Recenze Horizon Forbidden West: Burning Shores – neskutečná cesta pokračuje

Foto: Sony

Herní série Horizon se zaslouženě dostalo mezi peloton největších a nejúspěšnějších exkluzivit od Sony.  Horizon Zero Dawn na PlayStation 4 nabídl nejen inovativní svět, ale i příběh a hratelnost. Není divu, že hra vyhrála i několik ocenění za hru roku. Hráči i herní kritici hře odpustili i řadu nedostatků a na druhý díl, který nakonec vyšel jak na PS5 i PS4 se netrpělivě čekalo.

Od vydání druhého dílu Horizon Forbidden West je to již více než rok a do teď mě hra nepřestává fascinovat svým grafickým zpracováním, mimikou a uvěřitelnosti postav a velmi dobrým příběhem, hlavní protagonistkou a zábavnou hratelností.

Foto: Sony

I když hra v hodnoceních o hrách roku trošku zapadla mezi další velikány jako je God of War Ragnarök a Elden Ring, které na konci roku strhli největší pozornost, tak přesto Horizon Forbidden West bych zařadil mezi herní klenoty aktuální doby.

V tuto chvíli je jisté, že na nás čeká i třetí díl, ale mezi tím si kromě VR spin-offu s názvem Horizon Call of the Mountain pro nás vývojáři z Guerrilla Games připravili příběhové rozšíření s podtitulem Burning Shores, které vychází již čistě pro aktuální generaci konzolí PlayStation 5.

Důležitý střípek příběhové skládačky

Kromě dalšího poodhalení příběhu pro další díl a několik hodin výborné zábavy rozšíření nabídne i vylepšené létání, pohyb pod vodou, obřího robotického nepřítele, novou společnici Seyku a osobnější stránku Aloy.

Foto: Sony

K zpřístupnění rozšíření Burning Shores je potřeba mít dohranou základní hru. Po konečných událostech dostane Aloy telefonát od Sylense, které ho si naposledy ještě zahrál herec Lance Reddick s tím, že se na obzoru objevila nová hrozba.

Porot se Aloy musí vydat do takzvaného hořícího pobřeží, které se nachází na nynějším území slavného města Los Angeles a proslulého Hollywoodo. Aloy se na místě setká se Seykou, která v příběhu rozšíření hraje velmi podstatnou a důležitou roli. Seyka je místní bojovnice klanu Quen. Má řadu svých vlastních problémů a pátrá po zmizelé sestře.

Díky menší herní době je celý příběh více intenzivní a působí daleko naléhavěji než v původní hře. K tomu přispívá i skvěle napsaný záporák a vlastně všechny nové postavy v příběhu včetně Seyky a Aloy, která je stále dokonalá hrdinská postava.

Foto: Sony

Více k příběhu nechci prozrazovat, jelikož je riziko, že bych nejen prozradil něco ze samotného rozšíření, ale i z Forbidden West, jako základní hry. Co se týče příběhu, tak vývojáři opět nezklamali a všichni fanoušci Horizonu budou nadšeni, jako z předešlých dílů a rozšíření.

Ve dvou se to lépe táhne

Co se týče hratelnosti, tak tu hlavně ovlivňuje přítomnost společnice Seyky, jelikož je s Aloy většinu herní doby a pomáhá, jak při soubojích, tak i u logických hádanek a překonávaní nejrůznějších překážek. Taková podobná spolupráce, co jsme mohli zažít v God of War, nebo The Last of Us, akorát Seyka je opravdu silná bojovnice.

Foto: Sony

Na hráče čekají i nový nepřátelé a bossové, které jsou stejné nápaditý, jako všechny ostatní nepřátelské stroje. Za zmínku rozhodně stojí závěrečný boss, který je naprosto epický a rozhodně jeden z důvodů, proč rozšíření vyšlo jen na PS5, jelikož tohle by PS4 těžko utáhla.

Dalším důvodem rozhodně je nový létající robotický přítel Waterwing, který kromě létání vzduchem se dokáže ladně a rychle pohybovat pod vodou, čímž dává hráčům novou perspektivu prozkoumávání vodních ploch. Tím se ještě více odkrývá podvodní svět, jež hra nabízí.

Foto: Sony

Nové prostředí Burning Shores působí opět famózně. Sice není tak odlišné od toho předchozího, ale i tak je radost prozkoumávat každou píď nového území. Po technické a grafické stránce se také jedná o dokonalost. Hra běží plynule, bez jakýkoliv záseků či propadů FPS, k tomu ještě nabízí nový režim 40 FPS, který je taková nadstavba mezi výkonnostním režimem, který dodává stabilních 60 FPS a kvalitou, která nabízí 4K s 30 FPS.

Verdikt

Fanoušci rozhodně budou z Horizon Forbidden West: Burning Shores nadšeni. Nejvíce mě překvapilo, že odehrávající příběh je důležitou součástí celé ságy, a nikoliv jen vedlejší příběhové zpracování, jako v případě rozšíření prvního dílu. Asi bych nechtěl hrát ve spolupráci dvou postav celý veliký díl Horizonu, ale těch cca 7 hodin byla příjemná změna a osvěžení celé hratelnosti.

Horizon Forbidden West: Burning Shores

9

Hodnocení

9.0/10

Klady

  • Parádní grafické zpracování a uvěřitelné postavy
  • Příběh ve slušném tempu a s českou lokalizací
  • Epický bos a nová zbraň
  • Nové možnosti cestování, průzkumu podvodního a vzdušného světa

Zápory

  • Pro někoho kratší herní doba
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na