Recenze Expeditions: Rome – cesta ke slávě Římské říše

Foto: THQ Nordic

Není to tak dávno, co jsme dobývali Britské ostrovy ve hře ze série Expeditions od vývojářského studia Logic Artists. Nyní nás čeká římské tažení a díky tomuto zaměření se dočkáme bitev jiných rozměrů se spoustou nových mechanizmů, které toto období nabízí.

Expeditions: Vikings jsem se osobně dostal teprve nedávno, jinak my tato série doposud unikala, jelikož vývojáři ještě před časem vydali díl Expeditions: Conquistador, kde jsme vedli expedici do Mexika. Díl zaměřený na vikingský nájezd do Británie jsem si osobně užil díky kvalitnímu příběhu, hutnému taktickému boji, RPG systému, možnostem rozhodování a reakcích svých druhů.

Foto: THQ Nordic

Tohle všechno slibuje i aktuální díl série, ale díky zkušenostem vývojářů, které již za ten čas nabrali, a i vyššímu rozpočtu můžeme očekávat mnohem více. No hned na úvod s klidným svědomím řeknu, že fanoušci série budou opět spokojeni a věřím, že výprava do římského období přiláká další počet hráčů.

Sláva mocnému Římu

Celá hra začíná menším úvodem do příběhu a tvorbou vaší postavy. Úvod je typicky římský, otec hlavní postavy jakožto velmi vlivný občan umírá za dosti záhadných okolností a starší sestru si chce hned někdo vzít, aby na něj právě přešla zodpovědnost a moc. Proto matka hlavního hrdinu posílá za velmi dobrým známým do Řecka, kde se akorát vede vojenské tažení.

Díky schopnostem a kvalitám se hlavní postava rychle stane legátem a začne hrát ve vojenských tažení důležitou roli, a hlavně vést svojí vlastní legii vojáků. Příběh se pak točí nejen kolem intrik, které zapříčinily smrt otce, ale hlavně i kolem jednotlivých vojenských tažení vedeny Římem.

Foto: THQ Nordic

Každé vojenské tažení se odehrává zcela na jiném místě a proti jinému soupeři, proto je i prostředí, protivníci a průběh tažení pokaždé jiný. Každé tažení je jen zakončeno větší taktickým obléháním, ke kterému si řekneme více později.

Zpátky k tvorbě postavy, jelikož si můžete zvolit dokonce i pohlaví, což není příliš dle historické linie, protože římským legiím nikdy nevelela žena. Na druhou stranu se to hra snaží dobře vysvětlit a pokud si zvolíte hru za ženu, tak na to budete narážet velice často. Hlavně v úvodu hry budete pro všechny jen protekční děcko, než si vybudujete slávu.

Kromě pohlaví si zvolíte i vlastní zaměření, jestli dáváte přednost síle, zastrašování a disciplíně, nebo raději využijete selský rozum, uvažování a inteligenci, či vše vsadíte na charisma a výřečnost. Tato volba má za následek různé odlišné možnosti, jak řešit některé situace a odlišné volby při rozhovorech.

Válečná tažení

Co se týče bojového zaměření, tak i zde si můžete postupně vybírat jakým směrem se vydáte a kam budete investovat získané zkušenostní body, jako v každém jiném RPG. To samé platí i pro vaše hlavní společníky, které zlepšujete a vybavujete. Také si u nich lze zvolit, zda jejich smrt při bitvě bude permanentní a tím budete nuceni bojovat s větší obezřetností, nebo dáte přednost snazšímu hraní, kdy budou maximálně na nějaký čas zraněni.

Foto: THQ Nordic

Boje probíhají velice podobně, jak v předchozím díle Expeditions: Vikings. Ovládat můžete až šest bojovníků v jedné taktické bitvě. Jen se nejedná o nic snadného a u válečného tažení je potřeba dosti přemýšlet kterého vojáka pošlete na jakého soupeře a pružně reagovat na kroky nepřítele.

Oproti předchozímu dílu, každý boj začíná přípravnou fází, kdy lze lehce poupravit postavení bojovníků, takže se nestává jako u dílu Vikings, že vás nepřítel zasype střelbou nebo vám hned vyřadí ty nejzranitelnější vojáky během prvního kola.

Boj není to jediné

Kromě bitev vás čeká i pohyb po mapě, získávání a plnění nejrůznějších úkolů. Kromě již zmíněného Řecka se dostaneme i do samotného Říma, nebo třeba do Galie či Egypta. Každá část má svoji mapu a všude je potřeba spravovat svojí legii, zásobovat jí vybavením, jídlem, ale i dostatečným počtem lidí. Správa legií může být pro někoho opakující se částí, která odtrhává od příběhu a průzkumu, ale osobně mi to přišlo, jako velice příjemné zpestření. Ve svém táboře dokonce stavíte nové budovy jako je ošetřovna, lázně či kovárna a vše přináší nějaký ten bonus.

Po dobití větší části území, se odemykají další možnosti staveb například farem, koželužen, které přináší další bonusy a zásoby pro váš vojenský tábor. K získání území je kromě dlouhých hodin strávených na mapě při plnění nejrůznějších překážek, potřeba zvítězit v závěrečném obléháním města, kde se rozhodne o celém výsledku.

Foto: THQ Nordic

Oblehání je pokaždé jiné a skládá se buď ze série nejrůznějších úkolů, nebo předchozí úkol ovlivní ten následující. Vývojáři se zde opravdu snažili, aby to nepůsobilo vždy stejně a stereotypně, a to se jim povedlo.

Skvělé je, že zkušenostní body získávají i společníci zůstávající v táboře, přeci jen na své putování po mapě není možné brát všechny. A byla by škoda, kdyby po jednom tažení byli někteří zkušení bojovníci a někteří stále v začátcích. Kromě Říma se vždy pohybujete se svojí skupinou pretoriánů tedy vybraných společníků.

Verdikt

Expeditions: Rome je dalším skvělým dílem do série, je znát vyšší rozpočet i větší zkušenost vývojářů, hlavně co se týče grafického zpracování, větší velikosti a složitějších mechanizmů. Co se týče příběhu, tak jelikož se hra více opírá o historické události, tak příběh není tak překvapující jako v předchozí hře, ale to zase vyvažují větší a lepší taktické bitvy, lepší správa vojenského ležení a celé legie. Své tažení jsem si užil od začátku až po její konec a jen málo bych mohl této hře vytknout.

Expeditions: Rome

8.5

Hodnocení

8.5/10

Klady

  • Zábavné taktické souboje
  • Správa legií a družiny
  • Závěrečné bitvy
  • Slušné audiovizuální zpracování

Zápory

  • Příběh není tak překvapivý
  • Drobné neduhy
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na