hodin plnohodnotné zábavy a vývojáři slibují přidávání dalších map do budoucna, což v Call of Duty také není úplně obvyklé.

Foto: Gamebro

Hra obsahuje i všechny zbraně z předchozího dílu, které nám zůstanou odemčeny, pokud jsme hráli MW II a samozřejmě i slušnou paletu zcela nových zbraní. Herně nabízí akorát možnost přerušovat skluzy a tím být ještě efektivnější na bojišti, jinak nabízí velmi podobný zážitek. Ještě prošel menším vylepšením a změnou různý interface.

Už od předchozího dílu mě nejvíce vadí extrémní monetizace hry, která má prémiovou cenovku. Všude na hráče vyskakuje spousta možností na různé skiny úplně všeho a za všechno chtějí vývojáři, respektive vydavatel vcelku vysoké částky. Pak se z bojiště spíše stává přehlídka podivností než uvěřitelná válka.

Foto: Gamebro

Aby po bojišti pobíhal nějaký stromovous s kulometem, za ním Nicki Minaj se Snoop Doggem a s ním Spawn či Lilith a Inarius z Diabla, to už je prostě moc. Zase na druhou stranu musím pochválit spousty skinů aktuálních klasických postav a touto cestou bych se být vývojáři ubíral než cestou slavných osobností.

Návrat zombíků

Tohle je populární odnož klasického hraní, která si získala neuvěřitelnou popularitu. Zombíci táhnou i po těch letech, kdy se tento režim objevil. Nicméně stále se jednalo o velmi podobný způsob hraní na menších mapách, když až Vanguard se pokusil o nějakou změnu, která se moc nevyvedla. MW III je na tom o něco lépe, ale o žádný trhák se opět nejedná.

Problém je podobnost opět z jiným Multiplayerovým režimem a DMZ. Tým hráčů je vržen do obrovské otevřené mapy, kde se pohybují i další týmy. Postupně prozkoumávají okolí, hledají loot na prodej, nové vybavení, nakupují nové z různých mystery boxů nebo ze stěny. Do toho čelí neustálým útokům různých zombíků, které se neustále opakují a zde je pestrost velmi malá až na takové minibosse.

Při tom přijímají nejrůznější kontrakty, které se také velmi často opakují a neustále rotují v časovém okénku 45 minut. Kdy lze oblast opustit a považovat misi za úspěšně splněnou, ale místo lze opustit i dříve jelikož na určitá místa létají extrakční vrtulníky, což se hodí třeba kdy vaši parťáci nenávratně umřou, nebo se odpojí ze hry.

Verdikt

Call of Duty: Modern Warfare 3 schytává vcelku velkou kritiku, a i když nejsem žádným zastáncem praktik Activisionu, tak se malinko hry zastanu, jelikož vyloženě špatnou hrou není. Kdyby vyšla jako zmíněný přídavek za poloviční cenu, tak by byla nejspíše chválena. Takhle je nového obsahu a mechanik velmi málo, a proto nálada kolem hry je taková jaká je. Jako hráč, který nechal v předchozím díle nějakých jen padesát hodin, tak počítám, že podobnou dobu nechám i v tomto díle a budu se u toho i nadále dobře bavit. Ale věřím, že pro hráče, kteří v tom nechávají stovky hodin, nebo naopak pro ty, kteří jdou převážně po kampani to bude spíše zklamáním.

Call of Duty: Modern Warfare 3

7.4

Hodnocení

7.4/10

Klady

  • Stále zábavné CoD
  • Základní premisa příběhu je poutavá
  • Návrat zombíků

Zápory

  • Délka kampaně
  • Propojení s předchozím dílem nepůsobí dobře
  • Žádná výrazná změna či inovace oproti předchozímu dílu
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na